• Sprawozdanie

Sprawozdanie ze spotkania uczniów Szkoły Podstawowej 1 z uczniami szkoły  Diesterweggrundschule w Prenzlau.

W dniach 18 – 20.09.2013 Szkoła Podstawowa nr 1 w Barlinku gościła trzydziestoosobową grupę uczniów pod opieką swoich nauczycieli ze szkoły podstawowej z Prenzlau Diesterweggrundschule.

W środę (18 września), mimo niesprzyjającej pogody, uczniowie polscy i niemieccy uczestniczyli w zabawie po nazwą „Gra miejska”. We wspólnych grupach musieli oni odnaleźć najważniejsze dla miasta i jego historii obiekty. Aby skłonić uczniów obydwu szkół do współpracy, wszystkie wskazówki podane były w języku niemieckim. Dzieci musiały wzajemnie „przetłumaczyć” wskazówki i odpowiedzieć po niemiecku na pytania. Zabawę zakończyliśmy w ECS, gdzie przy gorącej herbacie podsumowaliśmy przebieg gry.

Następnego dnia – w czwartek, przy słonecznej pogodzie na stadionie miejskim im. Bronisława Bagińskiego odbyły się zawody lekkoatletyczne. Uczniowie stertowali: w biegach na dystansie 60 m – dziewczęta i chłopcy, 400 m – dziewczęta i chłopcy, 600 m – dziewczęta, 800 m – chłopcy, w sztafecie 4 x 100 m dziewczęta i chłopcy, w sztafecie „Szwedzkiej” – drużyny mieszane oraz w skoku w dal – dziewczęta i chłopcy i w rzucie piłeczką palantową – dziewczęta i chłopcy. W każdej konkurencji – jak na „prawdziwe” zawody przystało – zostały wręczone medale zdobywcom trzech pierwszych miejsc. Po południu, grupa niemiecka wraz z grupą uczniów szkoły barlineckiej uczestniczyła w rajdzie nordic walking zakończonym na stanicy myśliwskiej „Szarak” wspólnym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek i zabawami.

Ostatniego dnia pobytu uczniów niemieckich w Barlinku, rozegrany został mecz w piłkę nożną o puchar ufundowany przez dyrektora szkoły w Barlinku – panią Danutę Tomiałojć. Drużyna SP 1 nie okazała się gościnna i puchar pozostał w Barlinku. Po meczu uczniowie polscy pokazali kolegą z Prenzlau swoją szkołę.

Podsumowana projektu dokonała pani dyrektor SP 1 Danuta Tomiałojć.

Projekt został dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania - Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Organizatorzy:

Bożena Rudnicka i Piotr Rosenkiewicz