• zajęcia w klasach 0 - 3

        • W ramach projektu „Laboratoria przyszłości” zostały przeprowadzone zajęcia w Pracowni Robotycznej. Podczas wybranych zajęć z edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęć dodatkowych uczniowie z klas 0-III zapoznawali się z nowoczesnym sprzętem, który nasza szkoła zakupiła w postaci robotów (mBot2, Photon), okularów Class VR oraz drukarki 3D.

          Dzieci poznały budowę i działanie drukarki 3D oraz mogły obserwować wydruk wazonika, łódki czy wisiorka. Obejrzały okulary Class VR , a niektóre z nich, choć na chwilę przeniosły się do wirtualnej rzeczywistości.

          Oprócz tego „oswajały się” z robotami (Photon, mBot2) - uczyły się ich obsługi i zasad działania, ale przede wszystkim wyśmienicie się bawiły.

          W październiku mieliśmy też uroczyste otwarcie Sali Robotycznej, na które przybyli :Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Jerzy Sołtysiak, wizytator Kuratorium Oświaty Magdalena Poklasińska, Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, Proboszcz tutejszej parafii Robert Kos, przedstawiciele Rodziców oraz Dyrekcja naszej szkoły.

          Dzieci z klas I-III pod opieką pań, zaprezentowały zakupiony sprzęt i praktycznie pokazały, jak można z niego korzystać.

           

          zdjęcia TUTAJ


           

          LISTOPAD   

              W listopadzie kolejni uczniowie  zapoznawali się z robotami (mBot2, Photon), okularami Class VR  oraz drukarką 3D, które nasza szkoła zakupiła w ramach rządowego projektu „Laboratoria  Przyszłości”.  Dzieci  w grupach wyznaczały trasę robota według poleceń nauczyciela. Kolejnym etapem było ustawienie wszystkich robotów w jednej linii  i uruchomienie ich w tym samym czasie. Można było zaobserwować, jak roboty wykonują te same ruchy.  Wyglądały tak, jakby tańczyły. Oczywiście, nie zawsze było idealnie, bo dzieci dopiero się uczą , ale przy tym wspaniale  się bawią i pytają o następne zajęcia.

          W miesiącu grudniu klasy II b i III c  pracowały już z robotami  na 3 różnych matach. Uczniowie w grupach programowali roboty za pomocą sekwencji symboli  tak, aby dotarły  one do konkretnego miejsca.  Oprócz tego, uczyli robota rozpoznawania  danych. Podczas  testowania, mogli zobaczyć, jak dany robot zachowuje się na ulicy przed światłami. Sami doszli do wniosku, że im więcej danych ma robot, tym lepiej  działa.

              W drukarce 3D oglądali, jak powstają wazoniki oraz choinki, które następnie trafiły jako ozdoby do każdej z klas. Część wydrukowanych przedmiotów przekazaliśmy na świąteczny kiermasz.

          #Laboratoria Przyszłości

          GALERIA


                STYCZEŃ

                        W miesiącu styczniu dzieci z klasy III a i III d programowały roboty tak, aby pokonały drogę od punktu A do punktu B lub od punktu A do punktu A. Każda grupa miała do wyznaczenia inną trasę. Po wielu próbach wszystkim grupom udało się wykonać zadanie.

                       Z kolei uczniowie z klasy I a i I d  korzystali z gotowych programów i uruchamiali roboty  mBot2 według własnych potrzeb.

                       Odbyły się również zajęcia rewalidacyjne, na których uczniowie chętnie pracowali z robotami, wykonywali określone zadania, ale przede wszystkim nabierali pewności siebie.

                       Z kolei dzieci ze świetlicy bawiły się robotami według własnego pomysłu w ramach zabaw dowolnych. Niektóre z nich wykorzystywały gotowe tabliczki ze strzałkami do układania dróg, którymi miały się poruszać roboty, a następnie je  programowały i kontrolowały. W drukarce 3D oglądały wydruki sów i jaszczurek.

          # Laboratoria Przyszłości

                                                       Wiesława Wielgus, Karolina Tomiałojć        

               


                    LUTY

                    W miesiącu lutym dzieci obserwowały wydruki bałwanków i sów z Drukarki 3D, które zostały wykorzystane w Małym Konkursie Recytatorskim jako nagrody i upominki dla uczestników konkursu. Uczniowie programowali roboty wykorzystując interfejs Photon Draw oraz Photon Badge. Pierwszy to ekran pozwalający na programowanie robota poprzez rysowanie ścieżki na ekranie, drugi - pozwala na tworzenie programu za pomocą instrukcji z symbolami.

            Z kolei dzieci ze świetlicy bawiły się robotami wykorzystując własne  pomysły. 

                                             Wiesława Wielgus, Karolina Tomiałojć      

           

                    MARZEC

                    W miesiącu marcu dzieci obserwowały wydruki koszyczków wielkanocnych, zajączków, kurczaczków z  Drukarki 3D.  Niektórzy uczniowie sami wybierali modele i nastawiali drukarkę. Uczeń z klasy III d– Stanisław Tomiałojć  samodzielnie wyszukał  i dostosował parametry wydruku do naszej drukarki. Następnie wydrukował  jajko na drukarce 3D i zaprezentował innym uczniom. Uczniowie  z klasy I b korzystali z programu Photon Draw, a także uczyli robota rozpoznawać sygnalizację świetlną i przetestowali efekty swojej nauki w praktyce. Dowiedzieli się, jak robot widzi świat, oraz czym jest sztuczna inteligencja. Na zajęciach rewalidacyjnych, wyrównawczych i dodatkowych, uczniowie również korzystali z różnych robotów i programów, w zależności od potrzeb. Z kolei uczniowie z klasy III c  korzystali zarówno z programu Photon Draw, jak i z Photon Badge. Poznawali funkcje tych programów, a następnie w grupach programowali robota Photon i  śledzili  jego drogę. Poznawali też obsługę okularów 3D i przenosili się wirtualnie do różnych miejsc. W ramach zajęć świetlicowych dzieci uczyły roboty rozpoznawać sygnalizację świetlną i sprawdzały, czy roboty mają wystarczającą ilość danych, aby mogły prawidłowo poruszać się po ulicach.

                W marcu, w naszej sali robotycznej, gościliśmy nauczycieli i uczniów z Irlandii, Szwecji i Niemiec w ramach  Międzynarodowego Projektu „ERASMUS +”. Uczniowie  naszej szkoły  z  klas I-III pokazywali, jak korzystają z  robotów (mBot2, Photon), drukarki 3D oraz okularów ClassVR, które zostały zakupione w ramach  rządowego projektu „Laboratoria Przyszłości”. Sami goście również chętnie włączyli się do niektórych zadań. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się okulary 3D i każdy, choć na chwilę, mógł przenieść się w inne miejsce. Na pamiątkę otrzymali różne upominki z naszej drukarki 3D.

           //Laboratoria Przyszłości

                                                                                                           Wiesława Wielgus, Karolina Tomiałojć      

          KWIECIEŃ

                    W miesiącu kwietniu nasi uczniowie mieli możliwość pracować z urządzeniami zakupionymi w ramach rządowego projektu „Laboratoria Przyszłości”. Na zajęciach rewalidacyjnych dzieci poznawały powoli nowe możliwości robotów (mBot2, Photon) i uczyły się nastawiać drukarkę 3D. Tym razem z drukarki wyszły sowy, które zostały wykorzystane jako nagrody w Środowiskowym Konkursie Ekologicznym.   Uczniowie  z klasy Ic i IIb wykorzystali roboty mBot 2 i sprawdzili swoje umiejętności uważnego słuchania. Programowali roboty według poleceń nauczyciela. Następnie ustawiali je w rzędzie i jednocześnie uruchamiali wszystkie roboty. Mogli w ten sposób sprawdzić, czy roboty wykonują te same ruchy.  Na zajęciach świetlicowych dzieci korzystały z  robotów według własnego uznania. Mogły w ten sposób zrelaksować się po całym dniu nauki.

                W kwietniu gościliśmy uczestników Międzynarodowego projektu „Erasmus +” - nauczycieli i uczniów ze Słowacji. W sali robotycznej zapoznali się oni ze sprzętem (robotami - mBot2 i Photon, drukarką 3D oraz okularami ClassVR), który został zakupiony w ramach rządowego projektu „Laboratoria Przyszłości”. Wspólnie z naszymi uczniami odkrywali możliwości tych urządzeń i aktywnie włączyli się do zajęć. Obserwowali też wydruk jaszczurki  oraz wirtualnie  przenosili się w różne miejsca, w okularach  ClassVR.  Na koniec otrzymali upominki z naszej drukarki 3D.

           //Laboratoria Przyszłości

                                                                                                           Wiesława Wielgus, Karolina Tomiałojć   

            

          MAJ

                    W miesiącu maju, nasi uczniowie kontynuowali pracę z urządzeniami zakupionymi w ramach rządowego projektu „Laboratoria Przyszłości”. Odbyły się zajęcia z klasami I-III, zajęcia rewalidacyjne oraz zajęcia z grupami świetlicowymi.  Dzieci utrwalały poznane  możliwości robotów (mBot2, Photon) i nastawiały wydruki na drukarce 3D. Tym razem z drukarki wyszły jaszczurki i podstawki do telefonów z elementami z książki o Harrym Potterze.

                Jaszczurki zostaną wykorzystane jako nagrody w Szkolnym Konkursie zbierania nakrętek i baterii, natomiast podstawki otrzymają zwycięzcy w Szkolnym Konkursie o Harrym Potterze.  Na zajęciach świetlicowych dzieci relaksowały się podziwiając widoki z różnych miejsc świata za pomocą okularów ClassVR.

                W maju odwiedziła nas grupa przedszkolaków. Dzieci zobaczyły, jak wygląda Sala Robotyczna oraz, jaki  sprzęt się w niej znajduje (roboty - mBot2, Photon, drukarka 3D, okulary ClassVR), zakupiony w ramach rządowego projektu „Laboratoria Przyszłości”. Obserwowały też wydruk jaszczurki. Niektóre przedszkolaki mogą być wkrótce naszymi uczniami.

           //Laboratoria Przyszłości

                                                                                                           Wiesława Wielgus, Karolina Tomiałojć     

           

          CZERWIEC

           

          W czerwcu, uczniowie z klasy Ia, Ic, IIb, IIIa i IIId  przede wszystkim utrwalali programowanie robotów  Photon na poziomie pierwszym (Draw) i poziomie drugim (Badge). Poznawali zasady działania  i obsługi okularów ClassVR. Dzieci, podczas oglądania różnych miejsc świata w okularach ClassVR,  głośno wyrażały zachwyt, zadowolenie i radość. Nastawiały też drukarkę i obserwowały wydruk pajączka.

           Wszystkie zajęcia w  Sali Robotycznej mogły się odbywać dzięki znajdującym się tam urządzeniom (roboty - mBot2, Photon, drukarka 3D, okulary ClassVR), zakupionym  w ramach rządowego projektu „Laboratoria Przyszłości”.

           //Laboratoria Przyszłości

                                                                                                           Wiesława Wielgus, Karolina Tomiałojć