• TWORZENIE GIER PLANSZOWYCH

•             Dnia 21 października 2019 r. klasa V a wraz z p. Dorotą Dylińską uczestniczyła w lekcji bibliotecznej dotyczącej tworzenia gier planszowych. W związku z tym, iż przerabiali lekturę „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara szafa”, wybór tematu stał się oczywistą kwestią.

Bibliotekarka Monika Jabłońska do współpracy zaprosiła p. Justynę Klimek z Plantacji Wyobraźnia – świetlicy twórczej działającej w Barlinku . Po krótkim wstępie dotyczącym gier planszowych i ich znaczenia dla rozwoju i edukacji rozpoczęła się część zasadnicza, czyli tworzenie gier planszowych przez dzieci. Uczniowie byli losowo podzieleni na 6 grup, z których każda miała zadanie domowe przez weekend zagrać w jakąkolwiek grę planszową, przyjrzeniu się instrukcji i zastanowieniu się nad wyborem rodzaju gry, którą będą chcieli stworzyć.

Zadanie domowe obrobione zostało perfekcyjnie, co można było zaobserwować w trakcie pracy – część grup już na początku wiedziała co chce wykonać i jakim torem myślenia będzie biegła ich praca nad grą. Pomysły były różne – od gier karcianych, gier typu „Grzybobranie” po rozbudowane wersje „Monopoly” dotyczące przeczytanej lektury. Po rozdaniu materiałów niezbędnych do wykonania zadania uczniowie z zapałem przystąpili do wykonania swoich pomysłów. Pani Monika i pani Justyna dyskretnie nadzorowały toczące się prace, służąc poradą lub nakierowując na rozwiązanie problemu.

W trakcie 2- godzinnej lekcji zabawa była fantastyczna, humory dopisywały, było mnóstwo śmiechu i konstruktywnej dyskusji, a po zakończonej pracy oczywiście czekała na wszystkich rozgrywka.