• Warsztaty w Porumbesti

(Rumunia)

17.09. – 22.09. 2015 r.

W dniach 17.09 – 22.09. 2015 r. dwanaście uczennic z naszej szkoły wraz z opiekunami p. dyrektor D. Tomiałojć, B. Rudnicką i P. Rosenkiewiczem uczestniczyło  w warsztatach w ramach programu Erasmus+ w rumuńskiej szkole w Porumbestii.

W spotkaniu w Rumunii uczestniczyli także uczniowie z Turcji, Niemiec
          i oczywiście Rumunii.

Nasza podróż zaczęła się 15.09.2015 r. W tym dniu grupa polska przyjechała do Krakowa, gdzie spotkaliśmy się z uczniami szkoły Grundschule im Beerwinkel z Berlina. Zakwaterowaliśmy się w bardzo ładnym hostelu OLIMP, niedaleko centrum miasta.

16.09.2015 r. w godzinach rannych wyjechaliśmy w kierunku Rumunii. Trasa przejazdu była bardzo długa(13h!), wiodła przez Słowację
          i Węgry. Na miejsce noclegu przyjechaliśmy ok. 23:00 i zamieszkaliśmy
          w centrum Satu Mare w hotelu AURORA.

17.09.2015 r. wszystkie międzynarodowe grupy spotkały się w szkole w Porumbesti, gdzie nas uroczyście przywitano. Tego dnia zwiedzaliśmy: szkołę, lokalne muzeum i dwa kościoły. Obejrzeliśmy także gospodarstwo ekologiczne, gdzie degustowaliśmy pyszne potrawy i podglądaliśmy życie wiejskich zwierząt. Popołudnie należało do grupy polskiej – uczyliśmy pozostałych uczestników warsztatów - „Macramy” czyli sztuki wiązania sznurków.

18.09.2015 r. Zwiedzliśmy Ekologiczny Dom w Satu Mare, Buk i Dom w Cidreag oraz uczestniczyliśmy w warsztatach „Terra Preta” przeprowadzonych przez niemiecką grupą dzieci.

W wyjątkowo upalną sobotę 19.09.2015 r. promowaliśmy wspólnie
          z uczniami niemieckimi i tureckimi alternatywne formy mobilności. Zaliczyliśmy 18 km rowerami. Dojechaliśmy do miasteczka po stronie węgierskiej, gdzie na ochłodę czekał na nas basen. Bez namysłu wszystkie uczennice w ubraniach wskoczyły do wody. Tego dnia  udzielaliśmy wywiadu dla telewizji rumuńskiej a także uczestniczyliśmy w „Festiwalu Jabłek”.

20.09.2015 r. czekały na nas atrakcyjne wycieczki do unikatowej Pracowni Ceramiki VAMA, gdzie każdy mógł spróbować wytworzyć własne naczynie.  Bardzo przyjemny był również pobyt  w skansenie Negresti-Oas. W tym dniu zwiedziliśmy także ortodoksyjny kościół.

21.09.2015 r. to ostatni dzień naszego pobytu w Porumbesti. Uczniowie ze szkoły tureckiej uczyli nas tańca tureckiego. Były wspólne zabawy i zawody sportowe. Tego dnia zwiedziliśmy również ekoobóz, gdzie podziwialiśmy wykonane z surowców wtórnych meble oraz domki z butelek plastikowych. W świetlicy wiejskiej przygotowano dla nas prawdziwą ucztę. Przy wspólnym stole degustowaliśmy pyszny gulasz oraz ciasto rumuńskie.

Kiedy przyszedł czas pożegnania z naszymi przyjaciółmi, niejednemu
          z nas zakręciła się łza. Dzieciaki wymieniły się adresami e-mailowymi oraz numerami telefonów.

22.09.2015 r. we wczesnych godzinach rannych wyjechaliśmy wraz z grupą niemiecką w kierunku Polski. Przejeżdżaliśmy przez malowniczą krainę Tokaj i oczywiście towarzyszyły nam przez cały czas widoki Karpat.Wieczorem dotarliśmy do Krakowa. Tutaj zanocowaliśmy  w naszym Olimpie i zaliczyliśmy wspólny spacer po Rynku Głównym.

23.09.2015 r. to był nasz ostatni dzień wspólnej przygody. W naszych aparatach zostały przepiękne zdjęcia, w głowie niezapomniane widoki, a w sercach nowe przyjaźnie.

Zobacz galerię: