• Warsztaty kulinarne

• WARSZTATY KULINARNE W DZIEDZICACH – PROJEKT ERASMUS PLUS

W sobotę 24 października grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w ramach Międzynarodowego Projektu Erasmus Plus uczestniczyła wraz z opiekunami w warsztatach kulinarnych w Dziedzicach.

W trakcie spotkania dzieci wraz z paniami ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic uczyły się przygotowywać tradycyjne dania. Wspólnie ugotowaliśmy rosół, a także zrobiliśmy domowy makaron. Dzieci samodzielnie wykonywały wszystkie niezbędne czynności kuchenne – obierały warzywa, kroiły makaron, doprawiały zupę.  Nauczyły się także, jak można przygotować  zdrowy kompot, używając do tego darów natury – jabłek z półwiecznej jabłoni.

Oprócz tego, uczniowie poznali tajniki przygotowania naturalnego masła z wiejskiej śmietany oraz przygotowali różne pasty do pieczywa. Na deser wspólnie upiekliśmy ciasto drożdżowe ze śliwkami.

W trakcie warsztatów zarówno chłopcy jak i dziewczęta nauczyli się podstawowych umiejętności kulinarnych. Podczas zajęć panowała rodzinna i radosna atmosfera.

My – opiekunowie mamy nadzieję, że udało nam się zaszczepić w młodym pokoleniu zasady racjonalnego i zdrowego odżywiania. Uczniowie nabyli umiejętności planowania i organizowania swoich działań, rozwinęli kreatywność oraz zapoznali się z zasadami savoir-vivre przy stole. Zwięczeniem zajęć była wspólna degustacja przygotowanych potraw.

Pragniemy podziękować paniom ze Stowarzyszenia w Dziedzicach za poświęcony czas oraz cenne wskazówki i uwagi, które przydadzą się w przyszłości.

Poprzez te zajęcia sprawiliśmy uczniom wielka frajdę oraz pokazaliśmy, ze gotowanie może być przyjemną formą spędzania czasu. Dzieci przekonały się, ze przyrządzone samodzielnie posiłki są smaczne i zdrowe.

Opiekunowie :

Bożena Rudnicka