•  

       ROK SZKOLNY 2023/2024

      (aby obejrzeć więcej zdjęć kliknij na zdjęcie pod artykułem)

      --------------------------------------------

      W dniach 25, 26 i 27 marca nasza szkoła ożywała różnorodnymi wydarzeniami, które wprawiły zarówno uczniów, jak i nauczycieli w doskonały nastrój. Emocje buzowały, a atmosfera była pełna radości i kreatywności.

      W poniedziałek 25 marca uczniowie mieli okazję wykazać się swoją twórczością. Na głowach gościły kwiaty, wianki, kolorowe ozdoby. Wszystko to w duchu wiosny, która wtedy już delikatnie pukała do naszych drzwi. Dzieci z dumą prezentowały swoje ozdoby, a nauczyciele z uśmiechem obserwowali ich zaangażowanie.

      Wtorek był dniem nietypowym – Dniem Bez Plecaka. Uczniowie zostali zachęceni do zastąpienia tradycyjnych plecaków czymś zupełnie innym. W szkolnych korytarzach można było zobaczyć walizki podróżne, kosze na zakupy, a nawet poszewki od poduszek. Pomysłowość i inwencja twórcza były kluczowe. Ogłoszono konkurs na najbardziej kreatywny pomysł i wyłoniono trzech zwycięzców.

      I miejsce zdobyła uczennica z klasy 8B – Nadia Gajewska – kosiarka

      II miejsce uzyskała uczennica z klasy 6A – Amelia Boruszewska – drapak dla kota

      III miejsce otrzymał uczeń z klasy 8B – Nicolas Kowalczyk – szuflada

      To był dzień, w którym wszyscy mogli wyrazić swoją oryginalność.

       

      Środa była dniem pełnym atrakcji. Nauczyciele przygotowali wiele ciekawych wyzwań:

      • Gra miejsca: Uczniowie mieli okazję wziąć udział w grze miejsca, która już wcześniej cieszyła się popularnością. Nauczyciele dostarczyli szczegółowe informacje, a emocje sięgały zenitu.
      • Konkurs na najciekawszy makijaż: Uczestnicy organizowali własnych modeli i przynosili swoje kosmetyki. Kreatywność i wyobraźnia nie miały granic. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkościami.
      •  Konkurs układania kostki Rubika na czas: Uczniowie zgłaszali się z własnymi kostkami, a adrenalina towarzyszyła każdemu ruchowi. Wyłoniono trzy miejsca.

      I miejsce otrzymał uczeń z klasy 4A Gorlach Jakub – (czas układania kostki: 57.09)

      II miejsce zajął pan Adam Gołąb – nauczyciel informatyki, wychowawca klasy 6C (czas układania kostki: 1.01)

      III miejsce zdobył uczeń z klasy 4D -  Mikołaj Ściesiek (czas układania kostki: 1.28)

      • Konkurs plastyczny na portret patrona szkoły Tadeusza Kościuszki: Młodzi artyści oddawali hołd wielkiemu Polakowi, tworząc piękne portrety.

      I miejsce – Natalia Chorążyczewska z klasy 7C

      Wyróżnienia: Alicja Adamiak z klasy 7A oraz Anastasiia Pyrjh z klasy 8B

      • Konkurs „Rozpoznaj nauczyciela”: To zadanie wymagało spostrzegawczości i wiedzy o swoich nauczycielach.

      Podsumowując grę miejską oraz konkurs ,,Rozpoznaj nauczyciela” zwycięzcą została klasa IVA, która w nagrodę otrzymała słodkości i kartki niepytki.

      Nie zabrakło również Targowiska Różności w hali sportowej, gdzie uczniowie mogli sprzedawać swoje przedmioty – gry, książki, figurki, koraliki.

      Doskonałą okazją, by zaprezentować swoje wokalne umiejętności było KARAOKE.

      To były dni pełne radości, współzawodnictwa i kreatywności. Nasza szkoła udowodniła, że nauka może być nie tylko edukacyjna, ale także pełna emocji i zabawy. Bardzo dziękujemy!

       

      D. Fijałkowska

       

      _________________________________________________________________________________________

      UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY LAUREATKĄ WOJEWÓDZKIGO  KONKURSU LITERACKIEGO "OTWÓRZMY NASZE SERCA" POD HONOROWYM PATRONATEM ZACHODNIOPOMORSKIEGO KURATORA OŚWIATY

            19 kwietnia br. uczennica klasy VIIa  Amelia Nowakowska pod opieką p. Moniki Goryńskiej wzięła udział w uroczystym podsumowaniu  Wojewódzkiego Konkursu Literackiego” Otwórzmy nasze serca”, podczas którego otrzymała  nagrodę za zajęcie III miejsca.
       Organizatorem konkursu była  Szkoła Podstawowa nr 48 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Szczecinie.

        Zadaniem uczestnika było napisanie wiersza inspirowanego tytułem konkursu. Pokazanie tego, co autor czuje, myśli, o czym marzy, czego pragnie …

           Warto podkreślić ,że poziom konkursu był bardzo wysoki, ponieważ wzięło w nim udział bardzo wielu młodych poetów.

                                                 Serdecznie gratulujemy.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      _____________________________________________________________________________________

      DZIEŃ BEZ PLECAKA

      W dniu 26.03. 2024 r. uczniowie SP1 do szkoły przyszli bez plecaków. A co z ksiązkami? Sami zobaczcie.

       

       

      _____________________________________________________________________________________

      25 marca 2024 r.

      W dniu dzisiejszym chętne uczennice i uczniowie mogli udekorować się elementem kwiatowym.

      Z okazji Światowego Dnia Gofra klasy siódme przygotowały przepyszne przekąski.

      Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      21 lutego, nasza placówka świętowała Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, mające na celu ochronę języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące.

      W całym obiekcie szkolnym zostały rozmieszczone plakaty związane z tym wydarzeniem, w tym łamańce językowe oraz ciekawostki dotyczące języka polskiego. Na drzwiach do sal lekcyjnych zawisły wyrazy błędnie i poprawnie zapisane, co miało na celu umożliwienie uczniom utrwalenia tych błędów ortograficznych lub językowych.

      Podczas lekcji języka polskiego oraz zajęć wyrównawczych, uczniowie mieli okazję rozwiązywać różnego rodzaju stacje zadaniowe, pracować z kartami pracy czy brać udział w grach dydaktycznych.

      Wszystko to przyczyniło się do podkreślenia znaczenia języka ojczystego w edukacji i kulturze, a także do zwiększenia świadomości uczniów na temat jego roli w ich życiu.

       

       

      D.F

      zdjęcia z wydarzenia znajdują się w GALERII

      __________________________________________________________________________________________

       Mały Konkurs Recytatorski 2024

           15.02.2024 w Barlineckim Ośrodku Kultury Panorama odbyły się eliminacje do Małego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy konkursu ze szkól SP1, SP4, Radosna zostali podzieleni na kategorie wiekowe kl.1-3, kl.4-6, kl.7-8.  Uczniowie kl.1-3 recytowali dwa wiersze, starsza grupa wiersz i fragment prozy.  Jury w składzie p. Jolanta Karasińska, p. Zofia Ludwikowska, p. Alicja Stadnik, p. Anna Adamiok wyłoniło  laureatów, którzy będą reprezentować Barlinek w etapie powiatowym MKR w Myśliborzu.

      Wśród Laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

      W grupie kl.4-6  :    I miejsce     Hanna Piechocka        kl.5c

                                        II miejsce    Kaja Kulpa                kl.5c

                                        III miejsce    Laura Łubiarz          kl.5d

      W grupie kl.7-8  laureatką została  Karolina Jaworska kl.7c

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie , zapraszamy za rok.                                       

      Za laureatów trzymamy kciuki w etapie powiatowym w Myśliborzu .

                                                                                                                    Agata Bublewicz

       

       

      KONKURS NA OPOWIADANIE ŚWIĄTECZNE

       

      W grudniu 2023 roku, tuż przed magicznym czasem Świąt Bożego Narodzenia, nasza szkoła zorganizowała konkurs na opowiadanie świąteczne. Uczniowie mieli za zadanie napisać ciekawą historię związaną ze świąteczną atmosferą, symbolami lub tradycjami.

      Komisja w składzie: Pani Monika Goryńska, Pani Anna Brodzińska i Pani Ditta Fijałkowska, miała trudne zadanie wyboru najlepszych prac spośród wielu wspaniałych opowiadań. Po długich deliberacjach, komisja wybrała trzy osoby, które wyróżniły się swoją kreatywnością i talentem pisarskim.

      Pierwsze miejsce za opowiadanie pt. ,,Gość specjalny” otrzymała Kaja Kulpa z klasy VC. Historia, pełna ciepła i magii świąt, poruszyła serca jurorów.

      Drugie miejsce zajęła uczennica Martyna Kozica z klasy VC za opowiadanie pt. ,,Opowieść wigilijna”. Jej opowiadanie, nawiązujące do tradycji i wartości wigilijnych, zasługuje na szczególne uznanie.

      Trzecie miejsce za opowiadanie pt. ,,Wigilijne źrebię” uzyskała uczennica Hanna Piechocka z klasy VC. Jej opowiadanie również zrobiło na jurorach duże wrażenie.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zaangażowanie. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wszystkim uczniom dalszego rozwijania swoich talentów pisarskich. Czekamy na kolejne wspaniałe historie! 

       

      KAJA KULPA "Gość specjalny"

       

      MARTYNA KOZICA "Opowieść wigilijna"

       

      HANNA PIECHOCKA "Wigilijne źrebię”

       

       

      JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE

       

             Boże Narodzenie, to czas pełen miłości, piękna, spełniania. Corocznie, w tym wyjątkowym okresie, przygotowujemy jasełka oraz spotkania wigilijne w klasach.

            Jasełka, przygotowane przez szkolny teatr „Maska” pod opieką p. Moniki Goryńskiej, zostały osadzone we współczesnych realiach przedstawiając problemy , z którymi zmagają się ludzie na co dzień. Nawiązywały jednocześnie do tradycyjnych obrazów świętej rodziny. Były doskonałą lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji nad tym, co jest ważne w życiu. Występ uświetnił także śpiew kolęd oraz piękna dekoracja przygotowana przez p. Annę Stefańską.

      Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem dla aktorów, nauczycieli, uczniów.

       Na koniec zabrała głos dyrektor szkoły Sylwia Olejnik, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia. 

      ____________________________________________________________________________________________

      Mikołajki w naszej szkole

      W poniedziałek,6 grudnia nasza szkoła nieco przypominała krainę Świętego Mikołaja. Uczniowie i nauczyciele pojawili się w czapkach mikołajkowych i strojach z elementami mikołajowymi. W klasach odbywało się wręczanie prezentów. Dla każdego dziecka - grzecznego i mniej grzecznego- znalazła się także słodka niespodzianka przygotowana przez Radę Rodziców.

      Było dużo radości i uśmiechów.

      Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

      Był to niewątpliwie jeden z najprzyjemniejszych dni w życiu szkolnym.

       

                                                                                                                                               MG

      ____________________________________________________________________________________________

      Wycieczka do Szczecina



                           21 listopada 2023r. klasy VA i VB wzięły udział w jednodniowej wycieczce do Szczecina. Celem wyprawy było zwiedzanie i dobra zabawa.
          0 godz. 7.45 pod opieką naszych wychowawczyń p. Alicji Sówki i Moniki Goryńskiej wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w podróż. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy zwiedzanie. Najpierw udaliśmy się do centrum nauki Eureka. To nic innego jak naukowe wesołe miasteczko. Pan animator zaprezentował bardzo proste eksponaty, jednak tak zbudowane, aby jak najlepiej działały na wyobraźnię np. rower przetwarzający energię ciała na elektryczną, piłka unoszona przez strumień powietrza, kula plazmowa.
                          Następnie udaliśmy się do Be Happy Muzeum. To niesamowite miejsce. Wszystko jest utrzymane w kolorowych, pastelowych barwach i wielu odcieniach różu. Spacerowaliśmy wśród olbrzymich słodyczy, kwiatów, luster itp. Mogliśmy zrobić sobie tutaj niepowtarzalne  zdjęcie. Zabawa była przednia.

                       Ostatnim punktem wycieczki w drodze powrotnej była wizyta w restauracji McDonalds. sami wybraliśmy sobie zestawy. Frajda była niesamowita!
         Wycieczka bardzo mi się podobała. Choć zmęczenie dało o sobie znać, byliśmy bardzo zadowoleni. Czekamy na kolejną wyprawę.
                                       


                                                                                                                                                                                                                                        Kacper Nowak Va

      ______________________________________________________________________

      Konkurs  Szkolny dla uczniów klas 4-8      
      „Życzenia dla Niepodległej”

       

                Z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  zorganizowany został konkurs literacko-plastyczny „Życzenia dla Niepodległej.”                           

       Konkurs, którego celem było promowanie wśród uczniów idei patriotyzmu, kształtowania poczucia świadomości narodowej oraz  szacunku wobec państwa skierowany był do uczniów klas 4-8.Uczniowie mieli  za zadanie wykonać kartkę z życzeniami dla Niepodległej Polski. Komisja konkursowa w składzie Agata Bublewicz, Monika Goryńska , Anna Stefańska oceniała literacką formę życzeń, ich oryginalność, poprawność oraz szatę graficzną.                                    

      Spośród otrzymanych prac komisja wyłoniła laureatów:

      I miejsce  Natalia Bobińska

      II miejsce Maria Królikowska

      III miejsce Karolina Jaworska.

      Wyróżnione uczennice otrzymały nagrody książkowe oraz 6 z języka polskiego.

        Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.      

                                       

                                                                                         Agata Bublewicz

       

       

       

      "Przerwa na czytanie"

      30 października w naszej szkole odbyła się IV międzynarodowa edycja bicia rekordu w czytaniu "Przerwa na czytanie”. W akcji wzięli udział uczniowe klas IV - VIII i nauczyciele. Jest to akcja międzynarodowa, której celem jest rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Tego dnia na przerwach uczniowie czytali swoje ulubione książki przyniesione z domu lub wypożyczone ze szkolnej biblioteki. Dzieci wykonały zakładki do książek zachęcające do czytania. Cieszymy się, że była to świetna okazja do wyciszenia się oraz wymiany czytelniczych upodobań między uczestnikami akcji.

      Zapraszamy za rok!

      D.D.

       

      Ps. Dziękuję moim koleżankom polonistkom za pomoc w organizacji.

       

      _____________________________________________________________________________________

       

      Wystawa prac plastycznych Wołodymira Lapshova

       

      25 października 2023 r. grupa uczniów pod opieką p. Anny Stefańskiej odwiedziła muzeum Regionalne w Barlinku, w którym odbywał się wernisaż prac ukraińskiego artysty plastyka Wołodymira Lapshova z Winnicy. Niezwykle przejmująca seria 20 obrazów wykonanych ciekawą techniką , którą sam twórca nazywa 4D- 1500 drewnianych klocków pozyskanych z pudełek po amunicji, które zebrał autor oraz przysyłanych z linii frontu ułożonych w trójwymiarową kompozycję będącą formą płaskorzeźby z nadrukami bohaterów ukraińskiej wojny
      o niepodległość. Obrazy powstawały przez 560 dni wojny i ukazują twarze żołnierzy, lekarzy, uciekinierów
      i zniszczonych w wyniku walk miast- Winnicy, Buczy, tamy Kachowka. Artysta przedstawił każdy z obrazów
      i opowiedział historie z nimi związane. Bardzo przejmujące opowieści o odwadze i niestety często śmierci prezentowanych postaci.
      Celem wystawy będącej pracą wolontariacką jest zebranie funduszy na pomoc dla domu dziecka w Winnicy. Prace prezentowane były w wielu krajach Europy.

      _____________________________________________________________________________________

      W piątek, 29 września 2023 roku, w bibliotece szkolnej odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie pod opieką Pani Agaty Bublewicz mieli okazję do czytania na głos fragmentów swoich ulubionych książek. W przerwach między lekcjami odbywały się spotkania, podczas których uczniowie prezentowali fragmenty takich dzieł jak ,,Ania z Zielonego Wzgórza”, ,,Matylda”, ,,Wojownicy” czy ,,Mikołajek”.

      Na zewnątrz biblioteki SU zorganizował konkurs z okazji Dnia Chłopaka. Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące spraw dziewcząt lub chłopców. Po poprawnej odpowiedzi, chłopcy mieli możliwość wylosowania kubka, a nagrodą był bon na brak zadania domowego. Dodatkowo, chętni uczniowie mogli skorzystać z fotobudki SUPERMENA.

      W poniedziałek, 2 października 2023 roku, w Szkole Podstawowej na ulicy Leśnej odbył się konkurs Głośnego Czytania. Na to wydarzenie zaproszono Panią Agatę Bublewicz wraz z uczennicą z klasy VC – Kają Kulpą (laureatką IV edycji konkursu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty ,,Lekturiada” - w poszukiwaniu urody słowa"). Uczennica zaprezentowała fragment swojej ulubionej lektury młodszym koleżankom i kolegom z klas I-III.

      Rodzice zostali zachęceni do głośnego czytania swoim dzieciom. Otrzymali informacje na temat “Zalet głośnego czytania” oraz “Dlaczego warto czytać książki”.

       

      Czytajmy, bo warto! To jest nasze przesłanie.

       

      D. Fijałkowska

       

       

       

      15 września obchodzimy Światowy Dzień Kropki, ustanowiony na cześć książki Petera H. Reynoldsa, zatytułowanej „The Dot”. Książka ta opowiada o Vashti, młodej dziewczynie, która początkowo nie miała wiary w swoje umiejętności artystyczne, ale dzięki niewielkiej kropce i wsparciu nauczyciela plastyki, odkryła swoje wewnętrzne talenty.

      Uczniowie naszej szkoły z entuzjazmem i zaangażowaniem wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Kropki, święta, które jest hołdem dla kreatywności, odwagi, talentu, wiary i radości. Centralnym elementem tego wydarzenia jest kropka, symbol prostoty, z którego może wyłonić się nieskończona ilość pomysłów.

      Uczniowie i nauczyciele w pełni zaangażowani w ducha tego dnia, założyli ubrania ozdobione kropkami, tworząc żywy obraz kreatywności i zabawy. Na szkolnych korytarzach pojawiły się prace artystyczne wykonane przez uczniów, które były dowodem na ich talent i pomysłowość.

      Podczas przerw przy bibliotece szkolnej, dzieci miały możliwość zapisać swoje talenty i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w specjalnie przygotowanej na tę okazję ,,Kropko-budce’’. Inicjatorem tej zabawy była pani Agata Bublewicz, która z pasją i zaangażowaniem przyczyniła się do sukcesu tego dnia.

      Każdy zakątek naszej szkoły tętnił życiem, pełen był radosnych, kolorowych kropek. Wszyscy wykazali się kreatywnością i pomysłowością. Opowieść o Vashti uświadomiła nam, że każdy ma jakieś ukryte talenty i każdy z nas jest artystą w swoim własnym, unikalnym stylu.

       

       

       

      D. Fijałkowska

           

       

       

       

       

           


       

             

            

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      ,

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       






       

       

           

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

             W poniedziałek 11 września 2023r. cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami zgromadziła się na trybunach boiska . Celem spotkania było wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w ramach ogólnopolskiej akcji NARODOWEGO CZYTANIA. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Chętni uczniowie i nauczyciele odczytywali najciekawsze fragmenty lektury. Narodowe czytanie stało się już tradycją naszej szkoły, ponieważ rokrocznie spotykamy się na wspólnym czytaniu polskiej literatury. Dnia 8 września w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną gościliśmy także na spotkaniu w Panoramie, gdzie również odczytywane były fragmenty „Nad Niemnem”. Miłym zaskoczeniem dla gości i dodatkową atrakcją spotkania stali się bohaterowie książki w przepięknych strojach. Uczestnicy spotkania mieli za zadanie na podstawie przeczytanego fragmentu odgadnąć prezentowanego bohatera. Zapraszamy za rok!

      D.D.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      ROK SZKOLNY 2022/2023

      ___________________________________________________________________________________________

      DZIEŃ PUSTEJ KLASY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1

                  16 czerwca 2023 po raz kolejny wzięliśmy udział w 8 edycji Ogólnopolskiej Akcji „ Dzień Pustej klasy”.   

             Tego dnia lekcje wyglądały inaczej niż zwykle. Nauczyciele korzystając z pięknej pogody , zabrali swoich uczniów na zajęcia na świeżym powietrzu. Jak się okazało lekcje matematyki, czy języka polskiego, a także innych przedmiotów w terenie są fascynującą przygodą, podczas której dzieci znacznie chętniej przyswajają wiedzę.

                  W tym dniu uczniowie szacowali odległość, dokonywali pomiarów, opisywali krajobraz, czytali książki, zwiedzali charakterystyczne zabytki naszego miasta. Przez cały dzień nauki szkolnej , dzieci miały okazję przebywania w bliskim kontakcie z przyrodą,, do jej poznawania i cieszenia się jej pięknem.

      Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie i sprawienie przyjemności uczniom.

      Współorganizatorki

      Marzena Olszewska

      Bożena Rudnicka

      ___________________________________________________________________________________________

      Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 1 w Barlinku

      1 czerwca 2023 roku na dziedzińcu szkoły odbyło się wyjątkowe wydarzenie - Dzień Dziecka. Impreza rozpoczęła się od występów karaoke, które trwały przez cały czas i wprawiły wszystkich w doskonały nastrój. Uczniowie klas IV i V sprzedawali pyszne ciasta, a inni uczestnicy rozłożyli na kocach swoje zabawki, książki, gry i inne rozmaitości, które mogły znaleźć nowego opiekuna. Uczennice klas ósmych zaplątywały warkocze, dodając uroku i wdzięku swoim koleżankom. Wszyscy uczniowie spędzali czas na świeżym powietrzu grając w piłkę i skacząc na skakance. Odbyła się również rywalizacja w przeciąganiu liny, która dostarczyła uczestnikom wiele emocji i radości.

      Uczniowie chętnie brali udział w tworzeniu “tablicy marzeń”, na której rysowali swoje ulubione postacie z bajek lub zapisywali dziecięce marzenia. Nauczyciele i uczniowie odtańczyli Belgijkę, co było wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich. Po zakończonej imprezie wychowawcy spędzali czas ze swoimi wychowankami na lodach, dzieląc się wspólnymi wspomnieniami.

      Dzień Dziecka był pełen uśmiechu i wspólnych doświadczeń. Warto podkreślić, że takie wydarzenia są ważne dla budowania więzi między uczniami oraz między uczniami a nauczycielami. Są one okazją do integracji i poznawania się nawzajem w mniej formalnej atmosferze.

       

       

       

                  Organizatorki:

      Anna Stefańska, Ditta Fijałkowska

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      ___________________________________________________________________________________________

      ŚWIĘTA MAJOWE

       

      11 maja br. mogliśmy obejrzeć przedstawienie  z okazji świąt związanych z historią naszej Ojczyzny przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne „Maska” pod opieką p. Moniki Goryńskiej.

      Młodzi artyści  przedstawili w ciekawej formie  informacje na temat :

        1 maja – Święta Pracy oraz rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej,

       • 2 maja – Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej .To święto państwowe, ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Flaga jest – obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.

       • 3 maja – Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasza Konstytucja, która powstała w 1791 roku, była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po Stanach Zjednoczonych).

       •9 maja- rocznica zakończenia II wojny światowej.

      Było to prawdziwe patriotyczne przeżycie, okazja aby uświadomić uczniom znaczenie słów Ojczyzna i Patriotyzm. Krótko, ale treściwie przedstawiliśmy bardzo ważne wydarzenia dla nas Polaków i naszej Ojczyzny, która musiała przejść ciężką i bardzo krętą drogę do WOLNOŚCI .

      ___________________________________________________________________________________________

      „Przepiszmy to!” w Szkole Podstawowej nr1 w Barlinku

      Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Przepiszmy to!” zorganizowanej przez Academy International Wawer, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer oraz Warszawski Dom Kaligrafii.

      W tym roku przepisywaliśmy „Małego Księcia” ,  z okazji 80. lecia pierwszego wydania tego dzieła.

      Udało nam się stworzyć własnoręcznie przepisaną wersję lektury. W pracę zaangażowało się 18 uczniów oraz kilku nauczycieli. W rękopisie oprócz różnych stylów pisma  pojawiły się także piękne ilustracje, grafiki  a także zdobione inicjały.

       Wszyscy chętnie zaangażowali się w akcję, zgodnie stwierdzili ,że czekają na kolejną edycję.

      ___________________________________________________________________________________________

      DZIEŃ MARCHEWKI

      Dnia 04.04.2023 r. Obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Marchewki”.Tego dnia zarówno uczniowie jak i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na pomarańczowo. Celem projektu jest propagowanie zdrowego odżywiania, zachęcenie dzieci do spożywania marchwi i ich przetworów jako źródła cennych witamin. W ciągu dnia dzieci miały możliwość skosztowania marchewkowych pyszności i rozkoszowania się ich smakiem. Dzięki zaangażowaniu klasy 6a i 6c został otworzony (kiermasz marchewkowy), w którym marchewki występowały pod wieloma postaciami: były soki, musy marchewkowe, ciasta i babeczki marchewkowe. Na korytarzach szkolnych znalazły się również plakaty zawierające ciekawe informacje nt. właściwości odżywczych marchwi.

      Organizatorzy; Agnieszka Buczek, Agnieszka Misko

      ____________________________________________________________________________________________

      FINAŁ MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU ERASMUS +

      W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W BARLINKU

              Realizowany w SP  nr 1 projekt Erasmus + ,,Wyzwania, wybory, zmiany –nasz wspólny ślad‘’ powoli dobiega końca .

              W dniach 09-15 marca 2023 r. Szkoła Podstawowa nr 1, gościła uczniów i nauczycieli z Irlandii ,Szwecji i Niemiec. Było to ostatnie spotkanie uczestników projektu. Bardzo starannie przygotowano się do tego wydarzenia. Przypomnijmy , że inspiracją tego projektu było nasze środowisko i problemy z jakimi mamy do czynienia w przypadku zanieczyszczenia , globalnego ocieplenia i innych problemów środowiskowych .

              Wymiana międzynarodowa to nawiązywanie nowych znajomości z rówieśnikami z innego kraju ,dzielenie się doświadczeniami i przeżyciami . To wyjątkowa okazja  do doskonalenia języka angielskiego .

              Program pobytu naszych gości był bardzo urozmaicony .

              Odwiedziliśmy farmę fotowoltaniczną Szczecińskich Zakładów Wodociągowych i Kanalizacji w Kobylance. Tutaj uczniowie poznali proces pozyskania energii ze słońca i wykorzystania jej do zasilania urządzeń, dzięki którym woda z Miedwia trafia do mieszkańców Szczecina.

              Niewątpliwą atrakcją był pobyt na polu golfowym w firmie Inneko w Gorzowie Wlkp. Nasza młodzież uczyła się grać w golfa pod okiem wspaniałych  instruktorów .

              W Barlinku we młynie Papiernia odbyły się warsztaty papieru czerpanego. Uczestnicy obejrzeli również film fabularny nagrany we Młynie, oraz odsłuchali audiobook stworzony przez uczesników poprzedniego projektu Erasmus +.

              Dużym przeżyciem było uroczyste odsłonięcie  tablicy z nazwą „Dąb Pokoju”  w obecności p. Burmistrza D.Zielińskiego i mieszkańców miasta. W różnych językach wypowiedziano pragnienie: „Chcemy pokoju !” Inspiracją do tego przedsięwzięcia był artykuł ze strony „Barlinek jakiego nie znacie”na temat dawnego symbolu pokoju.

              Goście zagraniczni zwiedzali oba budynki szkolne, uczestniczyli w zajęciach artystycznych, spotkali się ze średniowieczną grupą rekonstrukcyjną. Podczas zajęć z firmą Promocjone zdobiono plecaki. Dużą kreatywnością wykazali się uczniowie przy projektowaniu strojów ekologicznych .

              Mieliśmy również czas na spacery z kijami NW oraz zabawę na kręgielni .Na pożegnalnej dyskotece uczono się tańców irlandzkich  i szwedzkich .

              Zdobyte doświadczenia i nawiązane kontakty pomogą w przyszłości w tworzeniu kolejnych wniosków .

      Opiekunowie projektu

       

      ____________________________________________________________________________________________

      1 Dzień Wiosny i Dzień Patrona Szkoły w Szkole Podstawowej nr 1 - ul. Jeziorna


      21 marca to tradycyjne Święto Wiosny uwielbiane przez wszystkich polskich uczniów. Tego dnia zwyczajowo idzie się na wagary. Ale w tym roku wagary się nie opłaciły ponieważ cały dzień przeznaczony był tylko na przyjemności. W programie znalazły się przygotowania klasowych elementów dekoracji strojów- kolorowe czapki, kotyliony i chorągiewki. Uczniowie pod opieką wychowawców wyruszyli na grę miejską aby według mapy odnaleźć wyznaczone punkty i rozwiązać zadania. Po powrocie do szkoły czekał na nich konkurs Zgadnij kto to?- należało po zdjęciu z dzieciństwa rozpoznać nauczycieli. Kolejna atrakcja to dwa kiermasze- pierwszy z nich na rekreacji dolnej to kawiarenka z przekąskami zorganizowana przez klasy szóste oraz targowisko rozmaitości na hali sportowej, na którym każdy uczeń mógł sprzedać swoje zabawki, gry lub książki. Chętni artyści wzięli udział w konkursie plastycznym poświęconym patronowi szkoły- Tadeuszowi Kościuszce. Odbyło się także losowanie kartki niepytki dla całej klasy. Na zakończenie dnia odbyło się wspólne karaoke i popisy wokalne wszystkich- zarówno uczniów jak i nauczycieli. Nie zapomnieliśmy także o Dniu Kolorowej Skarpety - wyraz naszej jedności z osobami z zespołem Downa. Fundusze z kawiarenki wspomogły inicjatywę zakupu plotera do papieru, na który mamy zapotrzebowanie. Dzieciarnia zgodnie orzekła- było super, chcemy więcej! Jesteśmy na TAK!

      _________________________________________________________________________________________

      Światowy Dzień Poezji  w naszej szkole

             To święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

                W naszej szkole zagadnienia związane z owym świętem celebrowaliśmy podczas lekcji języka polskiego. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat pochodzenia tego święta oraz gry i zabawy dydaktyczne dotyczące poezji. Uczniowie – w zależności od poziomu danej klasy, zebrali wszystkie poznane dotąd wyrazy czy wyrażenia związane z poezją.     Kolejnym etapem świętowania była praca twórcza uczniów pod hasłem: „Każdy może być poetą...”. Uczniowie tworzyli lepieje ,na wzór utworów Szymborskiej, a także wiersze z odzysku pracując na tekstach poetki. Byli także tacy , którzy pokusili się o napisanie własnych utworów.

      Dzień ten wzbudził w uczniach duże zainteresowanie przybliżając im cudowny świat poezji.

                                                                                                                                               Monika Goryńska

      ____________________________________________________________________________________________

      Wyjazd  do teatru

           21 marca br. klasy ósme wybrały się do Gorzowa, do teatru im. Juliusza Osterwy na spektakl pt. “Zemsta” w reżyserii Tadeusza Ozgi. Organizatorkami wyjazdu były panie Monika Goryńska i Dorota Dylińska. 

          Sztuka wiernie oddała oryginał. Dzięki temu uczniowie odświeżyli sobie treść dramatu i przekonali się, że fredrowski język naprawdę bawi! Od czasu do czasu sala rozbrzmiewała szczerym śmiechem. Szczególnie rozbawił nas moment, w którym Cześnik dyktował list Dyndalskiemu. Nie zawiódł też i Papkin. Jego kreacja łączyła w sobie wszystkie rodzaje komizmu. 

              Spektakl to także doskonała powtórka przed egzaminem.

       


      WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

      znowu zagrała ♥ a my razem z nią ♥

       

             29 stycznia odbył się kolejny - 31 FINAŁ WOŚP.  Jak co roku wolontariusze z SP1 zaangażowali się w tę piękną akcję, która w tym roku odbywała się pod hasłem:  ,,Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla dużych i małych!”  

             Przygotowania rozpoczęły się na kilka tygodni przed   feriami świątecznymi, kiedy to uczniowie naszej szkoły odwiedzili wiele firm i przedsiębiorców w poszukiwaniu sponsorów tegorocznej akcji. Zdobyte od darczyńców przedmioty zostały w dniu finału wykupione na licytacji prowadzonej przez pana Piotra Stanisławskiego lub sprzedane na loterii fantowej, którą obsługiwały uczennice klasy 8d Małgorzata Diaków, Agata Myślicka, Patrycja Centkiewicz i Oliwia Królikowska-Graczyk. 

             Na ulicach Barlinka można było spotkać ponad 40  wolontariuszy z SP1, którzy zaopatrzeni w czerwone serduszka  i oczywiście identyfikatory dzielnie zbierali pieniążki do kolorowych charakterystycznych puszek WOŚP.  Dziękujemy za każdy grosik. ♥♥♥

               Wszystkie działania naszych wolontariuszy nadzorowały pani Wioletta Michalczyk-Goryńska – opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz pani Sławomira Tumasz.

       


                 WYJAZD DO TEATRU  

              24 stycznia uczniowie z klas 4 oraz 5 a wybrali się na spektakl  ,,Piękna i bestia” do teatru im J. Osterwy  do Gorzowa Wlkp.

           Spektakl zachwycił młodych widzów scenariuszem wiernie oddającym atmosferę klasycznej baśni, grą aktorską, barwnymi kostiumami, bajkową scenografią i przejmującą choreografią. Wszytko to sprawiło, że oglądali spektakl z zapartym tchem. Przedstawienie dostarczyło widzom niezapomnianych wrażeń oraz skłoniło do refleksji, gdyż zwraca uwagę na prawdy moralne jak: prawdziwa miłość czy to, że prawdziwe piękno jest w środku, nie liczy się to, jak wyglądamy tylko to, co mamy w sercu. Pokazuje on istotę poznania drugiego człowieka. To poznanie nie opiera się jedynie na powierzchownej ocenie, ale na odkrywaniu zainteresowań, potrzeb i emocji, które wymaga czasu.

       


      Projekt ogólnopolski:
      " IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-ie, LECZ O KARTKACH PAMIĘTAJ"

                   Uczniowie klas IV i V a wzięli udział w projekcie organizowanym przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg,którego  koordynatorem była p. Monika Goryńska .Celem projektu było zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie oraz kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.

      Uczniowie z ogromnym entuzjazmem włączyli się do projektu, Zamówiliśmy 300 kartek świątecznych, aby rozesłać je do krewnych , znajomych i przyjaciół.

      Wysyłanie kartek jest bardzo ważne, ponieważ:

      Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.

      To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.

      Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.

      Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.

      Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.

              Udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej sprawił nam wiele radości, a jednocześnie uwrażliwił naszych uczniów na chęć sprawiania innym niespodzianki, zwłaszcza w tak szczególnym okresie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

       


      Jasełka „Niezwykły dar”

                                             „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan”. - cytat z Ewangelii świętego Łukasza, co roku przypomina nam o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, jakim było narodzenie Jezusa Chrystusa – Boże Narodzenie.

             Te grudniowe święta sprawiają, że cały świat chociaż na chwilę się zatrzymuje. Każdy z nas z niecierpliwością czeka na ubieranie choinki, wigilijny stół, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem,  czy ogólnie - na możliwość spotkania się z rodziną. Wielu przyzna, że wraz z upływem czasu czar świąt znika przykryty mgłą codziennych obowiązków.

              Ciszę betlejemskiej nocy i radość narodzin przeżywaliśmy ponownie w dniu 21.12.2022 r. za sprawą jasełek przygotowanych przez szkolne koło teatralne „Maska” oraz p. Monikę Goryńską. Uczniowie wcielili się w role aniołów, dzieci, staruszki, kobiety z  dzieckiem, sprzedawczyni, bezdomnego, babci i wnuczki oraz ludzi, którzy pełnią codzienne życie w „biegu”: kłócące się sąsiadki, biznesmena, listonosza, pijaka, dzieci grających w piłkę. Ludzie podawali sobie niezwykły prezent, który wędrował od jednych do drugich i wszystkim przynosił wiele radości. Przemieniał też serca wszystkich. Myśleli sobie: „Pan Jezus ma się narodzić, muszę stać się lepszy”. I przepełnieni dobrymi intencjami zanosili swój dar innym, którzy go bardziej potrzebowali.
      Prezent stał się symbolem dobra i zmian, które powinny nam towarzyszyć przez całe nasze życie. Odegrane scenki przedstawiały wiele humoru oraz pokazały jak ważne jest zwrócenie uwagi na osoby, które znajdują się tuż obok nas.
      Mały gest, a znaczy tak wiele!

       

                Dekorację, która  wprowadzała w świąteczny nastrój, przygotowały panie M. Wilk i W. Goryńska.

       


      WARSZTATOWY PIĄTEK

      W piątek 9. grudnia klasy:  6b i 7a wybrały się do Gorzowa, by uczestniczyć w zajęciach warsztatowych. Pierwszym punktem programu wycieczki były zajęcia przeprowadzone przez pracownika Biblioteki Pedagogicznej przy Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym. Warsztaty dotyczyły historii kina. Zajęcia prezentowały  kino nieme oraz sylwetkę aktora Charlie Chaplina. Uczniowie w trakcie spotkania wykonali  ćwiczenia z wykorzystaniem atrybutów charakterystycznych dla Charlie Chaplina oraz przygotowali krótkie sceny prezentujące komizm sytuacyjny. Pani Magdalena Janas po warsztatach oprowadziła uczniów po bibliotece, pokazała aktualne wystawy, zachęciła do zrobienia zdjęć z atrybutami znanego komika kina niemego.

      Następnie udaliśmy się Gorzowskiej Manufaktury Słodyczy. Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z metodą produkcji karmelu i samodzielnie wykonać świąteczne lizaki. Wszyscy przyłożyli się solidnie do zadania i lizaki wyszły im profesjonalnie. Wycieczka zakończyła się posiłkiem w McDonalds.

      Takie wycieczki uczą, bawią i integrują. A wspólnie spędzone chwile zostają na długo w pamięci. 

      Opiekunki grupy M.Wilk, W. Goryńska i K.Wesołowska

      kilka zdjęć poniżej, reszta zdjęć w Galerii

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


      Festiwal Podróżniczy „Włóczykijki”

                25 listopada 2022 r. grupa Erasmus Plus oraz uczniowie klas 6. naszej szkoły wzięli udział w prelekcji zatytułowanej „Antarktyka – stacja polarna, lodowce , pingwiny” prowadzonej przez pana Piotra Horzelę.

                  Podróżnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o życiu w bazie polarnej. Uzupełnieniem opowieści były filmiki i zdjęcia pokazujące rzeczywistość w tej części świata. Uczniowie z naszej szkoły z wielkim zainteresowaniem wzięli udział w dyskusji na temat żyjących tam zwierząt polarnych i warunków w jakich funkcjonują tam naukowcy i badacze.  Była to wspaniała lekcja geografii , która wyposażyła  naszą młodzież w dodatkową wiedzę na temat życia na Antarktyce

                  26 listopada 2022 r. Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia” zorganizowało spacer wzdłuż rzeki Płoni. W wyprawie tej wzięli udział również uczniowie naszej szkoły.   Wycieczka rozpoczęła się w Żydowie, skąd wyruszyliśmy szlakiem rodu Kalksteinów. Zwiedziliśmy miejsca pochówku głównych przedstawicieli rodziny z dworku w Żydowie, następnie zwiedziliśmy ciekawy i malowniczo położony krajobraz tzw Barlineckich Bieszczadów.

                  Przeszliśmy trzy tajemnicze wąwozy, wspięliśmy się na górę Sonnenberg, przeszliśmy skrajem lasu i po kilku godzinach wędrówki wróciliśmy nad jezioro , gdzie czekali na nas harcerze , którzy przygotowali ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatą.  

                  Opiekunkami młodzieży z SP1 były nauczycielki  : Bożena Rudnicka i Marzena Olszewska

                  Całość została zorganizowana w ramach Festiwalu Podróżniczego „ Włóczykijki” , odbywającego się co roku w naszym mieście.


      Andrzejki po szkocku

      30. listopada tradycyjnie obchodzimy andrzejki, czyli dzień z wróżbami i laniem wosku.  Tego dnia imieniny obchodzą Andrzeje, jest to również dzień świętego Andrzeja patrona Szkocji. Tego dnia w Szkocji świętuje się hucznie, bo jest to ich ustawowe  szkockie święto narodowe. U nas w szkole tego dnia na godzinach wychowawczych lano wosk i wróżono: kto zrobi karierę w biznesie, kto pierwszy wyjdzie za mąż, kto zostanie sławnym aktorem, a kto lekarzem, cieślą albo prezydentem. Na przerwach natomiast świętowaliśmy Dzień Szkocki. Imprezę zorganizowali wspólnie uczniowie ze szkolnego Klubu Erasmusa i Samorządu Uczniowskiego, przy maleńkiej pomocy nauczycieli. Wiele dzieci i nauczycieli nosiło tego dnia szkocką kratę, czy to jako spódnicę ( hm hm… albo kilt?), czy też spodnie, chustę albo szalik. Uczniowie rozwiązywali indywidualnie i drużynowo quizy na temat kultury i historii Szkocji. Były też tańce i zabawy przy muzyce. Nie zabrakło makiety rudego włochatego Szkota w kilcie do robienia selfie. Było wesoło i trochę inaczej niż co roku.


      BRITISH FLAG- UNION JACK

      konkurs dla klas czwartych

      W listopadzie 2022 roku nauczycielki języka angielskiego Liudmyla Provoziuk i Iwona Rudnicka uczące w klasach czwartych ogłosiły konkurs pod nazwą BRITISH FLAG.

      Przez dwa tygodnie uczniowie przynosili  własnoręcznie zrobione przez siebie flagi brytyjskie, czyli Union Jack’a wykonanego różnymi technikami, na dowolnie przez dzieci wybranym materiale.

      Wszyscy uczestnicy konkursu zdobyli pierwsze miejsce. Prace uczniów prezentują się spektakularnie, co można obejrzeć na gazetce ściennej przy pokoju nauczycielskim.


      Erasmus Day w Szkole Podstawowej nr 1

       

              13 października 2022 roku kolejny już raz obchodziliśmy Święto naszego projektu Erasmus Plus pt: „wyzwania, wybory , zmiany  - nasz wspólny ślad”.

              W tym dniu uczniowie , którzy należą do naszej międzynarodowej grupy zaprezentowali cele, zadania projektowe, oraz opowiedzieli o współpracy ze Szwecją , Irlandią i Niemcami.

              Dzieci samodzielnie przygotowały plakaty i ulotki z informacjami o państwach z nami współpracującymi, przeszli z flagami w akompaniamencie Hymnu Unii Europejskiej, opowiedzieli ciekawostki   dotyczące naszych zadań czyli :  ekologii, ochrony zabytków, recyklingu, zdrowej żywności, a także tworzenia wspólnej aplikacji multimedialnej.

              Spotkanie zostało uwieńczone wspólnym tańcem : „Belgijką” , który wnosi wiele radości i zabawy , przełamuje bariery, integruje i powoduje uśmiech u wszystkich.

       

      Grupa Erasmus Plus wraz z opiekunami

      FOTORELACJA


                  XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      7 października 2022r. po raz kolejny w naszej szkole uczniowie klas IV wraz  nauczycielami matematyki obchodzili święto Tabliczki Mnożenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.

      Tak było i w Naszej szkole!

      Uczniowie podczas lekcji matematyki mieli możliwość poćwiczyć znajomość tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Podczas zajęć zmierzyli się z serią łamigłówek, zagadek, kolorowanek oraz poznali „nowe” tajniki jej wykorzystania do szybkiego mnożenia pamięciowego.

      “Tabliczkowa wiedza” uczniów została sprawdzona podczas krótkich egzaminów, zwycięzcy otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Swoją pasję do tabliczki mnożenia wszyscy uczniowie klas IV mieli także możliwość zaprezentować wykonując prace plastyczne, które zostały poddane ocenie jury. Zwycięzcami konkursu zostali:

      I miejsce Hanna Górczewska kl. IV c

      II miejsce Sebastian Chmiel kl. IV a

      III miejsce Alicja Patyk kl. IV d

      Wyróżnienia: Adrianna Wołczyk kl. IV c

                              Nina Ogarewicz kl. IV c

                              Jakub Kądziołka kl. IV c

                              Kaja Kulpa kl. IV c

                              Alicja Rybka kl. IV c

                              Hanna Piechocka kl. IV c

      Gratulujemy wszystkim „Ekspertom”, zwycięzcą konkursu plastycznego i dziękujemy za wspólną zabawę :)


      W piątek 9 września 2022 r. cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami i dyrekcją zgromadziła się na trybunach boiska . Celem spotkania było wspólne czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w ramach ogólnopolskiej akcji NARODOWEGO CZYTANIA. Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Chętni uczniowie, nauczyciele i dyrekcja odczytywali dzieła Mickiewicza między innymi takie jak: "Świtezianka", "Romantyczność", "Rękawiczka", "Powrót taty" i "Pani Twardowska". Narodowe czytanie stało się już tradycją naszej szkoły, ponieważ rokrocznie spotykamy się na wspólnym czytaniu polskiej literatury. Zapraszamy za rok!

      D.D.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


      ROK SZKOLNY 2021/2022


      Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 

                           23 czerwca 2022 roku klasy ósme naszej SP uroczyście zakończyły rok szkolny.
      Więcej informacji oraz fotorelacja w linkach poniżej

      barlinek24.pl

      Kuratorium Oświaty w Szczecinie


      WYCIECZKA DO SZKLARSKIEJ PORĘBY

                 W dniach 1-3 czerwca 2022 r. klasy VIII c i f  wraz  z wychowawczyniami p. Moniką Goryńska i Martą Bednarek  wybrały się na wycieczkę w Karkonosze. Po drodze zwiedziliśmy Zamek Książ , gdzie poznaliśmy jego tajemnice, a następnie udaliśmy się do Szklarskiej Poręby.

      Następnego dnia  krzesełkową kolejką linową wjechaliśmy na wysokość 1362m n.p.m na szczyt Szrenica. Na wierzchołku znajduje się schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Schronisko na Szrenicy pochodzi z lat 20‑tych XX wieku, a wybudowano je ze składek społecznych. Po II wojnie światowej funkcjonowało jako schronisko PTTK, aż do 1968 roku, kiedy to zniszczył je pożar. Ponownie otwarto je dopiero w 1992, już jako schronisko prywatne.

                    Schodząc ze szczytu zatrzymaliśmy się przy Wodospadzie Kamieńczyka, można go oglądać z platformy widokowej. Wodospad Kamieńczyka to najwyżej położony (846m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Składa się z 3 kaskad o łącznej wysokości 27m. Z progu spada do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka.

                     Ostatniego dnia byliśmy w Leśnej Hucie Szkła zobaczyliśmy rzemieślniczą produkcję ręcznie formowanego szkła barwionego w masie, grawerowane z wielką precyzją zwierzęta, ptaki, kwiaty i owoce. W Starej Chacie Walońskiej wysłuchaliśmy opowieści o Karkonoszach i poszukiwaczach kamieni szlachetnych, a potem odbyliśmy chrzest na czeladników walońskich.

         Zmęczeni, ale w świetnych humorach wróciliśmy wieczorem do Barlinka.


      DZIEŃ PUSTEJ KLASY 

       

      15 czerwca 2022 roku  po raz kolejny- przyłączyliśmy się do obchodów DNIA PUSTEJ KLASY.

             Święto zostało zainicjowane w 2012 roku przez brytyjskich nauczycieli, a celem jest popularyzacja edukacji na świeżym powietrzu i sprawienie, aby klasy w tym dniu były puste! Wszystko po to, aby promować edukację terenową, która jest najbardziej uszczęśliwiającą formą edukacji dzieci .

          Do zorganizowania pełnego emocji Dnia Pustej Klasy nie trzeba mieć szczegółowego scenariusza. Jest to wydarzenie zupełnie spontaniczne, nastawione na dobrą zabawę i wspólne przeżywanie  wiosennego dnia na łonie natury. 

          Tego dnia w naszej szkole działo się dużo: mierzyliśmy obwody drzew, liczyliśmy, rysowaliśmy,tańczyliśmy ,,Belgijkę”. Na stoisku przyrodniczym przygotowanym przez członków LOP-u i Erasmusa rozpoznawaliśmy zioła i liście  drzew ,rozwiązywaliśmy quizy ekologiczne , degustowaliśmy syropy z różnych ziół  Na lekcji  historii spacerowaliśmy  szlakiem młynów  ,oglądaliśmy barlinecką makietę i inne zabytki  . Ilu nauczycieli, tyle pomysłów!

           Wspólnie udowodniliśmy , że przebywanie  na dworze  jest przyjemne i konieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego ale także, że w przyrodzie można się wspaniale uczyć nie tylko przyrody, biologii , geografii, historii ale także fizyki, muzyki, plastyki, polskiego, języków obcych. Wychodzenie w teren to nie "marnowanie czasu", ale jeden ze sposobów uczenia się. Tak, w terenie z powodzeniem można realizować podstawę programową, nabywać kompetencje kluczowe, rozwijać się.

      Uczniowie na pewno czekają na kolejne takie święto !

       

      M.Olszewska , B.Rudnicka, A. Buczek

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


      Wyjad do Majalanu

      Dnia 9 czerwca uczniowie klasy 7a, 7c, 7d uczestniczyli w wycieczce szkolnej do parku rozrywki Majaland w Kownatach. Wycieczka miała charakter rekreacyjny i integracyjny. Uczniowie bawili się doskonale, co widać na załączonych zdjęciach. Po aktywnych zabawach na rollercosterach, karuzelach, falach wodnych i wielu innych emocjonujących atrakcjach nie mogło zabraknąć obowiązkowego punktu programu czyli MCDonalda.

       


      Wycieczka do Szczecina

                8 czerwca była piękna słoneczna środa, idealna na wycieczkę. Klasy 4A i 4B z wychowawczyniami, panią Danutą Rosenkiewicz i Sławomirą Tumasz, wybrały się do Szczecina. Pierwszym celem wyjazdu był spektakl w Teatrze Lalek ,,Pleciuga” zatytułowany ,,Matylda mierzy wysoko” autorstwa Kuby Kaprala, w reżyserii Anny Rozmianiec. Główną bohaterką była mała dziewczynka-wynalazczyni, która próbowała odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy ,,mierzyć wysoko”. Razem z kolegą Tomkiem wymyślają dziwaczne wynalazki, np. jadalne mydło, łapacz bąków, obgryzacz do paznokci, trąbiofon, niezniszczalne bańki mydlane czy piłkę, która zawsze trafia do bramki. Autorzy przedstawiania zwrócili uwagę na relacje dzieci z dorosłymi, którzy często nie słuchają swoich pociech oraz obalali stereotypowe postrzeganie dziewczyn, które są, podobnie jak chłopcy, pomysłowe i zdolne.  Było wesoło, ale też pouczająco. 

                Drugi punkt programu wycieczki to wizyta na wystawie interaktywnej Eureka, gdzie dzieci mogły poznać wiele praw fizyki w bardzo przystępny sposób. Najpierw słuchaliśmy objaśnień pana animatora, który pokazywał nam przeróżne urządzenia, tłumaczył i prezentował, jak działają . Następnie mogliśmy samodzielnie wypróbować wszystkie interaktywne eksponaty do przeprowadzania  eksperymentów   takich jak: piłka w strumieniu powietrza, akustyczny telefon, zakrzywienie promienia świetlnego w szkle, generator van der Graaffa, koła rowerowe i żyroskopy, kula plazmowa, rower przetwarzający energię mięśni w elektryczność oraz wiele innych atrakcji.  Eureka to takie naukowe wesołe miasteczko.

                Podsumowując wyjazd można powiedzieć, że głównym tematem wycieczki były nauki ścisłe i techniczne, bo przedstawienie również do tego nawiązywało :) Dziękujemy pani Jolancie Hinc i pani Ditcie Fijałkowskiej za opiekę nad naszymi uczniami w czasie wycieczki.

       

      Danuta Rosenkiewicz

      Sławomira Tumasz

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


      Wycieczka do Wisły

      16 maja 2022 roku uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku oraz
      z Diesterweg Grundchule w Prenzlau wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do źródeł Wisły. Pokonując kolejne kilometry mogliśmy zobaczyć zza szyby autobusu m.in. pomnik Chrystusa Króla
      w Świebodzinie i górę Ślęzę. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Zakwaterowaliśmy się w Ośrodku u Fojta w Wiśle i po obiadokolacji wybraliśmy się na pierwszy spacer. Podejście pod niewielką górkę okazało się nie lada wyzwaniem, ale widoki zrekompensowały wysiłek.

      Drugi dzień naszej wycieczki spędziliśmy na zwiedzaniu. Zobaczyliśmy skocznię narciarską im. Adama Małysza w Wiśle, odwiedziliśmy Galerię Sportowych Trofeów Adama Małysza i udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Podczas spacerów po deptaku mieliśmy okazję do zakupu pamiątek i integracji grup polskiej i niemieckiej. Zobaczyliśmy również ewangelicko – augsburski kościół Apostołów Piotra
       i Pawła.

      Trzeci dzień przywitał nas pięknym wschodem słońca. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na spotkanie z naszym przewodnikiem panem Zbyszkiem Wrzecionko, który opowiadając nam o urokach miejsca w jakim się znaleźliśmy zaprowadził nas na Baranią Górę - drugą co do wielkości najwyższą górę w Beskidzie Śląskim, gdzie swój początek mają dwa z trzech głównych źródeł Wisły. Wchodząc najpierw czarnym, następnie czerwonym szlakiem, po drodze odwiedziliśmy schronisko PTTK „Na Przysłopie”. Wejście na Baranią Górę było dla nas ogromnym osiągnięciem. Pogoda panująca tego dnia na szczycie pozwoliła nam na zobaczenie Tatr. Widoki i wrażenia są nie do opisania. Wejście i zejście do parkingu to łącznie około 22 kilometry drogi. Po powrocie do naszego Ośrodka w ramach relaksu dzieci mogły skorzystać z basenu.

      Kolejny dzień zapowiadał się równie pięknie jak poprzedni. Pełni energii wyruszyliśmy na podbój Czantorii. Tym razem na górę wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym i tylko około kilometrowy odcinek pokonaliśmy na pieszo. Na górze była kolejna okazja do zakupu pamiątek i upominków. Warto wspomnieć, że na szczycie Czantorii przebiega granica polsko – czeska. Wchodząc na wieżę widokową mogliśmy zatem zobaczyć Beskid Śląski od strony czeskiej. Atrakcją był otwarty tor saneczkowy, którym mogliśmy zjechać.

      Wieczory upływały nam na wspólnych grach w ping-ponga, Uno i piłkarzyki. Był to również czas na rozmówki polsko – niemieckie i nawiązywanie znajomości.

      W piątek po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Znowu czekała nas kilkugodzinna podróż,
      w trakcie której nie zabrakło postoju w McDonald’s. Zmęczeni, ale z nowymi doświadczeniami
      i znajomościami, dotarliśmy do Barlinka przed 16:00.

      Wycieczka była dofinansowana ze środków z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Szkół Euroregionu Pomerania.

       

       

      Opiekunowie grupy polskiej Małgorzata Wilk, Piotr Rosenkiewicz i Jan Janas


      ŚWIĘTA MAJOWE  - APEL

       Maj to miesiąc szczególny dla wszystkich Polaków. Obchodzimy wtedy ważne Święta Narodowe.15. maja 2022 r. odbył się w SP 1 uroczysty apel  upamiętniający Święta Majowe przygotowany przez koło teatralne „Maska” pod opieką p. Moniki Goryńskiej.


      Występujący uczniowie przypomnieli, że 1 maja obchodzimy 18. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Święto Pracy. Z tej okazji podkreślono rolę pracy z w życiu człowieka. Zwrócono też uwagę na Święto Flagi Rzeczypospolitej obchodzone 2 maja. Wierszem oraz piosenką  przypomniano polskie barwy narodowe. Wiele uwagi poświęcono też 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawiono okoliczności uchwalenia i główne postanowienia pierwszej polskiej konstytucji.

      Nie zapomniano też o Narodowym Dniu Zwycięstwa przypadającym 9 maja. Patriotyczne piosenki ukazały rzeczywistość bojowników o wolność w czasie II wojny światowej.


      Sprawozdanie z wyjazdu do teatru w Gorzowie Wlkp.

      Dnia  10 maja 2022 klasy 8c i 7a wybrały się do teatru im. Juliusza Osterwy na spektakl „1980 CZAS ZRYWU PATRIOTYCZNEGO” . Pod tym tytułem gorzowski teatr zrealizował projekt, w ramach którego planem była prezentacja widowiska muzycznego pt. „1980-TY”. Fabuła spektaklu osnuta wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980r., którego przesłaniem jest przypomnienie tych wyjątkowych chwil w historii naszego kraju, gdy „Solidarność” była nie tylko na ustach całego świata, ale i w sercach milionów Polaków.

      Cel projektu „1980. czas zrywu patriotycznego”:

      - ukazanie historii narodowej jako cennego źródła wartości, wzorców i odniesień, które inspiruje do działań twórczych
      - promowanie postaw patriotycznych poprzez popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski
      - upowszechnienie wiedzy o historii
      - integracja międzypokoleniowa
      - zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym

      Dodatkowo po spektaklu odbywały się krótkie spotkania z uczestnikami przemian historycznych lat 80. Dla młodych widzów była to świetna okazja, by zrozumieć historię i docenić trud minionych pokoleń.

      Jednym z elementów projektu była wystawa ukazująca historię tamtych lat. Wystawa powstała na Małej Scenie teatru i możną ją było oglądać do 11 maja. Informacje zaczerpnięte ze strony gorzowskiego teatru.

       

       

       

                                                                                                                 Dorota Dylińska

                   Monika Goryńska

       

       


      „PRZEPISUJEMY TOLKIENA”

       

                  To kolejna wyjątkowa akcja , w której wzięli udział uczniowie klasy 7c naszej szkoły pod opieką p. Moniki Goryńskiej . Została ona zorganizowana z okazji 130. urodzin słynnego pisarza przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy. Inicjatywa polega na własnoręcznym przepisywaniu 11 książek jego autorstwa. Zaangażowało się w nią ponad 13 tys. osób z całej Polski, a także z Anglii, Litwy, Irlandii i Czech.

      Zadanie polegało na przepisaniu odręcznie fragmentu tekstu powieści przy użyciu dowolnych narzędzi pisarskich (piór, długopisów, markerów, ołówków). Przepisywane fragmenty można było dodatkowo ozdabiać rysunkami, inicjałami, ramkami itp. Uczniom naszej szkoły przypadł do przepisania fragment „Władcy Pierścieni”. Rękopisy przesłaliśmy do organizatorów akcji , gdzie zostały złożone w całość. Czekamy na kolejne tak ciekawe wyzwania.

       

       


       Pokaż Dziecku Żużel

      Dnia 10.05.2022r Uczniowie SP Nr 1 w Barlinku w ramach projektu "Pokaż dziecku żużel" , który ma na celu promowanie wśród uczniów zasad fair Play i sportowej rywalizacji po raz pierwszy pojechali na mecz żużlowy U24 Ekstraliga na Stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wlkp. W trakcie spotkania zapoznali się z historią klubu , poznali wartości, jakie niesie za sobą przynależność do żółto -niebieskich barw na stadionie, odpowiadali na pytania, za które przewidziane były nagrody i oglądali zawody młodych żużlowców. Podczas spotkania było dużo emocji i radości, dzieci głośno dopingowały zawodników Stali Gorzów na zakończenie uczniowie mogli spotkać się z zawodnikami .

      Dziękujemy Urzędowi Gminy Barlinek za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

      FOTOGALERIA


      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

       

      W naszej szkole 4 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia uczniowie i nauczyciele podjęli wyzwanie i ubrali się na niebiesko na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Była to świetna okazja do edukowania naszych uczniów na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Klasa 7e integracyjna wraz z
      p. Anną Sumicką przygotowała plakaty informacyjne .Samorząd Uczniowski zorganizował wystawę prac plastycznych ucznia tej klasy Mikołaja Czerwińskiego , a ponadto sam Mikołaj prezentował swoje umiejętności malując portrety uczniów i nauczycieli oraz wykonując figurki z papieru. Zabawie towarzyszyła muzyka i wspólny śpiew.

      FOTOGALERIA


       

      ERASMUS W IRLANDII

                  W dniach 6 do 13 marca 2022 roku,  nasza grupa Erasmus Plus wzięła udział w wymianie  młodzieży i wraz z opiekunami udała się do Irlandii. Podróż rozpoczęła się z Barlinka na lotnisko Ławica w Poznaniu skąd samolotem wyruszyliśmy na Zieloną Wyspę.   Kraj ten powitał nas typowo wyspiarska pogodą – czyli deszczem , wiatrem i słońcem na zmianę. Nasi uczniowie brali udział w codziennych zajęciach w szkole w Kinsale niedaleko Cork. Mieliśmy okazję zobaczyć szkołę , miasto, plażę, braliśmy udział w lekcjach w języku angielskim, wspólnie gotowaliśmy, sadziliśmy drzewa, pracowaliśmy na naszej platformie multimedialnej, a także spędzaliśmy czas na zabawie i doskonaleniu umiejętności językowych.  

                Projekt Erasmus Plus  daje możliwość uczestnictwa w międzynarodowych warsztatach, wyjazdów do krajów partnerskich oraz zawierania przyjaźni , a także poznawania innej kultury , historii i warunków geograficznych danego państwa.

                W maju czeka nas jeszcze jeden wyjazd do Szwecji, później we wrześniu pojedziemy do Niemiec , a finał projektu będzie miał miejsce w naszej szkole w przyszłym roku szkolnym. 

      Grupa Erasmus Plus z SP nr 1


       


       

      Dzień Liczby Pi w naszej szkole

              14 marca na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Liczby Pi. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.
               Z tej okazji w naszej szkole w klasach 4 i 5 nauczyciele matematyki przeprowadzili lekcje o liczbie Pi oraz jej wykorzystaniu. Były łamigłówki, ciekawostki, krzyżówki oraz „magiczne kółeczka”. Miejmy nadzieję, że dzieci zapamiętają, że liczba Pi nieodłącznie jest związana z kołem i okręgiem.

            Z okazji Święta Liczby Pi ogłoszony został również konkurs na pracę plastyczną bądź fotograficzną pod hasłem „Pi wokół nas”. Do jury wpłynęło 8 prac - 7 od uczniów z klas IV - VIII i jedna od ucznia klasy I.

             Każdy z uczestników został nagrodzony dyplomem oraz upominkiem. Dziękujemy za udział i zachęcamy do śledzenia ogłoszeń o kolejnych konkursach.

       

      Nauczyciele matematyki

      ZDJĘCIA -----> KLIKNIJ  


      MIEDZYNARODOWY  DZIEŃ  JĘZYKA OJCZYSTEGO W SP1

      21 lutego obchodzimy 23. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest podkreślenie różnorodności językowej świata i promocja wielojęzyczności, a co za tym idzie – wyróżnienie roli nauki języków obcych w edukacji. Dzień ten zwraca także uwagę na języki zagrożone i ginące.

                   W naszej szkole, zgodnie z wieloletnią tradycją, także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – na lekcjach języka polskiego prezentowaliśmy ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijaliśmy słownictwo, ćwiczyliśmy poprawność ortograficzną, braliśmy udział w grach i zabawach związanych z szeroko rozumianą poprawnością językową.

                Nie był to jednak jedyny sposób obchodów tego święta. Uczniowie  wzięli także udział w projekcie, przygotowanym przez  pracowników i studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, który składał się z dwóch części:

      - lekcji „Potyczki z językiem polskim” przeprowadzonej według przesłanego scenariusza,

      - gry Kahoot pt; „Potyczki z polszczyzną”.

       Proponowane zadania odnosiły się do wiedzy dotyczącej różnych elementów systemu języka, zasobu wiadomości historycznoliterackich, wymagały także kreatywnego myślenia i poczucia humoru.

              Swoją kreatywnością można było także wykazać się tworząc LEPIEJE na wzór utworów Wisławy Szymborskiej. Najlepsze zostały nagrodzone ocenami celującymi.

             Nasi uczniowie, biorąc udział w tych wydarzeniach, w efektywny, ale także atrakcyjny sposób utrwalali niełatwą naukę o języku polskim, kształcąc przy tym kompetencje kluczowe. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego po raz kolejny stały się okazją, by zwrócić uwagę na podnoszenie naszej świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nasz język ojczysty.

                                                                                                                              M.G.

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


      Projekt edukacyjny LemOn w Szkole Podstawowej Nr 1

      „Im pełniej człowiek poznaje świat, tym bardziej nieobjęte otwierają się przed nim horyzonty” 

       

          Od 13 września 2021r. uczniowie klasy 7a i 7b brali udział w projekcie edukacyjnym LemOn, którego pomysłodawcą i organizatorem była Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim. Działania projektowe wpisały się w obchody 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. 

      Projekt „LemOn” to rodzaj zabawy wykorzystujący m.in. narzędzie webowe Genial.ly. Składał się z 25, ułożonych alfabetycznie, zadań o różnym stopniu trudności, dzięki którym uczestnicy mogli poznać ciekawostki na temat życia i twórczości Stanisława Lema, następnie musieli wykonać aktywność przypisaną każdej literce.

      Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Lema – jednego z Patronów Roku 2021, a także:

      -promowanie czytelnictwa,

      -kształtowanie umiejętności wyszukiwania, selekcjonowania i przetwarzania informacji,

      -pobudzanie kreatywności i samodzielności myślenia,

      -podnoszenie kompetencji w zakresie pracy

      Warunkiem ukończenia projektu było zapoznanie się  ze wszystkimi  zgromadzonymi hasłami, przesłanie na podany w regulaminie adres zdjęć z wykonania projektu oraz terminowe wypełnienie i odesłanie formularza relacji.

      Szkolne koordynatorki projektu :

      Monika Goryńska i Dorota Dylińska


      Podsumowanie kampanii społecznej „Idą

      święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj"

              W grudniu 2021 nasza szkoła po raz kolejny przystapiła do projektu realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-ie, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ ” organizowanej przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg. Celem kampanii jest:

      -kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia,

      -wzmacnianie więzi rodzinnych,

      -rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych i językowych u dzieci, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych dzieci i młodzieży,

      -przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci.

      W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wysłali ponad 200 kartek nie tylko do bliskich ale także osób samotnych.

      Akcja uświadamia jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególnie pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych, zwłaszcza w dzisiejszym, cyfrowym świecie, w którym bardzo ważną rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne.

       

                                                                                  Koordynator Monika Goryńska

        


      MIKOŁAJKI

             6 grudnia 2021 zagościł w naszej szkole świąteczny nastrój. Na korytarzu pojawiła się pięknie ubrana choinka, na korytarzach pojawiły się ozdoby świąteczne. Opiekunowie miesiąca zorganizowali szkolne Mikołajki. Rada Rodziców ufundowała wszystkim dzieciom paczki, które wręczał Mikołaj - pan Janusz Płaczek wraz z dwiema pomocnicami. W tym wyjątkowym dniu, dominował w naszej szkole kolor czerwony. Nie zabrakło również mikołajkowych czapek.  


       

      PIECZENIE PIERNICZKÓW – GRUPA ERASMUS PLUS

       

              26 listopada 2021 roku grupa Erasmus Plus z SP nr 1 dzięki uprzejmości pani dyrektor BOK Brygidy Liśkiewicz , wzięła udział w warsztatach kulinarnych.

              Tego dnia wspólnie piekliśmy pierniczki i ćwiczyliśmy znajomość języka angielskiego.

              Było pysznie i wesoło.  Nasze wypieki zostały pięknie zapakowane przez młodzież z projektu erasmusowskiego. Następnie ciasteczka przeznaczyliśmy  na Jarmark Bożonarodzeniowy , który odbył się 11 grudnia 2021 roku.

      Grupa Erasmus Plus SPnr1

       

       


      „DLA NIEPODLEGŁEJ”- OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

                      11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.  Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły także wspólnie świętowali ten szczególny i radosny dzień dla naszego kraju.              

                      9 i10 listopada odbyła się uroczysta akademia pod hasłem „Dla Niepodległej”, którą przygotowali uczestnicy koła teatralnego „Maska” pod opieką p. Moniki Goryńskiej. W ciekawej inscenizacji przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy . Krótki przegląd najważniejszych zdarzeń prowadzących do niepodległości uzupełniały piosenki o głębokiej treści, począwszy od refleksyjnej zadumy nad znaczeniem słowa „niepodległość” i „wolność”. Nie zabrakło także odwołań  do współczesności. Całość dopełniała oryginalna  scenografia wykonana przez p. Iwonę Rudnicką, wprowadzająca  uczestników w klimat uroczystości.

                    Jednym z najważniejszych wydarzeń było także wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Cała społeczność SP 1 przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji: „Szkoła do hymnu”, by wspólnie z milionami uczniów w całej Polsce zaśpiewać  „Mazurka Dąbrowskiego”.

                Ponadto podczas godzin wychowawczych uczniowie rozwiązywali zadania i quizzy przygotowane przez panie Jolantę Hinc i Marzenę Olszewską. Ta ciekawa i lubiana przez uczniów forma pozwoliła na utrwalenie najważniejszych wydarzeń z tego okresu naszej historii.


      Dzień Origami – sztuki składania papieru

       

      25 października 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Origami.

      Origami jest to sztuka składania papieru, znana w Japonii od najdawniejszych czasów, dziś bardzo rozpowszechniona i ogromnie popularna. Główną zasadą origami jest zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach – powstałe w ten sposób płaszczyzny są tylko nakładane na siebie symetrycznie. Japończycy, uważają, że origami pomaga w nauce matematyki i geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. 

      Podczas lekcji matematyki powstawały m.in. żabki, kotki, pieski, króliki, serduszka oraz sześciany.

      Zabawa była znakomita.

      W zmaganiach z papierem udział wzięli uczniowie klas 4B, 4C, 5A, 5B, 5C, 7C, 8C oraz 8F pod opieką nauczycielek Marty Bednarek, Alicji Sówki oraz Małgorzaty Wilk.

       


      TURYSTYCZNA SZKOŁA

          23 października 2021 roku Szkołę Podstawową nr 1 w Barlinku, odwiedziło Mobilne Centrum Edukacji „Turystyczna szkoła”. 

          Na sali gimnastycznej, zaprezentowano pięć interaktywnych stref z dwudziestoma nowoczesnymi atrakcjami.
           Mobilna strefa, składała się z m.in. humanoidalnego robota, okularów VR, tabletów z aplikacjami edukacyjnymi oraz stołów multimedialnych i interaktywnej podłogi. Pięć stref, na które podzielono atrakcje to:
      strefa doznania real, gdzie można było się dowiedzieć jak skompletować plecak czy też apteczkę turystyczną oraz jak korzystać ze sprzętu nawigacyjnego,:
      strefa aplikacje, wśród których znalazły się – pogoda w turystyce, bezpieczeństwo w turystyce, apteczka turystyczna, quizy i memory turystyczne, quizy i memory olimpijskie, quizy Polskiej Organizacji Turystycznej, a także można było wsłuchać się w naturę;
      strefa rozszerzonej rzeczywistości, gdzie przy użyciu okularów VR, uczniowie mogli zwiedzać najciekawsze regiony w Polsce i przeglądać wirtualne pocztówki i zdjęcia z obiektami UNESCO;
      strefa wyścigu VR, podczas którego można było odbyć wirtualny wyścig kolarski i odwiedzić interaktywną podłogę z mapą Polski.
       
          Organizatorem akcji była Polska Organizacja Turystyczna. Celem projektu, w którym wzięło udział również PTTK i Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku, jest przede wszystkim wykreowanie mody na podróżowanie po Polsce, a także promocja bonu turystycznego, podniesienie poziomu wiedzy uczniów i nauczycieli o atrakcyjności turystycznej kraju i Polskiej Organizacji Turystycznej oraz edukacja w zakresie bezpieczeństwa w turystyce. 
      Na zaproszenie SP1 z atrakcji skorzystała również Szkoła Radosna oraz uczniowie Szkolnego Ośrodka Wychowawczego z Barlinka.
          Koordynatorkami akcji z ramienia Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku wraz z dyrekcją placówki, były Marzena Olszewska, Bożena Rudnicka.

       


      Sanitariuszka Powstania Warszawskiego napisała do SP nr 1

                  Jak co roku nasza Szkoła Podstawowa nr 1 bierze udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON – włącz historię”.  

                  Na przełomie października i listopada oglądamy materiały filmowe, zdjęcia, czytamy pamiętniki i biogramy dotyczące bohaterów Powstania Warszawskiego.       

                  Nasi uczniowie piszą również listy i kartki do żyjących jeszcze Powstańców, tworzą dla nich laurki i kolorowe kolaże , wyrażają swoją wdzięczność i uznanie za trud walki.

                  W tym roku spotkała nas ogromna niespodzianka, ponieważ przyszła odpowiedź od  jednej z sanitariuszek powstania – pani  Hanny Odorkiewicz  - Sikocińskiej pseudonim „Pszczoła”  . Jest to dla nas wielki zaszczyt i wzruszenie , że mogliśmy choć w krótkich słowach powiedzieć , jak ważni są dla nas  bohaterowie tamtych wydarzeń . Dziewczynka, do której zaadresowano list, jest bardzo szczęśliwa, a my nauczyciele jesteśmy dumni z naszych uczniów i ich wrażliwości na otaczający świat.

      Opiekunka akcji w SP nr 1
      Marzena Olszewska


      ERASMUS DAY 2021 w Szkole Podstawowej nr 1


            13 października 2021 roku serdecznie powitaliśmy wszystkich w SP nr 1 na Europejskich Obchodach Erasmus Day!
          Jesteśmy grupą ze Szkoły Podstawowej nr 1 i bierzemy udział w międzynarodowym projekcie Erasmus zatytułowanym „Wyzwania, wybory, zmiany – nasz wspólny ślad”. 
          Oprócz naszego kraju – Polski w projekcie biorą udział jeszcze trzy kraje – Szwecja, Irlandia, Niemcy. 
          Już od roku pracujemy razem . Spotykamy się na międzynarodowych konferencjach online na platformie Teems, a także na spotkaniach w naszej szkole.  Razem z koleżankami i kolegami z pozostałych krajów rozmawiamy na tematy dotyczące naszego projektu czyli ekologia, ochrona zabytków, recykling, zdrowa żywność ,  rozmawiamy po angielsku, a także próbujemy stworzyć aplikację na telefon  , która będzie łączyła te wszystkie elementy. W tym roku szkolnym część z nas pojedzie na pierwsze spotkanie projektowe do Irlandii. Później czekają nas jeszcze wyjazdy do pozostałych krajów. 
          Opiekują się nami nauczycielki z naszej szkoły : pani Bożenka Rudnicka, pani Marzenka Olszewska, pani Marta Guba, a od tego roku również pani Ludka Provoziuk, pani Iwonka Rudnicka . Nad obsługą czuwa pan Piotr Rosenkiewicz, a nad całością nasza pani dyrektor Danuta Tomiałojć. 
       W obchodach Erasmus Day pokazaliśmy najważniejsze informacje i ciekawostki z krajów , które z nami współpracują, zaprosiliśmy do oglądania plakatów i zadawania pytań. Przy akompaniamencie Hymnu Europejskiego „Oda do radości” , rozpoczęliśmy wspaniały korowód prezentujący naszych europejskich partnerów. Wspólnie zatańczyliśmy również Belgijkę – taniec ,który  powoduje u wszystkich radość i ogromną integrację. Na koniec wysłuchaliśmy naszego audiobooka , który został stworzony przez poprzednią grupę Erasmus.


      Grupa Erasmus Plus z SP nr 1


       

       


       Z wizytą w muzeum na pokazie filmu pt. ” Barlinecki sztełt”

                     07 października 2021 roku uczniowie klas 7.i 8. naszej szkoły wybrali się do muzeum na spotkanie z cyklu Muzeum Cafe.

                  Tego popołudnia odbył  się premierowy pokaz filmu „Barlinecki sztełt”. Produkcja, opowiadająca historię m.in. właścicieli dawnych zakładów drzewnych czy też Emanuela Laskera, została zrealizowana przez „Kulik Film” ze Szczecina.

                  Po filmie odbyła się krótka prelekcja Eweliny Konopczyńskiej – Toty, która opowiedziała  o tradycji i kulturze żydowskiej.

                  Młodzież , która uczestniczyła w spotkaniu, chętnie wysłuchała ciekawostek dotyczących tej narodowości, a także z wielkim zainteresowaniem obejrzała materiał filmowy związany z jedną z największych postaci naszego miasta i kraju – Emanuelem Laskerem.

      Nauczyciele historii z SP nr 1


      Wyjazd do kina

            Uczniowie z klasy 5b i 6a pod opieką swoich wychowawców i Pani Agnieszki Miśko wybrali się do kina na film „Czarny młyn”.  Wycieczka odbyła się 1 października, stała się okazję do tego, by w sposób szczególny i nietypowy uczcić Dzień Chłopaka.

            Film pozwolił na doświadczenie niezwykłych emocji. Uczniowie mieli okazję poznać losy dorastającego Iwo i jego niepełnosprawnej siostry. To oni z grupą przyjaciół muszą przeciwstawić się obezwładniającej mocy złego Czarnego młyna.

              To opowieść o wielkiej przyjaźni i rodzącej się pierwszej miłości, a także lekcja tolerancji osadzona w pełnej zwrotów akcji fabule przygodowej stworzonej przez reżysera Mariusza Paleja. Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Odkrywają, że w Młynie żyje tajemnicza siła, która może stanowić ogromne zagrożenie. Aby się jej przeciwstawić, dzieciaki będą musiały trzymać się razem. Nic jednak nie jest w stanie przygotować je na zaskakujący finał walki. Ważną rolę odegra w nim nie tylko coraz bardziej dojrzały i odpowiedzialny Iwo, wspierany przez Piotrka i Natalkę, między którymi rodzi się uczucie. Niespodziewany wpływ na bieg wydarzeń będzie miała także Mela, której pozorna słabość okaże się niezwykłym darem.

            Nasi podopieczni oglądali film z przejęciem i zainteresowaniem, mamy nadzieję, że ta niezwykła opowieść skłoni ich wszystkich do refleksji , nauczy przyjaźni, tolerancji i doceniania tego, co się ma.  Po skończonym seansie udaliśmy się na posiłek w McDonald's. 

      Zadowoleni, najedzeni wróciliśmy do Barlinka i udaliśmy się do swoich domów. Uczniowie zostali zobowiązani do porozmawiania z rodzicami na temat obejrzanego filmu.

      Opiekunowie:

      Małgorzata Wilk, Wioletta Michalczyk- Goryńska, Agnieszka Miśko


      XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

           1 października 2021r. po raz kolejny w naszej szkole uczniowie klas IV i V wraz  nauczycielami matematyki obchodzili święto Tabliczki Mnożenia.
                Jest to międzynarodowa akcja, w którą zaangażowało się  5634 szkół. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.

      Tak było i w Naszej szkole!

            Uczniowie podczas lekcji matematyki mieli możliwość poćwiczyć znajomość tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Podczas zajęć zmierzyli się z serią łamigłówek, zagadek, kolorowanek oraz poznali „nowe” tajniki jej wykorzystania do szybkiego mnożenia pamięciowego.

            “Tabliczkowa wiedza” uczniów została sprawdzona podczas krótkich egzaminów, zwycięzcy otrzymali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

      Gratulujemy wszystkim „Ekspertom” i dziękujemy za wspólną zabawę

      Matematycy SP nr 1

       

       

       


      Piknik Rodzinny klasy 6b

      W dniu 18 wrzenia 2021 roku na boisku w naszej szkole odbył się piknik, w którym uczestniczyli dzieci i rodzice klasy 6b. Pogoda jak zawsze w takim dniu dopisała, dzięki czemu wszyscy mogli oddać się wspólnym zabawom i mile spędzić czas w swoim gronie oraz skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. A było ich niemało, bowiem w programie zaplanowano liczne działania sportowe, konkursy i rozgrywki adresowane do wszystkich uczestników. Oczywiście nie obyło się bez nagród, które ufundował burmistrz Barlinka. W istotę każdego pikniku jest wpisane wspólne biesiadowanie. Uczestnicy chętnie degustowali potrawy i napoje przygotowane specjalnie przez nich samych na tę okazję Wspaniała zabawa towarzyszyła do końca „Pikniku Rodzinnego”. Teraz pozostały wszystkim uczestnikom tylko miłe wspomnienia i cierpliwe oczekiwanie na następny raz.

       

                                                                                     Wychowawca klasy 6b

       

       


      Trochę historii i trochę przyrody w jednym

                  W pochmurny piątek 17 września , grupa Erasmus Plus i klasa 8 A naszej szkoły wybrały się na wycieczkę w okolice Cedyni. Naszym celem było złożenie hołdu na Cmentarzu Wojennym 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach., a także odwiedzenie Cedyńskich Wrzosowisk, które o tej porze roku pięknie kwitną i zachwycają wszechobecnym fioletem.

                  Nasza przygoda rozpoczęła się w deszczowy poranek, jednak gdy dotarliśmy do celu pogoda zrobiła się łaskawsza. Uczniowie naszej szkoły poznali szczególne miejsca pamięci niedaleko miejsca naszego zamieszkania. Wysłuchali historii dotyczącej forsowania Odry w 1945 roku przez żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, a także zwiedzając górę Czcibora przypomnieli sobie informacje dotyczące bitwy pod Cedynią. Na cmentarzu zapaliliśmy znicz i oddaliśmy hołd poległym bohaterom.

                  Następnie udaliśmy się do Rezerwatu przyrody „Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego” . Nasi uczniowie usłyszeli najważniejsze informacje związane z ochroną przyrody na tym terenie, mieli okazję również zrobić piękne zdjęcia oddające cudowną przyrodę w tym regionie.

                  Grupa Erasmus Plus nagrała tu pozdrowienia dla naszych przyjaciół z Niemiec , Szwecji i Irlandii.

      pozdrowienia.mp4

                  Ciekawym dla naszych uczniów miejscem okazał się punkt najbardziej wysunięty na zachód Polski, tzw. Kolano Odry. Tutaj chętnie robiliśmy zdjęcia i czytaliśmy na temat tego terenu.

                  W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się koło pomnika Matki Polki, gdzie nasza młodzież usłyszała wzruszającą opowieść o matkach czekających na powrót synów z wojny.

                  Po całodniowej wycieczce ostatnim i bardzo wyczekanym punktem była wizyta w Mc Donalds. W godzinach popołudniowych powróciliśmy do Barlinka, pełni wrażeń udaliśmy się do domów.

      Mamy nadzieję, że nasza młodzież została wyposażona w ciekawe i nowe doświadczenia.

      Opiekunowie wycieczki

      Bożena Rudnicka

      Marzena Olszewska

      Piotr Rosenkiewicz

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


      Erasmus Plus z wizytą w Papierni

       

                  9 września, w godzinach popołudniowych, nowa grupa Erasmus Plus , kontynuująca nasz projekt zatytułowany „Wyzwania, wybory, zmiany – nasz wspólny ślad” wzięła udział w zwiedzaniu jednego z piękniejszych zabytków miasta – Młyna Papiernia.

      W spotkaniu wzięła również 3 klasa Liceum Plastycznego z Gorzowa Wielkopolskiego.

                  Nasza grupa poznała historię budynku, zwiedziała okolicę Doliny Płoni , a także wraz z przewodnikiem zwiedziła Młyn od  środka.

                  Uczniowie byli bardzo zainteresowani przepiękną konstrukcją i tajemnicami jakie kryje w sobie zabytek.

                  Na koniec zajęć wysłuchaliśmy audiobooka pt „Tajemnica brudnej wody – czyli jeden dzień z życia Młyna Papiernia”, stworzonego przez uczestników – uczniów naszej szkoły - wcześniejszego projektu Erasmus .

                  Pogoda była przepiękna, a młodzież zawarła znajomości z uczniami gorzowskiej szkoły, a także miło spędziła czas na łonie przyrody.

      Opiekunki projektu

      Bożena Rudnicka

      Marzena Olszewska

      Anna Stefańska

       


       

       Dnia 3 września społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej Nr 1 w Barlinku uczestniczyła w jubileuszowej akcji Narodowego Czytania. Uczniowie i nauczyciele licznie zgromadzili się na trybunach boiska aby wspólnie poczytać i posłuchać fragmentów utworu. W tym roku para prezydencka wybrała dramat Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność pani Dulskiej". Kolejnego dnia, 4 września, uczniowie i uczennice z klasy 7a i 7b wzięli udział w Narodowym Czytaniu w BOK Panorama. Przy ciepłej herbatce, słonecznej pogodzie i miłej atmosferze czytaliśmy ,,Moralność pani Dulskiej" na świeżym powietrzu. A co za rok? Dowiemy się niebawem i chętnie poczytamy! Dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i uczniom zaangażowanym w akcję.

      Organizatorzy 

       

       

       


      ROK SZKOLNY 2020/2021


      Dzień Pustej Klasy

      18 czerwca 2021 r. nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Dzień Pustej Klasy. Były quizy, konkursy oraz pikniniki :) 

       


      Aktywna środa w SP1

       9.06.2021 nasze dzieci miały super aktywne przerwy. Radości było dużo.

      Konkursy, tańce, kalambury i dużo ruchu. Jak dobrze być znowu w szkole! 

      Wszystkim dzieciom bardzo dziękuję za wspaniałą zabawę.

      Za wsparcie i zaangażowanie w organizacji tej imprezy duże buziaki dla pań: Agnieszki, Kasi,Iwonki, Kasi oraz naszego niezastąpionego speca od sprzętu grającego Pana Andrzeja.

      Inicjatorka i prowadząca Lidia Kulczycka-Perske   

       

      Zdjęcia w galerii ----> TUTAJ    


         KONKURS ZIMOWY

             W tym roku, po kilkuletniej przerwie odwiedziła nas piękna Pani Zima. Śnieg i mróz maluje wspaniałe krajobrazy, daje dużo radości i możliwość zabawy na świeżym powietrzu. Zimowy pejzaż to także piękny temat dla miłośników fotografii. Nasi uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie fotograficznym „Barlinek i okolice zimą‘’ nadsyłając wiele pięknych zdjęć zrobionych podczas zimowych spacerów  i podczas zabaw na śniegu. W  konkursie  udział  wzięło 32 uczniów.

      Wszystkie prace były starannie dobrane, nieszablonowe, oryginalne i kreatywne. Jury miało duże wyzwanie by wybrać najlepsze fotografie.

      Oto wyniki:

      Nagrody główne

      I miejsce – Michał Wasilewski – klasa VII D

      II miejsce – Aleksandra Łoś – klasa VIII A

      III miejsce – Jakub Padjasek – klasa VII D

      IV miejsce – Natalia Bobińska – klasa IV C

      V miejsce – Marysia Królikowska – klasa IV C

      Wyróżnienia

      Kostrzewska Karolina – klasa VII A

      Szyszka Helena – klasa IV C

      Sutkowska Zuzanna – klasa VI C

      Sulikowska Julia – klasa VI A

      Topolnicka Hanna – klasa IV B

      Świątek Zuzanna – klasa VII B

      Andrzejewska Kalina – klasa IV D

       

      Wszystkim gratulujemy! Nagrody i dyplomy zostaną wręczone po powrocie do szkoły!

       

      Organizator- Szkolne Koło LOP-u

      Podziwiajmy najciekawsze zdjęcia umieszczone w galerii


      Z okazji przypadającego 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet, uczniowie klasy 6E przygotowali życzenia.


      We wtorek, 9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to organizowane jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo dzień ten świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

      DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. (ze strony Dzień Bezpiecznego Internetu - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl))

      Z okazji DBI uczniowie klasy 4B przygotowali plakaty z przesłaniami, którymi chcieliby się z Wami podzielić.


      7 października dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji,,Przerwa na czytanie ". Czytaliśmy nasze ulubione książki. Czy pobijemy rekord?

      Zobaczymy laugh Ważne, że było super heart 

      Bo przecież czytać każdy może!

      Dziękuję wszystkim czytającym tym małym i tym dużym .

      Organizator Lidia Kulczycka- Perske

      zdjęcia w galerii -----> TUTAJ


      X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      2 października 2020 świętowaliśmy w naszej szkole X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią w tym roku mogliśmy przeprowadzić  jedynie rozgrywki w klasie. 80 uczniów klas IV zmierzyło się tego dnia z tabliczką mnożenia walcząc o tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Miło nam poinformować, że udało się to aż  29  uczniom. W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali również łamigłówki i zadania przesłane przez Organizatorów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wyruszyć z Patrolem Egzaminacyjnym na ulice Barlinka i sprawdzić jak dorośli w naszym mieście radzą sobie z tabliczką :) 

      Organizatorzy:

      Małgorzata Wilk

      Marta Bednarek

      Alicja Sówka

      Mieczysław Kubejko

      Zdjęcia w Galerii ---> TUTAJ


      Zakończenie roku szkolnego klas ósmych

       

            25 czerwca 2020 r. uczniowie trzech klas ósmych opuścili mury naszej szkoły. Z powodu panującej pandemii uroczystość odbyła się w bardzo skromnej formie, bez udziału wszystkich rodziców i nauczycieli, z zachowaniem dystansu społecznego i środków bezpieczeństwa w postaci maseczek i rękawiczek.

           Na uroczystości obecni byli Dyrektor Szkoły Danuta Tomiałojć, wicedyrektorzy: Elżbieta Ogarewicz, Sylwia Olejnik oraz Mariusz Sieniawski, przewodniczący Rady Rodziców Janusz Płaczek a także wychowawczynie klas ósmych: Małgorzata Wilk, Iwona Rudnicka i Sławomira Tumasz.

            Zaproszono również rodziców wyróżnionych uczniów. Niestety na uroczystość nie mógł przybyć Burmistrz Barlinka pan Dariusz Zieliński, nie pozwoliły mu na to inne, ważne obowiązki. Wierzymy jednak, że wedle obietnicy był obecny z nami duchem.

               Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu.

             Następnie wręczono nagrody tym, którzy wyróżnili się najlepszymi wynikami w nauce, sporcie i innej działalności. Wyróżnieni uczniowie wpisali się do pamiątkowej księgi.

          Tytuł Prymusa Szkoły w roku szkolnym 2019/2020 otrzymała uczennica klasy 8B Martyna Baranowska, która w trakcie nauki uzyskała średnią ocen 5,56 oraz osiągała wysokie wyniki w konkursach przedmiotowych i sportowych.

      Pozostali uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i wyższą oraz bardzo dobre i wzorowe zachowanie to

      • z klasy 8A Blanka Malanowska ze średnią 5,22 oraz Milena Dawicka ze średnią 5,17
      • z klasy 8B Paulina Baranowska ze średnią 5,50, Adrianna Bunda ze średnią 5,28 oraz Patryk Czaboćko ze średnią 5,17
      • z klasy 8C Daria Potyra ze średnią 5,33, Julia Brąszkiewicz ze średnią 5,17 oraz Michał Ratuszny ze średnią 5,0.

          Tytuł Najlepszego Sportowca w roku szkolnym 2019/2020 za osiągnięcia sportowe podczas wszystkich lat nauki otrzymała Adrianna Łubkowska z klasy 8C. Wyróżniono również pozostałych uczniów, którzy osiągali sukcesy sportowe w czasie reprezentowania szkoły. Byli to Julia Brąszkiewicz, Sara Tomczyk, Daria Mularczyk, Michał Ratuszny, Michał Siewiera, Ernest Maciaszek z klasy 8C oraz Bartosz Kubiak z klasy 8B.

            Nagrodzono najlepsze sportsmenki w Nordic Walking. Były to uczennice Martyna Baranowska, Paulina Baranowska i Adrianna Bunda, wszystkie z klasy 8B.

          Nagrodzono również finalistów konkursów przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim. Wyróżnieni uczniowie to Patryk Czaboćko - finalista konkursów z WOS-u i historii oraz Adrianna Bunda - finalistka konkursu z języka polskiego.

           W szkole również są uczniowie, którzy mogą pochwalić się 100% frekwencją. W roku szkolnym 2019/2020 byli to Blanka Malanowska i Oliwia Nowak z klasy 8A oraz Paulina Baranowska z klasy 8B.

             Specjalne wyróżnienie i nagrodę ufundowaną przez Dyrektora Szkoły otrzymali Oskar Paczos z klasy 8B i Oliwier Pawłowski z klasy 8C za systematyczne używanie zwrotu grzecznościowego ,,Dzień dobry” :) 

            Przez lata spędzone w naszej szkole uczniowie skupiali uwagę nie tylko na nauce. Aktywnie uczestniczyli w pracach Samorządu Uczniowskiego, Szkolnego Klubu Wolontariusza, udzielali się w kołach zainteresowań, osiągali liczne sukcesy sportowe. Dyplomy i zaświadczenia z tych działań otrzymali wraz ze świadectwami.

            Po wręczeniu nagród nastąpiło przekazanie sztandaru. Ustępujący poczet w składzie chorąży Kacper Kudrewicz i asysta Martyna i Paulina Baranowskie, również otrzymał podziękowania i upominki.

            W nowym roku szkolnym 2020/2021 szkołę będą reprezentować: chorąży Filip Świątek i asysta Małgorzata Wiśniak i Amelia Grajewska.

              Po wyprowadzeniu sztandaru głos zabrał pan Janusz Płaczek. Przewodniczący RR podziękował za współpracę dyrekcji, nauczycielom i rodzicom.

            Na koniec głos zabrała pani Dyrektor Danuta Tomiałojć, która oficjalnie zakończyła rok szkolny 2019/2020 i ogłosiła rozpoczęcie upragnionych wakacji.    

            Wychowawczynie rozdały pozostałe świadectwa i pamiątki.

             Mimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 były kwiatki, prezenty, wzruszenie...

                                                               

                                                                                    

                                                                                     Tekst Sławomira Tumasz

      Zdjęcia Małgorzata Wilk

      Zdjęcia w galerii ---> kliknij :)


      ZDALNIE  obchodziliśmy  DZIEŃ  ZIEMI

       

      Dzień  Ziemi  to  najważniejsze,  najbardziej  znane  i  najhuczniej obchodzone  święto ekologiczne .

      Z tej okazji  co roku w naszej szkole  odbywały się różne  imprezy  i  konkursy .

      Niestety w  tym  roku  Covid -19  pokrzyżował  nam plany  i uczniowie celebrowali to święto w zupełnie inny sposób .

      Nauczyciel przyrody  i  geografii  zachęcił uczniów   do tego,  by  wyszli z domu  ( pod opieką dorosłych ) i poszli do PRZYRODY, do lasu, na łąkę  czy do parku . By poświęcili czas na bycie z Przyrodą , na refleksję jak ona jest dla nas ważna , ale i jak fascynująca , piękna i ciekawa .

      Uczniowie pisali także listy w imieniu  PRZYRODY i  ZIEMI  do CZŁOWIEKA !

      Wykonano także   plakaty !

      Podczas spaceru  niektórzy pozostawili  ślad w przyrodzie , układając z kamyków ,patyczków , uschniętych liści i owoców ciekawe kompozycje czy też swoje imię .

      A  Kacper z klasy VE podczas leśnego wypadu z rodziną pozbierał śmieci , które bezmyślnie pozostawił CZŁOWIEK !

      W tą nietypową akcję najbardziej zaangażowały się klasy czwarte i piąte !  Brawo !

       

      Bożena Rudnicka

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


       

      Ferie w Murzasichlu

             W pierwszym tygodniu ferii od 08.02-14.02. br grupa 33 uczniów z naszej szkoły wspólnie z  uczniami z SP 4 już po raz 18-ty przebywała na zimowisku w Tatrach.

      Jak co roku zakwaterowaliśmy się w zaprzyjaźnionym pensjonacie ,,U Jędrka" w Murzasichlu.

      Tradycyjnie program naszego zimowiska był bardzo atrakcyjny. Podziwialiśmy piękno przyrody tatrzańskiej podczas wycieczki na Rusinową Polanę oraz Doliną Strążyską. Uczniowie próbowali także jazdy na nartach. Niestety pobyt na stoku narciarskim Hajduk został nieco skrócony, gdyż  zmieniły się warunki atmosferyczne.

      Ważnym punktem naszego wyjazdu było miasto królewskie -Kraków. Tutaj obowiązkowo odwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, pospacerowaliśmy plantami do Okna Papieskiego i zatrzymaliśmy się na Starym Mieście. Pan Sieniawski w telegraficznym skrócie przybliżył historię Wieży Kościoła Mariackiego i Sukiennic.

      W zimowej stolicy Tatr zwiedziliśmy Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Skocznie Narciarskie i Kaplicę Jaszczurówkę.

      Dużo wrażeń dostarczył nam pobyt w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zobaczyliśmy tutaj największą makietę Tatr i prezentację, która jest na niej wyświetlana. Uwagę zwracały trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę, las oraz wpływ człowieka na tatrzański ekosystemy. Zajrzeliśmy także do jaskini. Bardzo przypominała prawdziwą-sączyła się woda i było chłodno. Bez problemu rozpoznaliśmy stalaktyty, stalagnaty i stalagmity.

      Najwięcej emocji było w sali odkryć. Gry komputerowe, które uczyły orientacji na mapie i pomagały rozpoznać odgłosy zwierząt, stanowiska stereoskopowe i stoliki interaktywne dostarczyły dużej  dawki wiedzy. Przeżyliśmy także symulację lawiny górskiej.

      Moc emocji i garść zachwytu dostarczyła nam wycieczka kilkadziesiąt metrów pod ulicami Zabrza. Naszą podróż rozpoczęliśmy od Łaźni Łańcuszkowej  Sztolni Królowej Luizy w Kopalni Guido. Przewodnik opowiedział nam o górnikach, innych czasach i latach ,w których Sztolnia powstała. Dowiedzieliśmy się jakie ryzyko i wysiłek trzeba podjąć codziennie aby zdobyć czarne złoto. Poznaliśmy także sposoby pozyskania węgla, proste narzędzia górnicze i park maszynowy.

      Jednym z przystanków na Śląsku było zwiedzanie osiedla górniczego w Nikiszowcu w Katowicach. Atmosfera tej dzielnicy jest niepowtarzalna. Tutaj kręcono dramaty, komedie i reklamy a  reżyser Kazimierz Kutz kręcił tutaj ,,Sól ziemi czarnej'.

      Dopełnieniem tych atrakcji były różnorodne  zajęcia w pensjonacie. Pani Dyrektor Tomiałojć przeprowadziła zajęcia z guillingu, piekliśmy i dekorowaliśmy pierniki, budowaliśmy igloo, lepiliśmy bałwany i graliśmy w tenisa stołowego. Chętni mogli wykazać się zdobytą wiedzą w konkursie wiedzowym. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody i pamiątkowe medale Przyjaciela TPN-u.

      Opiekunami zimowiska z naszej szkoły byli:

      p. Dyrektor D.Tomiałojć,
      v-ce dyr.S.Olejnik,
       B.Rudnicka

      Nad całością czuwał Kierownik zimowiska -p.v-ce dyr.M.Sieniawski

      Zdjęcia z zimowiska w Galerii


       Z wizytą w Teatrze im. Juliusz Osterwy w Gorzowie Wlkp.

       

                 31 stycznia 2020 uczniowie klas IVa oraz IVb odwiedzili Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.  aby obejrzeć spektakl „Pinokio, czyli muzyczna opowieść o dobrym wychowaniu”.

                Musical powstał na podstawie książki „Pinokio – przygody drewnianego pajaca”
      C. Collodiego w przekł. Z. Jachimeckiej. Niezwykła opowieść i fantastyczne widowisko przeniosło nas w podróż do świata dziecięcej wyobraźni. Uczniowie poznali historię Pinokia wspólnie z nim przeżywając przygody, które go spotykają i obserwując często z zapartym tchem następujące po sobie wydarzenia opowieści. Dopełnieniem całej oprawy scenicznej były przepiękne kostiumy, wysmakowana scenografia oraz piękna muzyka, która komponowała całość.

            Niektórzy z uczniów byli po raz pierwszy w teatrze, więc przeżycie dla nich było zwielokrotnione, zwłaszcza że kontakt z tego typu sztuką ma dla dziecka  szczególne znaczenie rozwijając jego wrażliwość na doznania muzyczne i literackie a także doskonaląc jego kompetencje społeczne.

              Opiekunkami były Wioletta Goryńska, Sylwia Olejnik, Monika Jabłońska i Katarzyna Wesołowska.


       „ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA”
      w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie

       

             Któż z nas nie zna lub nie kojarzy rudowłosej, rozgadanej i roześmianej dziewczynki z Avolnea?
      Ile pokoleń dzieci wychowało się na książce Lucy Maud Montgomery i emocjonowało się filmem opartym na motywach powieści? Klasa VI e również postanowiła skonfrontować swoje wrażenia po lekturze w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. do którego wybrała się 24.01.2020 r. na przedstawienie „Ania z Zielonego Wzgórza”.

             Teatralno – muzyczna opowieść o Ani to zabawna, mądra, wzruszająca i napawająca optymizmem opowieść o prawdziwych wartościach oraz o tym, jak marzenia mogą cudownie ubarwiać życie.

             Perypetie rezolutnej, pełnej humoru i niebanalnej wyobraźni jedenastolatki w dalszym ciągu są bliskie współczesnym dzieciom. Często identyfikują się z pomysłami i problemami dziecka, którego losy śledzą na deskach teatru. Uczniowie klasy VI e z zapartym tchem śledzili ponad 1,5 godz. wydarzenia i  z nowymi doświadczeniami powrócili do domu.

                                                                 Opiekunowie: Iwona Chmura, Monika Jabłońska

                 


      IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ

       

      W grudniu nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. „Idą święta, nie o           SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj” , której celem było zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin na to, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.

      Organizatorem wysyłania kartek świątecznych jest Fundacja „Dbam o Mój Zasięg” z siedzibą w Gdańsku.

      Nasz szkoła otrzymała 450 kartek świątecznych, które uczniowie wypełniali wraz z nauczycielami oraz rodzicami , a następnie wysyłali do rodziny, przyjaciół a także osób  samotnych.

         Należy podkreślić ,że wysyłanie kartek jest bardzo ważne , ponieważ:

      -sprawia ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy,

      -to szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych,

       -wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy,

      -napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi , możemy tworzyć je w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich,

      -poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób, do których wysłaliśmy kartkę świąteczną. 

                  Projekt cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów, dlatego w przyszłym roku na pewno także weźmiemy w nim udział. 

       

                                                                                                                                              Koordynatorki kampanii

                                                                                                                             Monika Goryńska, Iwona Chmura


      Spotkanie z Bilbo Bagginsem

          Niepozorny hobbit z Shire udowodnił, że ma w sobie więcej odwagi niż można by było przypuszczać. Wyruszając w ryzykowną podróż wiedział, że gdy wróci nie będzie już tym samym Bagginsem co na początku. Podobnie mogli się poczuć uczniowie klasy 6c i 6a, którzy 13 i 17 grudnia  udali się na wyprawę pod opieką p. Moniki Jabłońskiej, Anny Brodzińskiej i Moniki Goryńskiej do gorzowskiej biblioteki im. Zbigniewa Herberta na lekcję poświęconą lekturze.

           „Bilbo w bibliotece” to niekonwencjonalny sposób omówienia lektury z wykorzystaniem smartfonów lub tabletów. Gra ma za zadanie przełamać stereotyp nudnej lektury szkolnej. Co więcej, forma ta ma zachęcić młodzież do czytania. Dzięki niej uczniowie zgłębiają tajniki twórczości Tolkiena oraz poznają okoliczności powstania „Hobbita”. Niekonwencjonalna metoda omówienia lektury polega na odnajdywaniu kodów QR ukrytych w gmachu biblioteki oraz rozwiązywaniu zagadek związanych z książką. Podczas gry, uczniowie m.in. mają niepowtarzalną okazję spotkać się z Gandalfem, stoczyć pojedynek na zagadki z Gollumem, czy też dotrzeć przy pomocy mapy do Samotnej Góry.

              Porywająca, mobilna lekcja biblioteczna sprawiła, że młodzi adepci przygód na krótką chwilę zapomnieli kim są w rzeczywistości i wcielili się w rolę głównych bohaterów „Hobbita” J.R.R. Tolkiena. Zadaniem uczestników, poza rozwiązywaniem zagadek, było odnalezienie artefaktów związanych z treścią lektury. Jeden cieszył się szczególnym uznaniem, był to arcyklejnot… Dużo radości sprawiła młodzieży Bitwa Pięciu Armii, która wyzwoliła w nich prawdziwych wojowników oraz wprawiła w pogodny nastrój. Uczniowie zakończyli zajęcia w wyśmienitym humorze i z iskierką nadziei na przyszłe literackie wędrówki…

      Zdjęcia w Galerii


      LEKCJA BIBLIOTECZNA „BILBO W BIBLIOTECE”

      W GORZOWIE WLKP.

       

      W dniach 13 i 17 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VI a i VI c odwiedzili Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. aby wziąć udział w niekonwencjonalnej lekcji bibliotecznej na temat lektury J.R.R. Tolkiena „Hobbita” zatytułowanej „Bilbo w bibliotece”.

      Marta Kudelska pracownica biblioteki przywitała uczniów, a następnie wyjaśniła na czym będzie polegała nietypowa forma pracy z utworem. Lekcja biblioteczna zaproponowana przez panią Martę opierała się na wykorzystaniu smartfonów lub tabletów, przy pomocy których „adepci przygód” odczytywali ukryte kody QR oraz poszukiwali skarbów i map w przestrzeni biblioteki.   W trakcie rozgrywki podążali śladami Bilbo Bagginsa i jego kompanii mając możliwość przenieść się do świata Śródziemia. Na koniec spotkania uczniowie wzięli udział w Bitwie Pięciu Armii, która została przeprowadzona w formie quizu (przez aplikację Qizizz).

      Dzieciaki zakończyły zajęcia w wyśmienitym humorze i z iskierką nadziei na przyszłe literackie wędrówki. Klasa VI a udała się również na ucztę filmową w niedalekim kinie Helios na film „Ratujmy Florę”, a klasa VI c podążyła szlakiem galerii handlowych, robiąc ostatnie przedświąteczne zakupy.

       

                                         Organizatorzy: Monika Jabłońska, Monika Goryńska, Anna Brodzińska

      Zdjęcia z wyjazdu w Galerii 


      Dyskoteka andrzejkowa

      22.11.2019 r. Samorząd Szkolny zorganizował dyskotekę andrzejkową dla uczniów naszej szkoły. Muzykę przygotowali i prezentowali Kacper Kudrewicz oraz Michał Czechowski kl. VIII C. Wróżby andrzejkowe i animacje podczas dyskoteki przygotowały i poprowadziły Sandra Kanka i Oliwia Nowak z kl. VIII A. Nad kasą oraz szatnią czuwali uczniowie z kl. VII D pod kierunkiem Julii Owczarzak i Oliwii Wyderskiej. Opiekę nad całością sprawowali nauczyciele naszej szkoły.


      Szkolna edycja Kuratoryjnego Konkursu Plastycznego
      „Malujemy muzykę”

      21 listopada 2019 r. odbyła się szkolna edycja Konkursu Plastycznego pt. „Malujemy muzykę czyli przekład intersemiotyczny utworów Stanisława Moniuszki” realizowany w związku z obchodami 200- lecia urodzin kompozytora. 21  uczniów z klas VI- VIII w czasie 60 minut tworzyło pracę plastyczną inspirowaną  Uwerturą fantastyczną „Bajka”. Prace wykonano techniką malarską z użyciem farb akwarelowych.

      Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Anna Stefańska, Monika Jabłońska i Wioletta Michalczyk-Goryńska.

      Wszyscy uczniowie sprostali zadaniu i ukończyli prace w wyznaczonym czasie. Spośród nich wyłoniono  sześć najlepiej wykonanych prac, które wezmą udział w edycji międzyszkolnej organizowanej w Akademii Sztuki w Szczecinie.

      Do edycji międzyszkolnej zakwalifikowano prace uczennic:

      Klasy IV-VI

      1.            Hanna Tumasz kl. VI B
      2.            Julia Wieczorek kl. VI B
      3.            Maria Dąbrowska kl. VI F

      Klasy VII-VIII

      1.            Anna Kołodziej kl. VIII A
      2.            Oliwia Sobczak kl. VII B
      3.            Martyna Grzybowska kl. VII C

       

      Zdjęcia w Galerii


      MEDITEST

      Dnia 15 listopada, nauczyciele biologii, przeprowadzili na terenie szkoły , ogólnopolski konkurs wiedzy na temat ochrony zdrowia – MEDITEST.

      W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas VI –VIII. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia, pogłębianie znajomości budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz zwiększenie świadomości współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego.

      Ogłoszenie wyników w styczniu. Uczestnikom życzymy powodzenia !!!

       

       


       11 listopada 


      Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie

                  Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w ramach swoich lekcji w nietypowych zajęciach.  5 listopada w godzinach porannych pojechaliśmy do Gorzowa do Biblioteki Pedagogicznej, gdzie wcześniej zgłosiliśmy  chęć uczestnictwa, w oferowanych przez pracowników placówki, warsztatach. Zajęcia dopasowaliśmy do zainteresowań i wieku uczniów i o umówionej porze rozpoczęły się inne niż zazwyczaj lekcje.

                  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dwóch warsztatach. Pierwsze zajęcia „Sprawna głowa... bo rysunkowa” miały na celu pokazać dzieciom nietypowe formy notatek. Prowadząca Magdalena Płatonow - wykorzystała kreatywność uczniów, ich niezwykłą wyobraźnię i pomysłowość. Narzuciła szybkie tempo pracy, zmobilizowała czwartoklasistów do koncentracji uwagi, do wysiłku intelektualnego i do nauki przez zabawę.  Efektem zajęć były bardzo ciekawe prace, które pokazały uczniom, jak można notować, by wiadomości łatwiej  przyswajać i zapamiętywać.

                  Uczniowie   uczestniczyli ponadto w warsztatach z elementami biblioterapii „Po co komu plotka?” .  Pani Anna Giniewska, która prowadziła to spotkanie, rozpoczęła nietypowo, od zabawy w „Głuchy telefon”. Śmiechu i domysłów było co niemiara, ponieważ oczywiście wszystko się poplątało i zdanie podstawowe zostało kompletnie przekręcone. Taki niekonwencjonalny wstęp dał początek dyskusji dotyczącej plotki – co to jest, jak powstaje, jakie emocje towarzyszą osobom uwikłanym w taką sytuację. Dzieci chętnie włączyły się w „burzę mózgów”,  a  ich pomysły zostały zapisane na tablicy. Następnie  miały wykonać  rysunek odnoszący się do emocji, które towarzyszą im podczas słuchania muzyki, wykorzystując przy tym jedynie 3 kolory kredek.

                   Dalszym ciągiem spotkania było zaznajomienie ich z książką napisaną przez Madonnę, a noszącą tytuł „Jabłka Pana Peabody’ego”.  Historia  ta dotyczyła oczywiście tematu zajęć, czyli plotki oraz jej skutków i konsekwencji,  jakie muszą ponieść osoby ją tworzące . Na zakończenie pracy uczniowie zostali  poproszeni o podarcie swoich prac stworzonych przy muzyce i usypanie ich na kupkę na środku sali, a następnie odnalezienie kawałków swoich prac. Ta iście syzyfowa praca uzmysłowiła wszystkim,  jak ciężko odbudować  coś, co pochopnie się zniszczyło, tak jak trudno odbudować zaufanie… po plotce            Na zajęciach nie brak było spontaniczności i żywiołowości. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że zadziwiają dorosłych swoją pomysłowością i wyobraźnią.

       

      Opiekunowie:

       Wioletta Michalczyk – Goryńska, Ewa Musolf, Agnieszka Miśko, Monika Jabłońska

      Zdjęcia z wyjazdu w Galerii :)


      „Kresy wschodnie w opowieści i fotografii”- kontynuacja projektu edukacyjnego

                   W roku szkolnym 2019/20 postanowiliśmy kontynuować zeszłoroczny projekt edukacyjny, który powstał we współpracy z Muzeum Regionalnym,  Stowarzyszeniem Miłośników Kresów Wschodnich i Szkołą Podstawową nr 1 . 

                  W październiku 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie z młodzieżą z naszej szkoły oraz członkami Stowarzyszenia i Panem Eugeniuszem Drozdowskim , który przybliżył i opowiedział o życiu na Ukrainie przed wybuchem wojny.  Dzieci z wielkim zainteresowaniem biorą udział w tych spotkaniach, doświadczają tzw. żywej historii. Słuchają opowieści, pracują z mapą, zadają ciekawe pytania. Planujemy co miesięczne spotkania w szerokim gronie, a także przygotowanie wspólnej – kresowej wigilii. Uczniowie naszej szkoły  chcą również wspomóc szkołę z kresów wschodnich organizując zbiórkę potrzebnych rzeczy. Opiekunami projektu są : nauczycielka historii pani Marzena Olszewska oraz nauczycielka przyrody i geografii pani Bożena Rudnicka.


      Warsztaty historyczne  „ Woldenberg DWA CE”

                  26 października 2019 r, odbyły się kolejne warsztaty historyczne, zorganizowane w siedzibie Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi w Dziedzicach.

                  Wzięło w nich udział pięć grup ze szkół w Barlinku oraz Mostkowie. W tym roku, warsztaty powróciły do odbywającej się niegdyś, formy konkursowej. Konkurs pod tytułem „Terapia woldenberska w obozie DWA CE”, podzielony został na kilka konkurencji, m.in. krzyżówkę, zadanie matematyczne, miejsca pamięci, zawody Woldenberczyków czy też zagadki zadawane przez zespoły.  Uczniowie prezentowali też scenki – zagadki na temat wybranych jeńców Obozu.

                  Dla wszystkich były dyplomy uczestnictwa i słodkie niespodzianki oraz nagrody rzeczowe.

                  Młodzież mogła sobie utrwalić wiedzę na temat naszej regionalnej historii. Ze szkoły nr 1 w Barlinku udział w spotkaniu wzięli uczniowie klasy 7 B : Karol Chochołowski, Amelia Grajewska i Małgorzata Wiśniak wraz z opiekunką Marzeną Olszewską.


      DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

            14 października to dzień, w którym nauczyciele i wszyscy pracownicy oświaty obchodzą swoje święto. Uczniowie tego dnia obdarowywali pedagogów kwiatkami, czekoladkami i innymi małymi podarunkami. Bardzo miłym akcentem była także słodka niespodzianka, którą przygotowały klasy VIII c i VII d wraz z wychowawcami panią Małgorzatą Wilk i panem Leszkiem Wieczorkiem.

      11 października odbyła się też uroczysta akademia, w której wzięli udział wszyscy pracownicy szkoły, emeryci oraz zaproszeni goście. Część oficjalną uświetnił kabaret w wykonaniu szkolnego koła teatralnego "Maska" prowadzonego przez panią Monikę Goryńską. Uczniowie w krzywym zwierciadle ukazali zmagania pedagogów z niesfornymi podopiecznymi oraz nie zawsze adekwatnym zachowaniem ich rodziców. Miłym akcentem, który zakończył uroczystość były nagrody wręczone przez Panią Dyrektor Danutę Tomiałojć oraz życzenia od Rady Rodziców i Burmistrza Barlinka.


      W a r s z t a t y    f i l m o w e

      W dniu 8.10.2019 r klasy: 5c i 5e wraz z opiekunami : p.  Anną Birut, p. Moniką Goryńską, p. Anną Sumicką i p. Marzeną Łodygowską , brały udział w warsztatach filmowych. Zajęcia warsztatowe prowadzone były w bibliotece Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego  w Gorzowie Wlkp.  Warsztaty obejmowały dwa moduły.

      W pierwszym etapie  uczestnicy zajęć poznali krótką historię filmu a szczególnie początki kinematografii.

      Ciekawostką jest fakt, że pierwszy film przedstawiający ruch pociągu  wywołał w ludziach ogromne przerażenie. Widzowie obserwując ekran i zbliżający się pociąg uciekli z kina. Klasyka kina to kino  nieme oraz sylwetka aktora Charlie Chaplina  - „Pana w meloniku”. Uczniowie w trakcie spotkania wykonywali ćwiczenia z wykorzystaniem atrybutów charakterystycznych dla tego aktora. Przy pomocy laski, melonika, wąsika - stworzyli super Charlie Chaplina oraz przygotowali krótkie sceny prezentujące komizm sytuacyjny.   

      Kolejnym etapem były zajęcia rozwijające, które pobudzały umiejętność budowania fabularnych historii na podstawie kości opowieści ( Story Cubes). Uczniowie uczyli się współpracy w grupie tworząc opowiadanie poprzez losowanie kości opowieści, których ilustracje stawały się twórczą inspiracja do tworzenia ciekawych historii …

                  Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak powstały pierwsze filmy, mieli okazję zapoznać się z przykładami filmu niemego. Ponadto podczas zajęć praktycznych ćwiczyli umiejętności pisania opowiadania lub sceny do filmu. Uczniowie omawiali także opowiadania powstałe podczas zajęć. Zajęcia filmowe  są świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Podczas wykonywania zajęć panowała bardzo ciepła atmosfera. Zachęcamy inne klasy do uczestnictwa
      w warsztatach.

                                                                                                                         Marzena Łodygowska

      Zdjęcia z wyjazdu w Galerii 

       


      „BohaterON w naszej szkole”

                       BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

                      W akcji tej wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku. Na lekcjach historii i języka polskiego,  uczniowie pisali kartki i listy do Powstańców Warszawskich, oglądali materiały edukacyjne, pracowali z aplikacją Kohoot rozwiązując quizy na temat Powstania, układali komiksy, pracowali z ciekawymi materiałami edukacyjnymi.  

            Uczeń z klasy 6 a – Nikodem Sokół, przygotował prelekcję na temat wydarzeń Powstania Warszawskiego i  umundurowania żołnierskiego.  Z wielkim zaangażowaniem przedstawił życie młodych Powstańcow.

                       Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wszystkich uczestników akcji. Wzięli w niej udział uczniowie klas 4-8 pod kierunkiem nauczycielek historii Jolanty Hinc, Marzeny Olszewskiej oraz języka polskiego pani Moniki Goryńskiej.

      Do obejrzenia zdjęć zapraszamy do Galerii :)


      BOGOWIE NA OLIMPIE

               W październiku 2019 roku klasy 5. Szkoły Podstawowej nr 1 wzięły udział w ciekawej lekcji historii języka polskiego zatytułowanej „ Bogowie na Olimpie”.

               Wcielili się oni w postaci bogów greckich.  Nie zabrakło Zeusa, Ateny czy Artemidy. Uczniowie przygotowali prezentację swojej osoby, przebranie i atrybut. Pozwoliło im  to lepiej zrozumieć kulturę i wierzenia starożytnych Greków.

               Dzieci były bardzo zadowolone, że mogły przez moment poczuć się wyjątkowo. Ta lekcja historii była bardzo ciekawa i pouczająca dla wszystkich.

               Zajęcia przygotowały : nauczycielka historii : Marzena Olszewska oraz języka polskiego Anna Brodzińska, która objęła pieczą klasę integracyjną .

      Zdjęcia w Galerii :)

      Marzena Olszewska


       I Ty możesz zostać Mistrzem w korzystaniu ze słowników

      Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To stało się okazją do przeprowadzenia w klasie 4a konkursu  pod hasłem „ I Ty możesz zostać  Mistrzem w posługiwaniu się słownikami”.  Lekcje języka polskiego tym razem miały inny przebieg. Uczniowie podzieleni na czteroosobowe grupy zmagali się z różnymi konkurencjami. Szukali  w jak najszybszym tempie wskazanych wyrazów, musieli użyć poprawnych form skomplikowanych słów, szukali znaczeń wyrazów obcego pochodzenia. Nie zabrakło też ćwiczeń ortograficznych i takich, w których przydała się wiedza na temat związków frazeologicznych.

                   Dużo emocji wywołało zadanie polegające na narysowaniu i odgadywaniu związków frazeologicznych. Uczniowie wykazali się też kreatywnością podczas układania rymowanek zachęcających do korzystania ze słowników.

                  Konkursowi towarzyszyła zdrowa rywalizacja, spontaniczność, żywiołowe reakcje i  intensywny udział wszystkich uczniów. Na biorących udział w konkursie czekał słodki upominek, a na zwycięzców oceny celujące.  

       

      Organizatorzy:  Wioletta Goryńska, Monika Jabłońska

      `

       


       WYJAZD NA SŁOWACJĘ

       

             W dniach 23-28 września grupa 12 uczniów z klasy VIIb i VIIIb w nagrodę za zaangażowanie w międzynarodowy trójstronny projekt polsko-słowacko -niemiecki przebywało na Słowacji. Wspólnie z uczniami z zaprzyjaźnionej szkoły z Prenzlau wyjechaliśmy do Zakopanego, by po noclegu udać się do Koszyc. Przejeżdżając przez granicę państwową podziwialiśmy krajobraz Tatr Polskich i Słowackich. Po przyjeździe do Szkoły Ketschmarska 30 w Koszycach spotkaliśmy się z Dyrekcją i uczniami szkoły. W tym dniu przyjęci byliśmy także przez zastępcę burmistrza w historycznym ratuszu. W pozostałych dniach uczestniczyliśmy w wybranych lekcjach. Koledzy słowaccy przygotowali dla nas przeróżne zajęcia, od doświadczeń poprzez zajęcia informatyczne, naukę wspólnego tańca. Ważną częścią naszego pobytu było zaprezentowanie naszych osiągnięć nt działalności ekologicznej w naszych środowiskach. Prezentacje w języku angielskim przygotowali: Kasia Długaszek, Oliwia Kostrzewska i Karol Chochołowski. Z zainteresowaniem słuchaliśmy wszystkich prezentacji o sposobach ochrony środowiska  u naszych partnerów.

       Interesujący był również spacer z przewodnikiem miejskim ,który oprowadził nas po Starym Mieście. Ciekawe także były zajęcia chemiczne w Centrum Edukacyjnym.

      Dużo wrażeń dostarczyła nam wycieczka do Jaskini Jasowskiej wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa. Miło także spędziliśmy czas w Szkole Tańca Vlada Urbana. Znakomity zespół artystów zaprezentował nam przekrój tańców ludowych, śpiew oraz grę na instrumentach muzycznych. Dopełnieniem tych atrakcji była wizyta naszych uczniów u rodzin słowackich.

      W  piątek, w drodze powrotnej udaliśmy się do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto.

      Wieczór i nocleg spędziliśmy w hotelu ,,Pod kominem" w Opolu. Do Barlinka powróciliśmy późnym popołudniem w sobotę. 

       

      Opiekunami uczniów byli p. B. Rudnicka i P. Rosenkiewicz. Wyjazd był całkowicie sfinansowany ze środków europejskich Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

      B.R.

       

      Zdjęcia z wyjazdu w GALERII :)

       


      FESTYN MŁYŃSKI

               21 września 2019 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod opieką wychowawczyń  : Marzeny Olszewskiej, Bożeny Rudnickiej i Anny Stefańskiej wzięły udział w Festynie Młynarskim przygotowanym przez Stowarzyszenie Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „ Młyn Papiernia”. Uczniowie naszej placówki chętnie włączyli się w przygotowania do imprezy oraz uczestniczyli w wielu warsztatach przygotowanych przez Młynarzy. Z wielkim  zainteresowaniem zwiedzali stary młyn,  słuchali opowieści dotyczących naszego zabytku, czerpali papier, bawili się w cieśli, strzelali z łuku, degustowali ciasta,  brali udział w dawnych zabawach. Impreza trwała cały dzień i zakończyła się  ogniskiem z kiełbaskami oraz wieczornym koncertem jazzowym. Była to ogromna możliwość poznania naszej regionalnej historii.

       


      Akcja Sprzątamy -przywróćmy  piękno polskim lasom!

       

      20 września 2019 roku uczniowie z klas VI d, VII b i VII c wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątamy-przywróćmy piękno polskim lasom. Wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Barlinek udało nam się usunąć odpady zaśmiecające ścieżkę leśną wzdłuż  północnego brzegu naszego jeziora. Uczniowie po rozdaniu worków i rękawiczek oraz krótkim przeszkoleniu bhp  od razu zabrali się do sprzątania. Worki w bardzo szybkim tempie wypełniły się pozostawionymi w lesie pustymi butelkami
      i opakowaniami  po różnego rodzaju produktach.

      Na zakończenie na wszystkich wolontariuszy czekały kiełbaski na ognisku! Akcja ta była dobrą edukacją dla dzieci. Uczniowie uświadomili sobie, że rozwiązaniem problemu zaśmiecania nie jest coroczna zbiórka śmieci lecz zmiana nawyków w codziennym życiu-unikanie tworzenia odpadów i odpowiednia segregacja. A do dorosłych i młodzieży apelujemy:

      NIE ZOSTAWIAMY ŚMIECI W LESIE !

      Opiekunami podczas sprzątania byli: A. Brodzińska, B. Rudnicka,

      M. Sieniawski i A. Dobaczewski.

       

      B. Rudnicka

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


       

      FESTYN ARCHEOLOGICZNY

      17 września 2019 r. dla uczniów z klas piątych i szóstych naszej szkoły została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Biskupina pod opieką nauczycielek 
      p. M. Bednarek, p. A. Sówki, p. J. Milner, p. A. Sumickiej i p. M. Łodygowskiej. Biskupin to bardzo ciekawe miejsce pięknie położone nad Jeziorem Biskupińskim. Na półwyspie tego jeziora znajduje się największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza. Osada została odkryta w 1933 roku. Z biegiem lat zbadano to zaskakujące znalezisko archeologiczne oraz zrekonstruowano osadę. Powstało również muzeum. Każdego roku we wrześniu Muzeum w Biskupinie staje się miejscem festynu archeologicznego, na który zjeżdżają tysiące gości z całej Polski i Europy.  W tym roku impreza odbyła się już po raz 25.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego, który opowiada o tym jak doszło do odkrycia osady na półwyspie, jak przebiegały badania archeologiczne oraz jak wyglądało życie codzienne mieszkańców tych terenów od pradziejów po wczesne średniowiecze. Na terenie osady znajduje się 13 rzędów drewnianych domów, w których  można doświadczyć klimatu prahistorii. Gospodarze festynu witali nas w strojach z dawnych epok i tworzyli niepowtarzalną atmosferę. Można było przez chwilę poczuć się mieszkańcem średniowiecznej osady, gdzie wyrabia się chleb i piecze w prymitywnych piecach. Odbywał się pokaz pieczenia dawnego chleba – “pity”, w którym dzieci chętnie brały udział.  Inne pokazy trwające podczas festynu to przędzenie nici, tkanie i farbowanie tkanin naturalnymi sposobami, wyrabianie naczyń i narzędzi glinianych , wytapianie metalu u kowala lub wyrabianie narzędzi drewnianych u stolarza. Podczas festynu można było obejrzeć stoiska z wikliną, miodem, papierem czerpanym i różnorodną biżuterią. Osada podzielona była na strefy m. in.: „Zrób to sam” - plastyczne warsztaty o tematyce wielokulturowej (glina, wycinanki, kolorowanki, składanki itp.) ;"Epoka Kamienia" - Obozowisko łowców i zbieraczy; „Strefa pierwszych rolników” – uprawa ziemi i hodowlą; "Osada na półwyspie" - epoka brązu i żelaza. ; "W początkach państwa polskiego"  

      Pod osadą biskupińską natomiast rozgrywano walki rycerskie i bitwy wojowników średniowiecznych, przedstawiano układy taneczne do tańców średniowiecznych, prezentowano stroje i uzbrojenia legionistów, odbywały się także warsztaty z Zespołem Muzyki Dawnej.

      W pawilonie muzealnym prezentowane były wystawy opowiadające o dziejach osadnictwa nad brzegiem jeziora, pokazujące historię garncarstwa od pradziejów do czasów nowożytnych oraz “Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia” jest skierowana do wielbicieli komiksowych przygód obu wojów i pokazuje, w jaki sposób archeologia może stać się inspiracją dla rysowników komiksów. Wycieczka do Biskupina była to niezapomniana lekcja historii. Wyjazd był bardzo udany i czas minął nam niespostrzeżenie. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z naszego wyjazdu (w galerii)

                                                                          Marzena Łodygowska

       


      Piątek Trzynastego – nie musi być pechowy 

                   Początek roku szkolnego rozpoczął się dla niektórych uczniów w dość nietypowy sposób, bowiem  13 września  klasa IV a uczestniczyła  już w wycieczce do Świnoujścia w ramach projektu polsko- niemieckiej  wymiany młodzieży. Nasi uczniowie towarzyszyli niemieckim dzieciom ze szkoły partnerskiej- Diesterweg  Grundschule Prenzlau.

                   O godz. 8.30 w pogodnych nastrojach, pełni  energii i zapału,  wyjechaliśmy  do nadmorskiej miejscowości.  Pierwszy punkt programu to fort Gerharda - zwany również Fortem Wschodnim, jest to jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Należy do najlepiej zachowanych XIX wiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie i od 2010 roku jest siedzibą Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu- największej tego typu prywatnej placówce w Polsce gromadzącą ponad 2000 muzealiów związanych z rozwojem Twierdzy Świnoujście na przestrzeni ostatnich 300 lat! Przewodnik, który oprowadzał nas po terenie fortu, poza kompetencjami, miał niezwykłe poczucie humoru, niebywałe podejście do uczniów, dystans i ogromną cierpliwość.

                  Kolejnym punktem programu było wejście na latarnię morską -najwyższą na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, jedną z najwyższych latarń morskich na świecie. Wykonana z cegły na jej szczyt prowadzi dokładnie 308 schodów  położona jest w dzielnicy Warszów miasta Świnoujście. Potem przeprawa przez prom i dwugodzinna zabawa w basenie w Aqua Park Molo. W powrotnej drodze nie mogło zabraknąć posiłku i hucznych zabaw w McDonalds.

                   Mimo wielu różnic, dzielących niemieckie i polskie dzieci, jedna wspólna cecha sprawiała, że wszystkim młodym uczestnikom wycieczki do samego końca nie brakło energii i ani przez chwilę nie widać było po nich zmęczenia.

       

       

      Opiekunowie:

      Piotr Rosenkiewicz, Wioletta Michalczyk-Goryńska

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       


      NARODOWE CZYTANIE W „JEDYNCE”
       

      Dnia 06.09.2019 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Przygotowywaliśmy się do tej uroczystości kilka dni z niepokojem myśląc przede wszystkim o pogodzie, ponieważ nasza impreza miała odbyć się na dziedzińcu szkolnym. Całe szczęście tego dnia mieliśmy przepiękne wczesnojesienne słońce i o godz. 8.45 dyrektor naszej placówki pani Danuta Tomiałojć uroczyście zainaugurowała początek Narodowego Czytania. Do akcji z chęcią włączyli się wicedyrektorzy – Elżbieta Ogarewicz, Sylwia Olejnik, Mariusz Sieniawski, uczniowie oraz nauczyciele. Przy dźwiękach muzyki oraz tekstów nowel upływały nam przerwy międzylekcyjne. Czas poświęcony na czytanie przerywany był spontanicznym tańcem poloneza. Akcja upłynęła w miłej atmosferze pomimo dość trudnej tematyki zawartej w nowelach.

      Następnego dnia wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu organizowanym przez Bibliotekę Miejską przy BOK Panorama.

      Wszystkim zaangażowanym uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że spotkamy się za rok w jeszcze szerszym gronie.

       

      Zdjęcia z akcji w galerii :)

       

       

      Organizatorzy akcji

       

       


      #PrzerwanyMarsz w Szkole Podstawowej nr 1

               02 września  społeczność SP nr 1 wzięła udział w pięknej uroczystości upamiętniającej  80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Związku Dzieci Wojny oraz Stowarzyszenia Miłośników Kresów Wschodnich. Wspólnie uczciliśmy pamięć osób poległych w wyniku agresji radziecko – niemieckiej na nasz kraj, oraz tzw. „przerwanego marszu” do szkoły.

               Wysłuchaliśmy apelu o pokój na świecie odczytanego przez Pana Józefa Urbanowskiego  , a także hymnu Dzieci Wojny, w trakcie którego młodzież
      z klasy 6A obdarowała starsze pokolenie czerwonymi różami. Następnie przed budynkiem szkoły zasadziliśmy wspólnie symboliczny dąb , na pamiątkę tego wydarzenia.

      Spotkanie zakończyło się w Muzeum Regionalnym , gdzie przy kawie i ciastku wspominaliśmy dawne dzieje.

               Akcja #PrzerwanyMarsz została zorganizowana przez Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Polskich Dzieci Wojny - prof. Jacka Kurzępe oraz przez  Zespół Koordynacyjny Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny . Nasza szkoła wraz z Muzeum Regionalnym w Barlinku włączyła się do wspólnych obchodów upamiętniających wybuch wojny.

               Pragniemy podziękować Pokoleniu Dzieciom Wojny za wspólną inaugurację nowego roku szkolnego oraz uczestnictwo w akcji Przerwany Marsz.

      Organizatorzy :

       Jolanta Hinc ,Marzena Olszewska, Bożena Rudnicka,  Klasa 6A i 7B