• Zielona Szkoła w Kotlinie Kłodzkiej

W dniach 05-10 maj b.r uczniowie z klasy IV a, IV b z SP.1 przebywali wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkoły Diesterweg Grundschule z Prenzlau na Zielonej Szkole w Kotlinie Kłodzkiej.

Celem pobytu była integracja grup partnerskich oraz edukacja przyrodniczo-ekologiczna, historyczna, plastyczna, animacje językowe i oczywiście podniesienie ogólnej sprawności fizycznej. Program pobytu był bardzo bogaty i interesujący. Odbyliśmy piesze wycieczki szlakami turystycznymi po Parku Narodowym Gór Stołowych. Obejrzeliśmy skalne labirynty Błędnych Skał. Zdobyliśmy także Szczeliniec - 919 m.n.p.m. Dostaliśmy się tutaj do najgłębszej szczeliny "Piekła" (30metrów głębokości). Z tarasów widokowych podziwialiśmy piękne widoki Kotliny Kłodzkiej.

Zwiedziliśmy także uzdrowiska: Kudowę, Polanicę i Duszniki Zdrój. W Pijalni Wód Mineralnych delektowaliśmy się Pieniawą Chopina, spacerowaliśmy Parkiem Zdrojowym, wysłuchaliśmy koncertu muzyki Chopinowskiej przy kolorowej fontannie. Byliśmy także w kopalni złota i w Muzeum Minerałów w Złotym Stoku. Tutaj zwiedziliśmy z przewodnikiem dawną kopalnię, widzieliśmy jedyny podziemny wodospad w Polsce, przeszliśmy się chodnikiem śmierci i pływaliśmy łodzią po zalanym chodniku sztolni Gertruda. Uczniowie uczestniczyli również w płukaniu złota. W Dusznikach Zdrój w Muzeum Papiernictwa uczniowie samodzielnie czerpali papier. Zwiedziliśmy również owianą aurą tajemniczości Twierdzę Kłodzką. Niekończący się ciąg korytarzy na długo zapamiętają uczniowie. Odwiedziliśmy również nietypowy grobowiec w Czermnej - Kaplicę Czaszek. Podziwialiśmy piękne Sanktuarium w Wambierzycach.

Oprócz wycieczki dużo działo się w samym ośrodku. Przeprowadzono konkursy, była dyskoteka, ognisko z kiełbaskami i oczywiście wspólna nauka. Uczniowie obydwu szkół świetnie się integrowali, wspólnie pracowali w zespołach oraz twórczo rozwiązywali różne zadania. Dalszy ciąg wspólnego wyjazdu planowany jest za rok. Kierownikiem pobytu był Piotr Rosenkiewicz a opiekunami Bożena i Iwona Rudnickie.

Zobacz galerię!