ROK SZKOLNY 2024/2025
Wigilia klasy IIIc
W dniu 20.12.2024 r. odbyło się wigilijne spotkanie klasowe. Podczas niego uczniowie wręczali sobie drobne podarunki, jedli potrawy związane ze świętami Bożego Narodzenia (nie zabrakło ulubionego wszystkich uczniów wypieku - ciasta marchewkowego Izy), podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Aby ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy Staś zagrał na gitarze kolędy, a jego koleżanka Nela zaśpiewała ,,Gdy śliczna panna. Każdy z uczniów stworzył swojego jeżyka z pomarańczy i goździków. Nie zabrakło również innych gier i zabaw.
13
Kolędy i pastorałki - przygotowania do świąt
W dniu 20.12.2024 r. uczniowie klas 0-3 przygotowywali się do celebrowania świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 2a przygotowali przedstawienie pt.,,Oświetlają nam drogę lampiony, w którym opowiedzieli historię narodzin Jezusa. Następnie każda z klas zaśpiewała kolędę lub pastorałkę. Wydarzenie zostało przygotowane przez : Patrycję Lewandowską, Annę Decewicz, Marzenę Łodygowską.
13
Kolędowanie w języku angielskim
W dniu 19.12.2024r., w przeddzień bożonarodzeniowej przerwy świątecznej, grupa uczennic z klas drugich i trzecich pod opieką swoich nauczycielek języka angielskiego przemierzyła cały budynek Szkoły przy ul. Leśnej z świąteczną pieśnią na ustach.
Uczennice przygotowały wykonanie kolędy Silent Night (czyli: „Cicha noc”) oraz fragment piosenki We Wish You a Merry Christmas w języku angielskim.
W dniu występu elegancko ubrane dziewczynki wędrowały od sali do sali i wykonywały dla swoich koleżanek i kolegów piosenki świąteczne. Dziewczęta zaśpiewały również dla Pani wicedyrektor Danuty Tomiałojć.
W czasie występów uczennic atmosfera była bardzo podniosla i uroczysta, a każdy słuchacz miał okazję poczuć ducha zbliżających się Świąt.
Organizacja:
Marta Guba
Paulina Nowak
3
Mikołajki w 3C
W dniu 6.12. uczniowie klasy 3c wraz z wychowawczynią Anną Decewicz obchodzili klasowe Mikołajki. Dzień rozpoczął się od warsztatów, na których uczniowie i wychowawczyni przygotowywali własnoręcznie karmniki. Następnie miejsce miała mała uczta, wypełniona przyniesionymi przez dzieci pysznościami. Uczniowie śpiewali poznane wcześniej pastorałki, które wprowadziły wszystkich we wspaniały nastrój.
7
Andrzejki klasy 3C
W dniu 28.11.2024r. klasa 3c z wychowawczynią Anną Decewicz, obchodziła w klasie Andrzejki. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w grach i zabawach taneczno-ruchowych, wspólnym poczęstunku i różnorodnych wróżbach. Dodatkowo uczennice przygotowały prezentację-niespodziankę na temat klasy 3c, gdzie wspominały najfajniejsze wydarzenia z życia naszej klasy.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJKI
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek- to jedno z najsympatyczniejszych świąt, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disneya. Święto niesie za sobą, nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To okazja do tego, aby zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijanie wyobraźni, pamięci, zdobywanie wiedzy na różne tematy. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Ten bajkowy dzień, w naszej szkole, obchodziliśmy w tym roku wyjątkowo późno - 22 listopada, jednakże zbiegł się również z przypadającymi na ten okres świętami: rocznicą urodzin pisarki Astrid Lindgren (przypada na 14 listopada), rocznicę urodzin pisarza Carlo Collodiego – autora „Pionokia” (przypada na 24 listopada) oraz rocznicę urodzin pisarki Lucy Maund Montgomery. Listopad to również obchody innego święta skierowanego dla dzieci – Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia – przypadającego na 25 listopada, więc w tym roku połączyliśmy świętowanie obu tych wydarzeń.
Już od rana w drzwiach szkoły witała dzieci muzyka z najbardziej popularnych filmów i bajek dla dzieci, a zwłaszcza piosenka z „Akademii Pana Kleksa” – „Witajcie w naszej bajce”. Następnie klasy 0-1 spotkały się z zaproszonymi gośćmi z Barlineckiego Ośrodka Kultury – p. Anią Adamiok, p. Alicją Stadnik i p. Stanisławem Smołą, którzy jak co roku przybyli z przedstawieniem świętując Dzień Pluszoweho Misia. Było „Sto lat” dla Misia, tańce i słodkości. W kolejnych godzinach do rywalizacji stanęły klasy 2 oraz 3 – były konkursy latania na miotłach – jak przystało na prawdziwych znawców bajek z Baba Jagą, budowanie zamków z klocków piankowych, strzelanie z łuku niczym Merida Waleczna, odbijanie baloników, oraz quizy dotyczące znajomości postaci oraz motywów z bajek. Na zakończenie dla wszystkich klas zorganizowana była dyskoteka. Na korytarzach szkolnych można było oglądać plakaty z filmów i animacji dla dzieci oraz można było zrobić zdjęcia w fotobudkach.
21
TYDZIEŃ BIBLIOTERAPII
W dniach od 14 do 21 listopada 2024 r. świętowaliśmy III Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii pod hasłem „Czytanie daje siłę! Biblioterapia w szczególnej misji”. W tych dniach uczniowie w klasach 0-1 rozmawiali o emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi. Na spotkaniu z Kolorowym Potworem – Doktorem od emocji – bohaterem książki dla dzieci Anny Llenas dowiedzieli się w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach, zapoznali się z apteczką w której znajdował się specjalny zestaw do regulacji emocjonalnej, oraz mogli rozpoznawać różne emocje, oraz uporządkować emocje targające Kolorowym Potworem, któremu wszystkie one się poplątały. Był czas na rozmowę, śmiech i zabawę oraz na przemyślenia. Książki dają siłę i moc!
4
11 listopada
W dniu 08.11.2024r. odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Cała szkoła zaangażowała się, aby uczcić pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę, zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę, obejrzeliśmy film edukacyjny i każda klasa wraz z wychowawczynią przygotowała flagi i kotyliony. Klasa 3c przygotowała i zaprezentowała przedstawienie i utwory muzyczne, a następnie wszyscy wzięli udział w akcji ,,Szkoła do hymnu.
Organizatorzy:
Anna Decewicz
Patrycja Lewandowska
Dorota Skowron
Karolina Tomiałojć
Dzień Uśmiechu i Szalonej Fryzury
- 7
BohaterOn – włącz historię!
To już kolejny rok gdy miesiąc październik upływa pod znakiem akcji społeczno-edukacyjnej BoheterOn mającej na celu upamiętnianie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Ogólnopolska kampania ma za zadanie edukować uczniów, wzmacniać ich postawy społeczne i moralne, budować poczucie tożsamości narodowej oraz przybliżać wydarzenia, które miały miejsce
w przeszłości. Funkcją zajęć przeprowadzonych dla uczniów jest również krzewienie postaw patriotycznych w atrakcyjnej formie. Kampania społeczna BohaterOn zapoczątkowana została w 2016 roku przez Fundację Pokolenie Kolumbów oraz Fundację Sensoria.W tym roku uczniowie najmłodszych klas mogli zapoznać się z opowiadaniem M. Górskiej pt. „Niezwykła historiWa”, porozmawiać o sile przyjaźni i nadziei, zastanowić się w jaki sposób mogą wspierać innych w trudnych chwilach oraz odpowiedzeniu na pytanie czy sztuka, muzyka może być impulsem budzącym wiarę i jedność, a następnie wysłuchać piosenki „Warszawskie dzieci”, oraz stworzyć plakat dotyczący opowiadania.
Koordynator projektu dla klas 1-3
Monika Jabłońska-Dąbrowska
6
Spotkanie autorskie z Bogusiem Janiszewskim
W piątek 18.10.2024 klasa 3b wraz z paniami Karoliną Tomiałojć i Moniką Jabłońską-Dąbrowską miała ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztacie zorganizowanym przez Barlinecki Ośrodek Kultury w ramach projektu „Blisko” z autorem książek dla dzieci i młodzieży Bogusiem Janiszewskim. Spotkanie odbyło się w kawiarence ośrodka kultury na zaproszenie pani Elżbiety Smoczyk. Dzieciaki miały możliwość zapoznania się z twórczością pana Bogusia, porozmawiania z autorem o jego książkach, a także bardzo aktywnie i twórczo spędzić czas z Kurzolem, czyli bohaterem najnowszej serii o Antku i jego znajomym, którzy przybliżają dzieciakom sekrety funkcjonowania organizmu. Było zabawnie, zaskakująco, kreatywnie. Najmłodsi dowiedzieli się jak długie może być jelito, z jakich części składa się mózg oraz która część odpowiada za rozmaite czynności, porozmawiali o emocjach, przytulili Kurzola i obejrzeli jego domek. Na zakończenie każda z grup otrzymała również upominek, czyli serię książek o Kurzolu i jego przygodach z autografem autora. Bardzo serdecznie dziękujemy za tak fascynującą podróż w głąb wyobraźni i spotkanie z panem Bogusiem i jego twórczością.
14
Życzenia od uczniów z okazji DEN
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły. Przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę: portrety i krótkie opisy. Zapraszamy do galerii poniżej.
Uczniowie klasy 3B
12
Konkurs czytelniczy Mistrz Głośnego Czytania
Rok rocznie organizowany jest w naszej szkole konkurs promujący piękno czytania na głos. Zazwyczaj wypada on następnego dnia po Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Nie inaczej było również w tym roku – konkurs odbył się 1 października, a skierowany był do uczniów z klas 2 i 3. W bieżącym roku zgłosiło się do udziału 31 uczestników, w związku
z czym zapadła decyzja, aby podzielić uczniów w pionach klas – oddzielnie klasy 2 i 3.Z klas 2 udział wzięli:
2a – Antoni Dziubiński, Kacper Górak, Antoni Łangowicz, Helena Lipiec, Charlotte Kwaitkowska
2b – Florian Kosowski, Lena Balcerzak, Antonina Świątek, Wojciech Wołczyk
2c – Róża Czerwińska, Dominik Tor, Nadia Kuzdak, Gabriela Dziubińska,
Z klas 3 do konkursu przystąpili:
3a – Dawid Rytwiński, Kornelia Kapuścińska, Maja Piwowarczyk, Miłosz Dyliński, Wojtek Włodarczyk
3b – Kili Masternak, Ania Karasińska, Aleksander Janusz, Franek Wiśniewski
3c – Julka Radecka, Iza Przybyłek, Ian Król, Amelia Nowak
3d – Kacper Bartosz, Lena Drożdż, Szymon Mikołajczuk, Witek Paszewk, Iza Myślicka.
Jury w składzie: Agata Bublewicz, Monika Jabłońska-Dąbrowska i Patrycja Lewandowska oceniały płynność, tempo czytania, dykcję, dobór tekstu, interpretację. Uczestnicy przygotowali swoje ulubione teksty – wiersze, krótkie opowiadania, fragmenty powieści, tym samym inspirując innych do sięgnięcia po interesujące pozycje książkowe.
Laureatami konkursu w pionie klas 2 zostali:
- I miejsce – Lenka Balcerzak 2b
- II miejsce – Florek Kosowski 2b
- II miejsce – Tosia Świątek – 2b
- III miejsce – Antek Dziubiński 2a
- Wyróżnienie- Helenka Lipiec 2a
W pionie klas 3:
- I miejsce - Dawid Rytwiński 3a
- II miejsce – Szymon Mikołajczuk 3d
- II miejsce – Ania Karasińska 3b
- III miejsce – Kili Masternak 3b
- III miejsce – Iza Przybyłek 3c
- III miejsce – Kacper Bartosz 3d
- Wyróżnieni: Lena Drożdż 3d,, Iza Myślicka 3d, Ian Król 3c, Miłosz Dyliński 3a
33
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W tym roku obchody tego święta przypadły na 29 września, czyli w niedzielę. Abyśmy mogli wspólnie celebrować ten dzień zaplanowaliśmy wspólne głośne czytanie w poniedziałek 30 września. Tego dnia Szkołę Podstawową przy ul. Leśnej – oddziały 0-3 odwiedzili zaproszeni goście z Barlineckiego Ośrodka Kultury – pani Alicja Stadnik oraz Anna Adamiok oraz uczniowie starszych klas z panią Dittą Fiałkowską.
Najmłodsi mieli możliwość w tym dniu posłuchać wierszy Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Agnieszki Frączek, Jolanty Karasińskiej oraz wysłuchać kilku fragmentów ulubionych książek – „Mikołajek i inne chłopaki”, „Dziennik cwaniaczka”. Uczennice
z klasy 4 d przygotowały wraz z panią Dittą mini-przedstawienie na podstawie „Alicji w Krainie Czarów”.Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.
Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci
i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną i wyobraźnię. A także wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
i przynosi wzorce właściwych zachowań. Jest również jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy.Organizator akcji
Monika Jabłońska-Dąbrowska
9
W poszukiwaniu jesieni
W dniu 24.09.2024r. klasy 3b i 3c udały się wraz z nauczycielkami p. Karoliną Tomiałojć, p. Anną Decewicz oraz p. Katarzyną Moledną-Jankowską na spacer do lasu, którego celem było poszukiwanie oznak jesieni. Dzieci miały okazję obserwować leśną roślinność, drobne zwierzątka i piękne widoki, w których dopatrywały się pierwszych oznak zmieniającej się pory roku. Wraz z nauczycielkami udało im się znaleźć chociażby liście zmieniające barwę, grzyby czy sierść zwierząt. Przy okazji spaceru dzieci zbierały dary lasu, z których później w sali stworzyły urocze jeżyki.
3
DZIEŃ KROPKI
Jak co roku od kilku lat wrzesień jest miesiącem pod znakiem „Kropki”. To właśnie ta książka Petera Reynolds’a zainspirowała społeczność międzynarodową do ustanowienia dnia 15 września – Międzynarodowym Dniem Kropki. Nasza szkoła obchodzi ten dzień kreatywnie, organizując różnorodne zajęcia mające na celu pobudzić u najmłodszych ciekawość świata oraz pozwolić im odkrywać własne talenty. W tym roku Dzień Kropki
w klasach 0-3 bazował na stacjach tematycznych, które angażowały inną strefę rozwoju dziecka – były zajęcia plastyczne, ruchowe oraz materiały rozwijające spostrzegawczość i koncentrację. Wspólne zadania miały na celu również zintegrowanie oraz poznanie społeczności uczniowskiej i jej nowych członków. Miejmy nadzieję, że wszyscy bawili się wyśmienicie i za rok ponownie z takim zaangażowaniem będą uczestniczyć w obchodach święta kreatywności
i talentów.Organizatorzy
17
ROK SZKOLNY 2023/2024
w celu obejrzenia większej ilości zdjęć z uroczystości kliknij w zdjęcie pod opisem
OLIMPUSEK SESJA WIOSENNA – WRĘCZENIE DYPLOMÓW DLA KLAS 1-3
W dniu 17.06.2024r. odbyło się długo wyczekiwane przez Rodziców, Uczniów oraz Nauczycieli wręczenie dyplomów uznania oraz nagród rzeczowych dla uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpusek” Sesja Wiosenna z języka angielskiego. Sama Olimpiada miała miejsce 21.03.2024r., jednak aż do teraz poczekać trzeba było na otrzymanie dyplomów dla uczestników.
A oto najlepsze wyniki w naszej szkole, w pionie klas 1-3:
KLASY 1:
- Charlotte Kwiatkowska klasa 1a, wynik 75,71% i Dyplom Uznania,
- Jan Kapuściński klasa 1a, wynik 74,76% i Dyplom Uznania.
KLASY 2:
- Kili Masternak klasa 2b, wynik 59,05% i Dyplom Uznania,
- Jan Cieślikowski klasa 2a, wynik 58,57% i Dyplom Uznania.
KLASY 3:
- Julia Cymałow klasa 3c, wynik 92,38% i Dyplom Laureata,
- Michalina Kardaś klasa 3a, wynik 88,1% i Dyplom Laureata,
- Karolina Gubernat klasa 3c, wynik 87,62% i Dyplom Laureata.
Laureatki konkursu (uczennice z klas trzecich) otrzymały swoje nagrody i Dyplomy na uroczystości zakończenia roku szkolnego, w dniu 21.06.2024, aby tym sposobem mogły jeszcze podnioślej świętować swój sukces, odbierając Dyplom i nagrodę w towarzystwie swoich Rodziców.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałych osiągnięć oraz dziękujemy za włożony wysiłek i ciągłą chęć rozwoju! Udanych wakacji!
Organizatorki:
Marta Guba
2
Klasowe wyjście na lody
W dniu 20.06. Klasa IIc wraz z p. Anną Decewicz, p. Katarzyną Molendą oraz p. Katarzyną Stanisławską wybrała się na spacer oraz lody. Uczniowie wspominali wszystkie przygody jakie przeżyli w roku szkolnym 2023/2024. W klasie mieli okazję skorzystać z cukierkowego automatu, a także stworzyć ciekawego prace plastyczne.
3
Warsztaty pizzy
W dniu 18.06. uczniowie klasy IIc wraz z opiekunami p. Anną Decewicz i p. Katarzyną Molendą udali się na warsztaty robienia pizzy. Dzieci zgłębiły tajniki kuchni włoskiej i samodzielnie mogły brać udział w tworzeniu pizzy. Uczniowie mogli doświadczyć nowych kulinarnych wyzwań. A podczas drogi do restauracji podziwiali i opisywali piękno barlineckiej przyrody.
4
,,DZIEŃ EUROPEJSKI'' w SP 1 w Barlinku
Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, oddział 1-3 w Barlinku 5 czerwca tego roku obchodziła ,,Dzień Europejski’’. Szkoła zapełniła się barwnymi flagami krajów Unii Europejskiej, hol główny zapełniły prezentacje na ich temat. Było międzynarodowo, kolorowo i smacznie . W zadaniach wzięło udział jedenaście klas. Głównym celem tego dnia było przybliżenie wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz wskazanie uczniom ciekawych miejsc Europy, które warto poznać i zwiedzić.
Na początek uczciliśmy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, uroczystym apelem, który przygotowała klasa II A, potem udaliśmy się w ,,Podróż po Europie’’ korytarzami szkoły. W jury ,,zasiadła’’ dyrekcja szkoły oraz nauczyciele prowadzący uroczystość. W trakcie prezentacji krajów Unii Europejskiej na dziedzińcu szkoły oraz w świetlicy szkolnej odbywały się mała ,,Unijna olimpiada sportowa’’ oraz ,,Konkurs wiedzy na temat EU. Każda klasa pod opieką wychowawcy przygotowała swoją prezentację, dzieci przedstawiały ciekawe miejsca danego kraju, postaci z bajek, przeboje muzyczne, różne ciekawostki architektoniczne oraz przepyszne przysmaki kulinarne. Na stołach znajdowały się również symbole narodowe, i gadżety związane z danym regionem. Każda prezentacja był wyjątkowa.! Należy tutaj dodać, że w ich przygotowanie zaangażowali się również rodzice, którzy pomogli przygotować smaczne potrawy.
Nauczyciel: Dorota Skowron
12
Projekt "Z KULTURĄ MI DO TWARZY"
W roku szkolnym 2023/2024, uczniowie klas 0 – III wraz z nauczycielami zrealizowali szereg działań w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Projekt bardzo dobrze wpłynął na uczniów, był wspaniałą przygodą, która dostarczyła dzieciom wiele radości. Działania w ramach projektu pozwoliły na tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dzieci, prowadzących do poznania wartości i norm społecznych. Przyczyniły się również do kształtowania u dzieci empatii i szacunku wobec osób starszych. Rozwijały poczucie estetyki poprzez kontakt ze sztuką, wpłynął pozytywnie na kształtowanie poczucia przynależności do kraju, a także wychowania w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, patriotyzm. Projekt rozbudzał kreatywność, ciekawość poznawczą, twórcze działanie oraz samodzielność uczniów. Zachęcał dzieci do samodzielnego poszukiwania, odnajdywania odpowiedzi, wyszukiwania rozwiązań, rozwijał postawy świadomego twórcy i odbioru kultury. Uczestnictwo w projekcie łączyło zabawę i naukę, pozwalało dzieciom na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Projekt otworzył dzieci na zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez samodzielne działania wspierane przez nauczyciela.
Koordynator E. Sufleta
25
Chlebowy dom
Dnia 7 czerwca 2024r. klasy II A oraz II B udały się na szkolną wycieczkę edukacyjną do Domu chleba w Marianowie.
Uczniowie wzięli udział w trzygodzinnych warsztatach kulinarnych, podczas których zgłębili wiadomości na temat rodzajów zbóż oraz drogi chleba od pola do stołu. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali prelekcji o pracy w różnych zawodach: rolnik, młynarz, piekarz, sprzedawca i odpowiadali na pytania prowadzącego wykazując się znakomitą wiedzą. Następnie wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi cukiernicy i piekarze, tworząc własne wypieki z naturalnych składników pod nadzorem prawdziwych piekarzy. Dzieci dowiedziały się, jaki jest najlepszy przepis na pieczenie chleba a później formowały chleb, podpłomyki, ciasteczka, bułki drożdżowe z marmoladą, a wszystkie wypieki zostały spakowane i zabrane do domu. Wycieczka była uatrakcyjniona przejażdżką elektrycznym pojazdem po okolicy a także integracyjnymi zabawami na placu zabaw.
Na koniec zajęć dzieci częstowały się przepyszną pizzą przygotowaną przez tamtejsze gospodynie. Podczas wycieczki uczniowie zdobyli informacje na temat rodzajów mąk oraz zalet i wartości odżywczych dobrego chleba. Ten dzień z pewnością zapamiętają na długo
5
nakrętki i baterie
Przez cały rok dzieci z naszej szkoły zbierały baterie i nakrętki, które przeznaczamy na cele charytatywne. Serdeczne podziękowania składam wszystkim rodzicom, dziadkom, wychowawcom klas oraz dzieciom, które były najbardziej zaangażowane w tegoroczną zbiórkę. Oto wyniki szkolnego konkursu:
Szkolny konkurs zbiórki baterii:
I miejsce Aleksandra Dąbrowska z klasy II B
II miejsce Hanna Grebasz z klasy II B
III miejsce Jakub Osiewicz z klasy I B
Szkolny konkurs zbiórki nakrętek:
I miejsce Hanna Grebasz z klasy II B
II miejsce Jakub Mazan z klasy I B
III miejsce Pola Kupczyk z klasy I B
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz drobne wydruki z drukarki 3D.
Gratuluję zwycięzcom i zachęcam do zbiórki w przyszłym roku szkolnym.
Karolina Tomiałojć
Wyjazd klas Ia i IIc do Gorzowa
W dniu 06.06.2024r. uczniowie klasy Ia i IIc wraz z opiekunami panią Marzeną Łodygowską, Anną Sumicką, Katarzyną Stanisławską, Anną Birut i Anną Decewicz wybrali się na wycieczkę do Gorzowa Wlkp., gdzie mieli oni możliwość zobaczenia kilku atrakcji turystycznych miasta, między innymi: Studnię Czarownic, Gorzowską Katedrę, Zegar Słoneczny, a także Gorzowskie Bulwary. Następnie uczniowie udali się do Teatru im. Osterwy na spektakl pt.,,Tygrys tańczy dla Szu-Hin” gdzie wraz z aktorami wybrali się w egzotyczną podróż do baśniowych Chin, krainy pełnej dobrych smoków, tańczących tygrysów, duchów oraz wieloletnich żółwi. Podczas spektaklu uczniowie mieli możliwość przeżywania przygód małej i upartej Szu-Hin, która gotowa była zrobić wszystko by ocalić swojego małego braciszka. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie byli pod dużym wrażeniem występu. Na koniec wszyscy mieli możliwość wejść na scenę i zrobić sobie pamiątkową fotografię z aktorami.
Realizacja projektu "TYDZIEŃ TEATRU" w klasach 0-III Rok szkolny 2023/24
Projekt "Tydzień Teatru" realizowany jest od 2006 roku. Przez 18 lat był modyfikowany i zmieniany, ale główny cel pozostał ten sam, a mianowicie rozwijanie zainteresowań teatralnych i predyspozycji twórczych oraz dostarczanie radosnych przeżyć. Udział w tym przedsięwzięciu dawał możliwość dokonywania wyboru i decydowania o sobie (Czy być aktorem czy widzem?).Bardzo ważnym zadaniem było rozwijanie umiejętności współpracy w grupie oraz integrowanie środowiska szkolnego i pozaszkolnego. Projekt opracowała Wiesława Wielgus i zaprosiła do współpracy wszystkie klasy wraz z nauczycielami.
W obecnym roku szkolnym 2023/24 prezentacja tego projektu odbyła się w dniach od 20 do 24 maja, pod hasłem „Szlakiem polskich legend”. Wszystkie klasy pracowały zgodnie z harmonogramem. Miesiąc przed prezentacją wychowawczynie wylosowały legendy, które były dopasowane do wieku uczestników. Dzieci, pod opieką swoich pań zapoznały się z ich treścią, a następnie ćwiczyły przydzielone role, przygotowywały rekwizyty, stroje i dekoracje.
W poniedziałek, czyli 20 maja, klasy przygotowywały afisze teatralne do swojej legendy, które zostały wykorzystane do dekoracji sali, a we wtorek - symbole związane z legendą. Te z kolei posłużyły do umiejscawiania legendy na mapie Polski. Dzięki temu, na koniec powstała mapa ze szlakiem legend. W pozostałe dni odbyły się przedstawienia.
Środa należała do grupy „0” i klas pierwszych. Pierwszego dnia przedszkolaki z grupy 0 pod opieką p. Katarzyny Tomczak, p. Eweliny Stachurskiej i p. Banaszak przypomniały legendę „O Lechu, Czechu i Rusie” i o tym, jak wygląda nasz herb. Następnie klasa I b pod opieką pani Eli Suflety i Alicji Sarby postraszyła nas smokiem z legendy „O smoku wawelskim”. Z kolei klasa I a z p. Marzeną Łodygowską i p. Anią Sumicką przedstawiła legendę „O Warsie i Sawie”. Każdy mógł zobaczyć, jak wygląda syrenka i skąd się wzięła nazwa „Warszawa”. Jako ostatnia wystąpiła klasa Ic z p. Lucyną Szkwarek w „Legendzie o Wiśle”. Po przedstawieniach dzieci wiedziały, jak nazywa się najdłuższa rzeka w Polsce, jak powstało nasze państwo oraz umiały podać nazwy stolic Polski. Dowiedziały się też, co to jest „legenda”.
19W czwartek wystąpiły klasy drugie. Na początek legendę „Toruńskie pierniki” zaprezentowała klasa IIb z p.Karoliną Tomiałojć. Z niej dowiedzieliśmy się, jak powstają pierniki i które miasto z nich słynie. Klasa IIa z p. Dorotą Skowron przybliżyła nam „Legendę o mikołajku nadmorskim” i pokazała, jak wygląda ta roślina, i gdzie rośnie. Potem zobaczyliśmy rogate koziołki wbiegające po schodach na Ratusz w Poznaniu, a to dzięki klasie IIc, która pod opieką p. Anny Decewicz przygotowała przedstawienie „Poznańskie koziołki”. Chwilę później pojawiła się klasa IId, która wraz z p. Małgorzatą Ligas i p. Małgorzatą Matkowską-Kukiełką, wykonała przedstawienie kukiełkowe „Legenda o złotej kaczce”. Z niej każdy dowiedział się, że bogactwo, którym nie można dzielić się z innymi, nie przynosi szczęścia.
18W piątek jako pierwsza wystąpiła klasa IIIa. Uczniowie, pod opieką p. Anny Plenzner i p. Ewy Białkowskiej przygotowali legendę pt. „Trębacz ratuszowy i król kruków”. Z niej każdy się dowiedział, jak Bolko uratował króla kruków oraz, jak kruki pokonały wojska nieprzyjacielskie, które chciały zdobyć Poznań. Następnie klasa III b pod opieką p. Agaty Borkowskiej i p. Wiesławy Wielgus zaprosiła widownię do obejrzenia legendy „ O królu Popielu i myszach”. Uczniowie dowiedzieli się o okrutnym królu Popielu, którego zjadły myszy. Z kolei klasa III c wraz z p. Wiolettą Kulczewską za pomocą obrazów przedstawiła legendę „Lwy z gdańskiego Ratusza”. Dzieci zobaczyły i usłyszały, czym różni się herb na Ratuszu w Gdańsku od innych herbów gdańskich i dlaczego słynny rzeźbiarz Daniel Eggert wyrzeźbił lwy, których głowy zwrócone były w stronę Polski.
18Organizator dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za pracę, jaką włożyli w przygotowanie przedstawień, a widzom za cierpliwość i wyrozumiałość. Szczególne podziękowania kierowane są do Rodziców, którzy pomogli przygotować stroje i rekwizyty, pani Patrycji Lewandowskiej, która chętnie wspomogła nas muzyką oraz pana Piotra, który przygotował nagłośnienie.
Wiesława Wielgus
PROJEKT EDUKACYJNY „EUROPA I JA” - sprawozdanie
W roku szkolnym 2023/2024 klasa 3B uczestniczyła w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Europa i ja”, którego celem było przybliżenie uczniom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie, zdobywanie nowych doświadczeń i rozwijanie zainteresowań dotyczących kultury, sztuki, geografii, oraz kuchni danego regionu. Przez cały rok szkolny uczniowie poznawali jedno z państw europejskich – Hiszpanię. Projekt był realizowany dwutorowo – klasa 3 poznawała różne zagadnienia związane z Hiszpanią, następnie uczniowie byli zaangażowani w przeróżne działania techniczno-plastyczne rozwijając tym samym swoje kompetencje społeczne i manualne. Dzięki temu zapoznali się z mapą Hiszpanii, florą i fauną, którą na terenie tego kraju można spotkać. Dowiedzieli się o zabytkach architektury i sztuki hiszpańskiej, oraz głównych centrach kulturalno – turystycznych. Odkryli smaki kuchni hiszpańskiej próbując stworzyć swoje pierwsze tapas oraz smak churros z czekoladą. Spróbowali swoich sił tańcząc paso doble z najlepszym instruktorem, czyli panią Kasią Stanisławską, którą zaprosiliśmy „po sąsiedzku” do realizacji tego zadania. Poczuli się jak malarze kubistyczni tworząc własne portrety, a także nauczyli się kilku słów w języku hiszpańskim. Projekt miał rozbudzić w uczniach ciekawość świata i otwartość na inne kultury, co z powodzeniem zostało zrealizowane.
Serdecznie dziękuję pani Agacie Borkowskiej i Pani Wiesławie Wielgus za pomoc i możliwość tak ciekawej współpracy, a całej klasie 3B za zaangażowanie i ciekawość świata.
Koordynator projektu
Monika Jabłońska-Dąbrowska
21
PAN POETA
W czwartek 16 maja 2024 r. uczniowie z klas 2b i 3b oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego
nr 1 uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną Barlinek w Europejskim Centrum Spotkań z autorem książek dla dzieci Panem Poetą. Była to okazja do poznania książek autora, zabawy, która angażuje, bawi i zachęcaja do czytania. Krótkie bajki autorstwa pana Michała są pretekstem do wciągnięcia dzieci w wir zabaw, przebieranek, kolorowych balonów i niezliczonych uśmiechów. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i współpracę.Monika Jabłońska-Dąbrowska
14
ŚWIĘTA MAJOWE
Dnia 30 kwietnia 2023 r., w SP nr1 na ul. Leśnej, odbył się apel z okazji „ŚWIĄT MAJOWYCH”, w którym uczestniczyły klasy O-III.
Organizatorem była klasa III b, pod opieką p. Agaty Borkowskiej, Patrycji Lewandowskiej
i Wiesławy Wielgus. Na scenie pojawili się uczniowie ubrani w stroje galowe, do tego dziewczynki
w wiankach z biało-czerwonymi kwiatami, a chłopcy z kotylionami i chorągiewkami w takich samych barwach. Dzieci krótko przedstawiły informacje dotyczące trzech dni majowych, m.in. :
1 maja – to Święto Pracy
W tym dniu nie pracujemy,
tylko odpoczywamy i świętujemy.
2 maja Święto Flagi obchodzimy
i naszą biało-czerwoną radośnie uczcimy.
Niechaj flagi w naszych oknach powiewają
I kraj nasz pięknie w tym dniu ozdabiają.Gdy dzień 3 maja kalendarz pokazuje,
to Święto Konstytucji 3 maja następuje.
Uchwalono dokument, konstytucją zwany,
pierwszy był w Europie, na świecie podziwiany.
W inscenizacji pojawiły się piosenki i taniec z pomponami. Całość uzupełniała dekoracjaz biało-czerwonymi elementami oraz projekcja obrazów, związana z tym tematem.
Uczniowie zakończyli apel słowami:
„Maj – rocznica pięknych serc,Maj – rocznica wielkich myśli.
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci, co przyszli”
Agata Borkowska, Patrycja Lewandowska, Wiesława Wielgus
4
#CZYTANIENAPOLANIE
W dniu 14.05 2024 w naszej szkole przy ul. Leśnej odbyła się akcja czytelnicza „Czytanie na polanie”. Zaproszenie na wspólne spędzenie czasu i promowanie czytelnictwa wsród dzieci przyjęły panie z Biblioteki Miejskiej oraz Barlineckiego Ośrodka Kultury – pani Alicja Stadnik oraz Ania Adamiok. Wszyscy uczniowie w tym dniu przynieśli swoje ulubione książki, koce i poduszki,
i w pięknych okolicznościach przyrody i pogody udało się nam porozmawiać o książkach, poczytać oraz wymienić polecajkami czytelniczymi.Akcja została zrealizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” i ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integrację środowiska uczniowskiego, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole a także zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Organizator akcji
Monika Jabłońska-Dąbrowska
12
AKCJA ŻONKIL W KLASACH 3
W dniach 22 oraz 24 kwietnia 2024r. w 81. rocznicę powstania getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile klasy 3 spotkały się z pracownikami Biblioteki Publicznej panem Stanisławem Smołą, Anną Adamiok i Alicją Stadnik, aby zapoznać się i podejąć temat pamięci. W trakcie zajęć rozmawialiśmy o tym, co pamięć współcześnie oznacza i jakie zadanie do wykonania zostawiają nam ostatni świadkowie powstania o także wysłuchaliśmy opowiadania „Pamięć drobinek” autorstwa Zofii Staneckiej. Wspólnie wykonaliśmy symbol powstania jakim są żonkile.
11
"BAŚNIOWY ŚWIAT ANDERSENA”
KONKURS CZYTELNICZY I PLASTYCZNY
Kwiecień jest miesiącem upływającym pod znakiem książki – to w tym miesiącu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Międzynarodowy Dzień Książki
i Praw Autorskich, jak również wówczas przypada rocznica urodzin H.Ch. Andersna. W związku z tymi wszystkimi wydarzeniami w naszej szkole na początku kwietnia – 04.04. odbył się konkurs promujący baśnie Anderesna. W rywalizacji czytelniczej zgłosiło się 23 śmiałków z klas 2 i 3, którzy sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą znajomości baśni jednego
z najznakomitszych pisarzy baśni dla dzieci – H.CH. Andersena. Również jak co roku dużą popularnością cieszą się konkursy plastyczne, w których biorą udział chętni z pionu klas 0-3.Laureaci konkursu czytelniczego to:
I – Zosia Kalicińska – 3c
II – Miłosz Dyliński – 2a
III – Lena Dylińska – 3c
Wyróżnieni:
Nela Iluchin – 2c
Maja Piwowarczyk – 2a
Kornelia Kapuścińska – 2a
Patrycja Żytkowiak – 3c
Laureaci konkursu plastycznego:
I – Ola Dąbrowska – 2b
II – Kasia Lużeńczyk – 3b
II – Martyna Neryng – 3a
III – Laura Lewandowska – 3b
III – Lena Bartosik – 3b
Wyróżnieni:
Magda Czarnota – 1a
Maciek Rutkowski – 0
Tosia Grzegorczyk – 2b
Nela Iluchin – 2c
Ola Szulc – 1c
Nadia Kuzdak – 1c
Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii
15 marca w naszej szkole na ul. Leśnej obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Tego dnia dzieci z klas 0-3 przyszły ubrane na zielono.
Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący trójlistną koniczynę (shamrock), przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.
W klasach odbyły się kulturowe lekcje języka angielskiego, podczas których dzieci zapoznały się z historią św. Patryka. Mówiliśmy także o znaczeniu trójlistnej koniczyny oraz śpiewaliśmy piosenkę o irlandzkim legendarnym skrzacie Leprechaunie, który ponoć chowa garnki ze złotem na końcu tęczy.
Dużą atrakcją okazała się fotobudka, gdzie uczniowie mogli zrobić sobie zabawne zdjęcia z zielonym skrzatem lub w otoczeniu irlandzkich trójlistnych koniczynek. Na przerwach słuchaliśmy skocznej irlandzkiej muzyki ludowej.
Dzień św. Patryka w naszej szkole był bardzo udany - uczniowie mieli okazję wiele się nauczyć, jak również świetnie się bawić.Marta Guba
Pierwszy Dzień Wiosny
W dniu 20.03.2024 r. w naszej szkole miały miejsce obchody Pierwszego Dnia Wiosny oraz Dnia Patrona. Z tej okazji klasy 0-II przygotowały kolorowe kwiaty lub gaiki, a klasy III marzanny. Każda z klas przygotowała również kolorowe plakaty, które ozdobiły korytarze naszej szkoły. Tego dnia odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Wiosny przygotowane przez klasę II c oraz przybliżenie sylwetki patrona szkoły – Tadeusza Kościuszki poprzez odczytanie ważnych informacji na temat jego postaci i wspólne obejrzenie filmu o jego życiu. Po przedstawieniu uczniowie wraz z nauczycielami udali się na dziedziniec szkolny, gdzie przy dźwiękach wiosennych piosenek wspólnie spalono przygotowane wcześniej marzanny. Dla uczniów klas III zorganizowano konkurs wiedzy o patronie.
Organizatorzy: Anna Decewicz, Karolina Tomiałojć, Dorota Skowron, Małgorzata Ligas
„Dzień Kolorowej Skarpetki”
W dniu 19.03.2024r. dzieci z naszej szkoły obchodziły Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tym szczególnym dniu uczniowie obejrzeli krótki film o „Fredzi” – kolorowej skarpetce, która była inna od reszty skarpetek. Dowiedzieli się także jak funkcjonują i wyglądają osoby z zespołem Downa. Wyjaśniono dzieciom, że nie można się tym zarazić oraz, że jest to zespół wad wrodzonych na które nie mamy wpływu.
Pani pedagog Katarzyna Stanisławska wraz z jednym z uczniów, reprezentowała naszą szkołę w Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek”, gdzie przygotowano wspaniałe zajęcia oraz ognisko aby uczcić „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Pani Katarzyna przekazała bratki w imieniu szkoły, przyniesione przez naszych uczniów.
Zapraszamy do fotorelacji😊
Organizatorzy:
Alicja Sarba, Katarzyna Stanisławska, Karolina Tomiałojć
MAŁY KONKURS RECYTATORSKI – ELIMINACJE POWIATOWE
Dnia 27.02 2024r., o godz. 10.00 w Myśliborskim Ośrodku Kultury odbył się Mały Konkurs Recytatorski.
Celem było wytypowanie uczniów do konkursu o zasięgu powiatowym.
Prezentacje obejmowały 2 utwory poetyckie w klasach młodszych oraz wiersz i fragment prozy dla klas IV-VIII. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół w Myśliborzu, Dębna, Karska, Kierzkowa i Barlinka.
Występy uczestników oceniała komisja w składzie :
- Zabłocka – przewodnicząca, B. Ludwińska, M. Łakoma , J. Witkowski.
Z naszej szkoły Komisja wytypowała do etapu wojewódzkiego uczennicę
Jagodę Michalczyk z kl. II b, która będzie reprezentowała nas w Kołobrzegu.
Wyróżnienia otrzymały uczennice :
Kaja Kulpa z kl. V c,
Laura Łubiarz z kl. V d,
Karolina Jaworska z kl.VII c.
Uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa i wyróżnienia, a laureaci dyplom kwalifikacji. Na zakończenie wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia.
Wiesława Wielgus
MAŁY KONKURS RECYTATORSKI – ELIMINACJE ŚRODOWISKOWE
Dnia 15.02 2024r., o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Barlineckiego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje środowiskowe Małego Konkursu Recytatorskiego.
Celem było wytypowanie uczniów do konkursu o zasięgu środowiskowym.
Prezentacje obejmowały 2 utwory poetyckie w klasach młodszych oraz wiersz i fragment prozy dla klas IV-VIII.
Występy uczestników oceniała komisja w składzie : J. Karasińska, Z.Ludwikowska, A. Stadnik.
Z naszej szkoły Komisja wytypowała do etapu środowiskowego:
Jagodę Michalczyk z kl. II b,
Hannę Piechocką z kl.V c,
Kaję Kulpę z kl. V c,
Laurę Łubiarz z kl. V d,
Karolinę Jaworską z kl.VII c.
Uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa, a wyróżnieni dyplom kwalifikacji. Na zakończenie wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia.
Wiesława Wielgus
MAŁY KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE SZKOLNE
Dnia 08.02 2024r., o godz. 8.00 w Szkole Podstawowej Nr 1 odbyły się eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego.
Konkurs został zorganizowany przez panie : K. Tomiałojć, A. Borkowską i W. Wielgus.
Celem było wytypowanie reprezentantów naszej szkoły do konkursu o zasięgu środowiskowym.
W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas I-III.
Prezentacje obejmowały 2 utwory poetyckie w klasach młodszych.
Występy uczestników oceniała komisja w składzie : Wiesława Wielgus, Agata Borkowska i Karolina Tomiałojć.
Komisja wytypowała do etapu środowiskowego:
Jagodę Michalczyk z kl. II b – op. K. Tomiałojć
Nelę Iluchin z kl. II c - op. A. Decewicz
Filipa Sulikowskiego z kl. III b. – op. A. Borkowska
Uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa, oraz wydrukowane na naszej drukarce 3D (otrzymanej z ministerialnego projektu „Laboratoria Przyszłości”) statuetki z książkami. Na zakończenie wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia.
Wiesława Wielgus
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI 11 LISTOPADA – ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 11 Listopada – Święta Niepodległości, który przygotowała klasa III b pod opieką P. Agaty Borkowskiej i Wiesławy Wielgus.
Scenariusz apelu przybliżył okres w dziejach naszego kraju od czasów rozbiorów Polski i niewoli, poprzez powstania, aż do roku 1918, czyli odzyskania wolności. Na koniec dzieci przypomniały, co to znaczy być Polką i Polakiem w obecnych czasach. Wszyscy uczniowie oddali cześć wszystkim poległym walczącym za nasz kraj śpiewając hymn państwowy.
Wiesława Wielgus
Aby obejrzeć więcej zdjęć kliknij w poniższe zdjęcie
Od grosika do złotówki
Nasza klasa bierze udział w projekcie edukacyjnym ,,Od grosika do złotówki”. Polecimy do galaktyki finansów na planetę Grosik. Udamy się tam naszą rakietą, którą sami zbudowaliśmy. Nasza podróż będzie trwać aż do trzeciej klasy.
Podczas trwania projektu nauczymy się jak oszczędzać pieniądze, jak je zabezpieczać i mądrze wydawać. Będziemy liczyć pieniądze, dowiemy się czym jest bankomat i wypłata, czym różni się moneta od banknotu, co to jest awers i rewers. Nauczymy się piosenki i będziemy oglądać filmy edukacyjne. Sam Grosik już pisze do nas listy i zaprasza do przygody. Zrobiliśmy jego portrety i zamierzamy wysłać mu zdjęcia. Ciekawe, czy mu się spodobają?
Po projekcie będziemy mieć większą wiedzę o finansach. Na planecie Grosik będziemy się dobrze bawić!
Klasa II b
Wyjazd do Gorzowa Wlkp.
W dniu 5.02.2024r. klasy Ia i IIc wraz z opiekunami, p. Marzeną Łodygowską, p. Anną Decewicz, p. Anną Sumicką i p. Katarzyną Stanisławską udały się na wycieczkę do Gorzowa Wlkp. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Multikinie, w galerii Manhattan. Dzieci obejrzały bajkę pt.,,Ekipa z dżungli. Misja ratunkowa" i zjadły pyszny popcorn. Podczas seansu uczniowie poznali losy zwierząt, które wspólnie starały się uratować dżunglę przed ogromną katastrofą. Nie zabrakło emocji, ale także sporej dawki śmiechu. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, gdzie wzięli udział w warsztatach bibliotecznych. Wszyscy z dużym zaangażowaniem słuchali wykładu, a następnie wykonywał powierzone im zadania. Dzieci podczas wycieczki miały możliwość obcowania z różnymi formami kultury, a także poszerzenia swojego zasobu wiedzy.
__________________________________________________________________________________________
WITAJCIE W NASZEJ BAJCE
Jak co roku 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to ustanowione zostało, aby upamiętnić rocznicę urodzin Walta Disneya jednego z najznamienitszych twórców bajek dla dzieci. Niesie ono za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich autorów, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, przez co rozwijają wyobraźnię , pamięć, zdobywają wiedzę na różne tematy, poznają nowe słowa czy kształtują właściwe postawy moralne.
Nasza szkoła w tym roku z małym poślizgiem czasowym (17 listopada) również świętowała radośnie ten dzień. Korytarze szkolne ozdobione zostały plakatami kinowymi ze znanych dzieciom bajeki filmów, a cała impreza odbyła się na sali gimnastycznej.W programie były konkursy i zabawy dotyczące bajek oraz zagadki. Śmiechu i radości było co nie miara, ponieważ wykazać się trzeba było nie lada zdolnościami: chłopcy musieli zapleść dziewczynkom warkocze (jak u Roszpunki), inni ochotnicy zmierzyli się
z przebraniem grochu i fasoli (aby sprawdzić z jaką pracą musiał się zmierzyć Kopciuszek). Było i jedzenie pierników zawieszonych na wstążkach, i wyławianie rybek ze stawu, i skakanie jak prawdziwe Tygryski z Kubusia Puchatka w workach. Każda konkurencja miała swoje odniesienie w bajce. Na zakończenie wszyscy zatańczyli macarenę oraz taniec do muzyki z minionków.Na pożegnanie wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodycze, za które serdecznie dziękujemy naszej dyrekcji.
Podziękowania kierujemy również do rodziców za włączenie się do akcji przebierając swoje pociechy za bohaterów ulubionych bajek oraz wychowawczyniom i Kasi Stanisławskiej za wsparcie i pomoc w organizacji przedsięwzięcia.
Organizatorzy:
Monika Jabłońska-Dąbrowska
Patrycja Lewandowska
Katarzyna Tomaczak
Ewelina Stachurska
___________________________________________________________________________________________
KONKURS PLASTYCZNY „MÓJ ULUBIONY BOHATER Z BAŚNI/BAJKI”
Listopad w naszej szkole upływa pod znakiem bajkowym ze względu na obchodzony w tym miesiącu Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek czy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. W związku z tymi świętami zorganizowany został również konkurs plastyczny na ulubionego bohatera bajkowego.
Prac wpłynęło bardzo dużo, toteż komisja miała nie lada problem z przyznaniem nagród. Techniki wykonania oraz pomysły na pracę zaskakiwały dlatego też jury przyznała wiele miejsc ex- aequo.Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Maksym Yushyn kl. 3b, Lena Dylińska 3c
II miejsce – Ewa Maciaszczyk 3c, Ula Hełminiak 2c, Roksana Łubiarz 2b,
III miejsce - Sara Brusilewicz 2c, Lena Bartosik 3b, Igor Kacperkiewicz 3b
Wyróżnienia:
Stefan Buczek 0a
Nela Iluchin 2c
Patryk Legęza 1c
Hania Sandmann 1b
Ola Dąbrowska 2b
Organizator
Monika Jabłońska-Dąbrowska
Marzena Rychlińska
___________________________________________________________________________________________
Tydzień Biblioterapii
14 października wypada Ogólopolski Dzień Biblioterapii, data obchodów nie jest przypadkowa, ponieważ 14 listopada to również dzień powstania Polskiego Towarzystwa Biblioterapii, które powstało w 1997 roku. Biblioterapia jest metodą, w której narzędziem terapeutycznym jest książka. Istotą tej metody jest założenie, że osoby mogą identyfikować się z bohaterami książki i przeżywać uczucia, jakie są ich udziałem. Literatura pozwala na inne spojrzenie na świat, prezentuje wzorce przeżywania, odczuwania i zachowań. Pomaga lepiej zrozumieć siebie i drugiego człowieka oraz pozwala wzbogacić zasoby emocjonalne.
W związku z tym w naszej szkole odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne zorganizowane w bibliotece szkolnej dotyczące rozpoznawania swoich emocji dla grup 0 – 1. Zajęcia przebiegały w oparciu o książkę Anny Llenas „Kolorowy potwór” wydawnictwa #mamania#. Dzieci chętnie wysłuchały o emocjach, które dotyczyły głównego bohatera, następnie rozmawiały o tym w jaki sposób możemy radzić sobie z emocjami, jak pomóc sobie i kolegom radzić sobie w trudnych sytuacjach emocjonalnych, a także stworzyły pracę plastyczną pokazującą jakie emocje danego dnia odczuwają oraz uporządkowały emocje w słoiczkach.
Organizator
Monika Jabłońska-Dąbrowska
___________________________________________________________________________________________
BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE
„BohaterON w Twojej Szkole” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię!”. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
W tym roku klasy 2 i 3 przy ul. Leśnej włączyły się po raz pierwszy w obchody akcji „BohaterON”. W ramach projektu uczniowie zapoznali się z opowiadaniem Elizy Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem”, a następnie rozmawiali co to znaczy być patriotą, kiedy nimi jesteśmy, kim jest bohater narodowy i czy na co dzień możemy wykazać się bohaterstwem i w jakich okolicznościach; co to jest ojczyzna i ile dla nas znaczy. Uczniowie poruszali wiele kwestii związanych z historią tą bliższą i dalszą. Na zakończenie działań wykonali plakat związany z akcją „BohaterON”, które ozdobiły korytarze szkolne.Monika Jabłońska-Dąbrowska
____________________________________________________________________________________________
PAŹDZIERNIKOWE SPOTKANIA Z TEATRZYKIEM KAMISHIBAI
Już po raz kolejny spotkaliśmy się w październiku w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych z teatrzykiem kamishibai i panią Elą Smoczyk ze stowarzyszenia Plantacja Wyobraźnia. Hasło tegorocznych obchodów to „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Dzięki uprzejmości pani Eli wszystkie klasy oddziału 0-3 miały możliwość spotkania się ze sztuką opowiadania/czytania wywodzącą się z Japonii. Dzięki swojej formie i estetyce teatrzyk kamishibai wymaga od odbiorców większego skupienia, zatrzymania się na chwilę, wyciszenia i zaangażowania, co jest szczególnie ważne dla młodych czytelników. Poznawaliśmy opowiadania z pograniacza baśni – „Bajka o soli” oraz „Bajka o złotym jajku”, starszaki wysłuchały opowiadań o życiu Marii Anto – „Pracownia snów – opowieść o Marii Anto” oraz o Janie Czochralskim – „Tajemnica monokryształu”.
Październik to również czas powitania nowych czytelników – uczniów klas I. W tym roku odwiedzili oni wraz z wychowawczyniami bibliotekę szkolną mogąc skorzystać z jej zasobów, zapoznać się z zasadami wypożyczania książek, przejść test ze znajomości bajek, który wszystkie dzieci śpiewająco zdały.
Bibliotekarz
Monika Jabłońska-Dąbrowska
____________________________________________________________________________________________
„MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”
Dnia 29.09.2023 w naszej szkole przy ul. Leśnej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbył się konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Udział w nim wzięli uczniowie z klas II – III wyłonieni do etapu szkolnego w klasach. Każdy uczestnik miał przygotować swój ulubiony tekst. Do konkursu przystąpiło 22 osoby:
2a - Kornelia Kapuścińska, Miłosz Dyliński, Wojciech Włodarczyk
2b - Killi Masternak, Ania Karasińska, Franek Wiśniewski
2c - Tosia Gulczyńska, Julka Radecka, Amelka Nowak, Ian Król
2d – Wiktoria Kułakowska, Szymon Mikołajczuk, Witek Paszek, Kacper Bartosz, Franek Owczarz
3a – Michalina Kardaś, Marcelina Białus, Jonatan Szulejko
3b – Tosia Paszek, Lenka Bartosik, Małgosia Pieńkowska
3c – Zosia Kalicińska, Karolina Gubernat
Jury w składzie Agata Bublewicz, Kaja Kulpa, Marzena Rychlińska i Monika Jabłońska- Dąbrowska oceniało dykcję, płynność czytania, interpretację oraz dobór tekstu. Uczniowie przygotowali różnorodne teksty – prozę, poezję, tym samym dzieląc się ze wszystkimi obecnymi swoimi pasjami czytelniczymi. Pokazem pięknego czytania fragmentu książki pt. „Mikołajek” Sempe i Goscinnego uświetniła konkurs również zaproszona uczennica klasy
V c Kaja Kulpa, która jest laureatką IV edycji konkursu Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty oraz Dyrektora Książnicy Pomorskiej „Lekturiada – w poszukiwaniu urody słowa”.Laureatami konkursu zostali:
- I miejsce – Zosia Kalicińska 3c
- II miejsce- Antonina Paszek 3b
- III miejsce – Julka Radecka 2c
Wyróżnieni:
- Franek Wiśniewski 2b
- Ania Karasińska 2b
- Lenka Bartosik 3b
Organizator konkursu:
Monika Jabłońska-Dąbrowska
Marzena Rychlińska
_________________________________________________________________________________________
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W piątek 29 września w szkole przy ulicy Leśnej odbyła się akcja czytelnicza „Dzień Głośnego Czytania” połączona zarazem z IV Międzynarodową Przerwą na Czytanie. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W związku z tym naszą placówkę odwiedzili wyjątkowi goście – Pan Stanisław Smoła z Biblioteki Miejskiej
w Barlinku oraz pani Monika Goryńska z uczennicami z klas VII. Czytano bajki pani Janiny, opowiadania, baśnie… Zapraszamy do obchodów tego pięknego święta w następnym roku szkolnym. Czytajmy dzieciom, bo warto JOrganizator
Monika Jabłońska-Dąbrowska
___________________________________________________________________________________________
W dniu 26. września 2023 r. klasa II b i II c wraz z wychowawczyniami udały się na spacer do lasu. Podczas wyjścia realizowane było zadanie z projektu edukacyjnego ,,Kameleon” polegające na poszukiwaniu leśnych grzybów. Uczniom udało się odnaleźć różne gatunki grzybów, które były omawiane przez nauczycielki. Nauczono się odróżniać grzyby jadalne od niejadalnych, a także obserwowano i omawiano elementy zmieniającego się krajobrazu, szukano oznak jesieni i stworzono wspólnie jesienny napis.
____________________________________________________________________________________________
Dzień kropki
Już po raz kolejny w piątek 15 września 2023 r. świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym roku była szczególna okazja do świętowania, ponieważ książka Petera H. Reynoldsa obchodziła swój jubileusz – 20 lat. W związku z tym postanowiliśmy uczcić ten jubileusz również nietypowo i w tym roku całą szkołę przy ul. Leśnej ozdobiliśmy balonami w różnych kolorach. Nie były one jednak jedynie tylko ozdobą urodzinową, lecz zachęcały do kreatywnej zabawy, bo właśnie o to w tym święcie chodzi – o zabawę, kreatywność, odnajdywanie swoich talentów i wiarę w możliwości, które każdy z nas ma. Do balonów dołączone były koperty – dla każdej klasy z oddzielną porcją zadań do wykonania oraz hasłem do odgadnięcia. Były więc zadania plastyczne, ruchowe, przyrodnicze, matematyczne, biblioteczne – a wszystkie miały za zadanie rozwinięcie pomysłowości i twórczego potencjału u naszych najmłodszych podopiecznych. Na korytarzach szkolnych wywieszone były plakaty, na których można było pochwalić się efektem swoich działań twórczych. Powstała piękna galeria prac. Dziękujemy serdecznie za udział i zaangażowanie wszystkim dzieciom oraz wychowawczyniom.
Organizatorzy:
Monika Jabłońska-Dąbrowska, Anna Decewicz, Alicja Sarba
ROK SZKOLNY 2022/2023
____________________________________________________________________________________________
Realizacja projektu "TYDZIEŃ TEATRU"
w Szkole Podstawowej nr1 im T. Kościuszki
w Barlinku
Rok szkolny 2022/23
Projekt "Tydzień Teatru" wpisany jest w kalendarz naszej szkoły od 2006 r., kiedy to po raz pierwszy został zrealizowany.
Celem tego projektu jest : rozwijanie zainteresowań teatralnych i predyspozycji twórczych, wykorzystywanie inscenizacji wierszy do aktywnej i kreatywnej pracy na zajęciach oraz dostarczanie radosnych przeżyć. Udział w tym przedsięwzięciu uczy decydowania o sobie, daje możliwość dokonywania wyboru: Chcę być aktorem czy widzem? Bardzo ważnym zadaniem jest również wyrabianie umiejętności współpracy w grupie oraz integrowanie środowiska szkolnego i pozaszkolnego.
Projekt był opracowany przez Wiesławę Wielgus i realizowany od 12 do 16.06., a prezentacja trwała od 19 do 21 czerwca 2023 roku. Dekorację wykonała Wiesława Wielgus.
W poniedziałek i wtorek wszystkie klasy wylosowały wiersz. Ich zadaniem było opracować wybrany wiersz, przydzielić role, przygotować rekwizyty, a następnie go zaprezentować.
Pierwszego dnia przedszkolaki z grupy 0 „a” pod opieką p. Moniki Dylewskiej zaprosiły wszystkich uczniów na „Wiosenną łąkę” Barbary Stępień. Pojawiły się na niej zające, mrówki, biedronki, bąki i motyle. Od razu zrobiło się miło. Następnie w ich wykonaniu obejrzeliśmy „Lisa” i „Papugę” Jana Brzechwy.
Następnie dzieci z grupy 0 „b” pod opieką p. Katarzyny Tomczak i p. Eweliny Stachurskiej wystąpiły w przebraniach dzika i żółwia, bo wykonały wiersze „Dzik” i „Żółw” Jana Brzechwy.
W tym samym dniu klasa I „a” pod opieką p. Doroty Skowron przedstawiła wiersz „Tańcowała igła z nitką” Jana Brzechwy. Mogliśmy się przekonać, że nitka miała nie lada problem, żeby nadążyć za zgrabną igłą.
Klasa I „b” z panią Karoliną Tomiałojć pokazała, jak mogą wyglądać „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy. Pojawił się wietrzyk z odkurzaczem i miotłą; chmurki ze szmatkami oraz krasnoludki z wiaderkami. Wszyscy razem posprzątali świat, który zrobił się jeszcze piękniejszy, kiedy bocian wymalował na niebie siedmiobarwną tęczę, a żurawie i skowronki obsypały łąki różnymi kwiatkami. Na scenie od razu zrobiło się wesoło i kolorowo.
Z kolei klasa I”c” z panią Anną Decewicz w inscenizacji „W kolorowej kamienicy” Doroty Gellner pokazała rozwój motyla od gąsienicy, która zamienia się w poczwarkę, a następnie w pięknego motyla.
Klasa I „d” pod opieką p. Małgorzaty Ligas i Małgorzaty Matkowskiej- Kukiełki opracowała wiersz „ Okulary” Juliana Tuwima. Mogliśmy zobaczyć pana Hilarego, który wszędzie poszukiwał swoich okularów. Wystarczyło jednak, aby spojrzał w lustro, bo okulary znajdowały się na jego własnym nosie.
W drugim dniu scenę opanowali uczniowie z klas drugich.
Jako pierwsza wystąpiła klasa II „c” pod opieką p. Wioletty Kulczewskiej w wierszu „ O krasnalkowym zębie i o dobrej radzie” Czesława Janczarskiego. Zarówno krasnal, jak i każdy z uczniów otrzymał dobrą radę od dzięcioła, a mianowicie, że aby mieć zdrowe zęby, należy je czyścić codziennie. Na utrwalenie tej mądrej rady zaśpiewali piosenkę „ Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”.
Klasa II „b” pod opieką p. Agaty Borkowskiej i p. Wiesławy Wielgus zaprosiły widownię do obejrzenia inscenizacji wiersza „Żuk” Jana Brzechwy. Poznaliśmy żuka, który nieśmiało prosił o rękę biedronkę oraz muchomora, który ze względu na swoje wielkie kropki został mężem biedronki. Potem usłyszeliśmy różne wakacyjne rady związane z bezpieczeństwem nad wodą, w górach i w lesie.
Z kolei dzieci z klasy II „a” z p. Anną Plenzner pokazały nam dziwne zachowania kaczki z wiersza „Kaczka-dziwaczka” Jana Brzechwy, a cały tekst wiersza zaśpiewały.
W środę na scenie pojawiły się klasy trzecie.
Klasa III „a” wraz z p. Sylwią Stanisz przybliżyły temat witamin w wierszu „Gdzie się kryją witaminy?”Rafała Witka. Uczniowie zachęcili wszystkich do spożywania jak największej ilości owoców i warzyw w ciągu dnia.
Następnie klasa III „b” pod opieką p. Agaty Kuligowskiej i p. Ewy Białkowskiej pokazała, co kryje w sobie przysłowie „Jak ty komu, tak on tobie”. Na scenie pojawili się sąsiedzi „ Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredro. Używając wielu rekwizytów, bardzo dokładnie przedstawili zachowanie spokojnego Pawła i niezbyt grzecznego Gawła.
Z kolei klasa III „c” wraz z p. Elżbietą Sufletą przedstawiła wiersz „Żuraw i czapla” Jana Brzechwy. Dzieci, przebrane za żurawia i czaplę, bardzo dobrze odegrały swoje role i pokazały, dlaczego te dwa ptaki, nie mogły dojść do porozumienia.
Jako ostatnia wystąpiła klasa III „d” w wierszu „Kwoka” Jana Brzechwy. Mali aktorzy w strojach kwoki, osła, krowy, barana i świni pokazali, jak nie powinien zachowywać się gospodarz wobec zaproszonych gości.
Organizator dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za pracę, jaką włożyli w przygotowanie przedstawień, a widzom za cierpliwość i wyrozumiałość. Szczególne podziękowania kierowane są do Rodziców, którzy pomogli przygotować stroje i rekwizyty oraz pana Piotra, który przygotował nagłośnienie.
Opracowała: Wiesława Wielgus
____________________________________________________________________________________________
Świat Harrego Pottera - konkurs
W dniu 15 czerwca w Szkole Podstawowej przy ul. Leśnej odbył się konkurs czytelniczy „Świat Harrego Pottera” zorganizowany przez bibliotekarkę szkolną. Do udziału w konkursie zgłosiło się 14 chętnych uczniów z klas 1 – 3. Podczas konkursu szanowne jury w składzie pani Katarzyna Stanisławska oraz Ewelina Stachurska oprócz znajomości książki w formie testu wiedzy i krzyżówki, sprawdzało sprawność w rozpoznawaniu rekwizytów dotyczących bohaterów powieści oraz umiejętność rozpoznawania profesorów Hogwartu. Jedną z konkurencji był również mini turniej, w którym uczestnicy musieli się wykazać nie lada sprawnością, ponieważ oceniany był lot na miotle – Nimbus 2000 i Błyskawica J, rzut kaflem do celu, skoki żabie oraz biegłość we władaniu różdżką podczas biegu slalomem z balonem. Zaciekły pojedynek zakończył się zwycięstwem Amelii Filipińskiej z kl. 3d, niedaleko za podium uplasował się Ignacy Kuźniewski z kl. 3 c oraz Kalina Stefańska z kl. 3 d. Wszyscy uczestnicy wykazali się niesamowitą wiedzą i pasją czytelniczą.
Serdeczne podziękowania dla pani Wiesławy Wielgus za przygotowane gadżety, którymi zostali wyróżnieni wszyscy biorący udział w konkursie.
Organizator
Monika Jabłońska-Dąbrowska
pozostałe zdjecia w GALERII
___________________________________________________________________________________________
Dzień Dziecka obchodzimy razem z Dniem Unii Europejskiej:
piękne stoiska, pyszne potrawy, piosenki, tańce,
zaangażowani uczniowie rodzice i nauczyciele klas 0 -3pozostałe zdjęcia w GALERII
____________________________________________________________________________________________
3a i 3b zwiedzają Muzeum Techniki w Szczecinie
pozostałe zdjęcia w GALERII
__________________________________________________________________________________________
ŚWIĘTA MAJOWE
Dnia 28 kwietnia 2023 r. klasy 0 – III zebrały się na hali sportowej, aby uczestniczyć w apelu z okazji świąt majowych, bo maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski.
Apel został przygotowany przez uczniów z klasy II b pod opieką p. Agaty Borkowskiej i p. Wiesławy Wielgus. Celem było przybliżenie haseł i znaczenie świąt, utrwalenie znajomości symboli narodowych oraz zainteresowanie patriotyzmem i byciem patriotą.
Organizatorzy za pomocą słowa, muzyki i tańca przedstawili informacje dotyczące:
1Maja, który zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy;
2Maja, ustanowionego Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej;
3Maja, upamiętniającego przyjęcie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.
Dzieci przypomniały, od kiedy i dlaczego obchodzimy Święto Pracy. Następnie w ciekawy sposób przedstawiły nasze symbole narodowe, czyli godło, flagę i hymn państwowy oraz nawiązały do ich poszanowania. Na koniec przybliżyły wiadomości, dotyczące przyjęcia Konstytucji 3Maja. Całość inscenizacji była przeplatana dobranymi do wieku odbiorców pieśniami, piosenkami patriotycznymi oraz tańcem.
Przygotowana w tle dekoracja, w której przeważały barwy białe i czerwone, uzupełniała i podkreślała charakter tych patriotycznych świąt.
Uroczystość podobała się uczniom i nauczycielom, czego wyrazem były końcowe brawa i bisy dla wykonawców, oraz aktywne uczestnictwo wszystkich klas, podczas śpiewania piosenek patriotycznych i podczas tańca.
Wiesława Wielgus, Agata Borkowska
____________________________________________________________________________________________
„BAŚNIOWY ŚWIAT ANDERSENA”
KONKURS PLASTYCZNY I KONKURS CZYTELNICZY
DLA KLAS 1 – 3W dniu 14 kwietnia 2023 r. odbył się I etap konkursu czytelniczego ze znajomości baśni Andersena dla klas II – III, który obejmował znajomość baśni : „Calineczka”, „Nowe szaty cesarza”, „Słowik”, „Księżniczka na ziarnku gronku”, „Królowa Śniegu”, „Brzydkie kaczątko” oraz „Dziewczynka z zapałkami”. Do konkursu przystąpiło 15 uczestników.
Etap II odbył się kilka dni później – 17 kwietnia składał się z kilku konkurencji, które wzbudziły sporo emocji. Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach:
- znajomość cytatów z baśni
- zagadki związane z baśniami
- narysuj tytuł baśni/ odgadywanie co to za baśń
- dopasuj rekwizyt/postać do baśni
- rozsypanka wyrazowa/ ułóż poprawnie tytułPunkty, które uczniowie otrzymali w I i II etapie po zsumowaniu wyłoniły laureatów, którymi zostali:
- Amelia Filipińska 3 d – I miejsce
- Rozalia Buczek 3 d – II miejsce
- Zosia Kalicińska 2 c – II miejsce
- Otylka Zmarzlik 3 c – III miejsce
- Hania Żmuda 2 c – wyróżnienie
- Hania Kałuzińska 3 a – wyróżnienie
Drugą propozycją skierowaną do uczniów w tematyce Baśni Andersena i jego świata wyobraźni był konkurs plastyczny skierowany do całego pionu klas I – III. Każdy uczestnik mógł zilustrować swoją ulubioną baśń napisaną przez H. Ch. Andersena. Prac spłynęło bardzo dużo, a wśród nich jury w składzie: Katarzyna Stanisławska oraz Katarzyna Wesołowska wyłoniło zwycięzców w składzie:
- Dominika Jaworska 3 d – I miejsce
- Ola Dąbrowska 1 b – I miejsce
- Otylka Zmarzlik 3 c – II miejsce
- Ewa Maciaszczyk 2 c – III miejsce
Wyłoniono również wyróżnione prace autorstwa: Rozalii Buczek 3 d, Dawida Januszko 2 b oraz Tosi Paszek 2b.
Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Ewa Maciaszczyk III miejsce
Dominika Jaworska I miejsce
Ola Dąbrowska I miejsce
Otylka Zmarzlik II miejsce
Dawid Januszko - wyróżnienie
Rozalka Buczek - wyróżnienie
Tosia Paszek - wyróżnienie
____________________________________________________________________________________________
AKCJA ŻONKILE W KLASIE II B
21 kwietnia 2023 r. w klasie II b (wychowawca Agata Borkowska) Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Leśnej odbyło się spotkanie z pracownikami Biblioteki Miejskiej w Barlinku, którzy zrealizowali zajęcia mające na celu upamiętnienie 80 – tej rocznicy wybuchu powstania w gettcie warszawskim. Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na uczucia i umiejętność ich nazwania, wzbudzenie w nich postaw empatycznych. W trakcie zajęć wykorzystano opowiadanie Pawła Beręsewicza „Strasznie, strasznie” (pod tym linkiem można odsłuchać całe opowiadanie https://youtu.be/cian3BH3XVQ ). Uczniowie tworzyli własne opowieści na podstawie kart pracy, a na zakończenie zajęć wykonali żółte żonkile z papieru symbolizujące bohaterów walczących w powstaniu.
Organizator
Monika Jabłońska-Dąbrowska
______________________________________________________________________
MAŁY KONKURS RECYTATORSKI
- eliminacje środowiskoweDnia 02.03.2023 r., w Bibliotece Miejskiej odbyły się środowiskowe eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego.
Celem było wytypowanie uczniów do konkursu o zasięgu powiatowym.
W konkursie wzięło udział 10 uczniów z klas I-VIII. Prezentacje obejmowały 2 wiersze dla klas I-III oraz wiersz i fragment prozy dla klas I-VIII.
Z naszej szkoły dyplom kwalifikacji uzyskali :
- w kategorii klas I-III:
Filip Sulikowski z kl. II b
Rozalia Buczek z kl.III d
- w kategorii klas I-VI :
Julia Ogarewicz z kl. IVc
Kaja Kulpa z kl. IVc
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa. Osoby wyróżnione – dyplomy kwalifikacji do konkursu na szczeblu powiatowym, który odbędzie się 14 marca w Myśliborzu.
Wiesława Wielgus
MAŁY KONKURS RECYTATORSKI - eliminacje szkolne
Dnia 09.02.2023 r., w Szkole Podstawowej nr1 odbyły się szkolne eliminacje Małego Konkursu Recytatorskiego.
Konkurs zorganizowały panie: Agata Borkowska, Karolina Tomiałojć i Wiesława Wielgus.
Celem było wytypowanie uczniów naszej szkoły do konkursu o zasięgu środowiskowym.
W konkursie wzięło udział 24 uczniów z klas I-III. Prezentacje obejmowały 2 wiersze o dowolnej tematyce. Czas trwania recytacji obu wierszy – do 5 minut. Uczniów słuchała i oceniała komisja w składzie: Agata Borkowska, Karolina Tomiałojć i Wiesława Wielgus.
Dyplom kwalifikacji uzyskali :
Jagoda Michalczyk z kl.I b
Filip Sulikowski z kl. II b
Rozalia Buczek z kl.III d
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, wyróżnieni - statuetkę sowy, a pozostali uczestnicy małe figurki bałwanków. Pamiątki zostały wydrukowane na naszej drukarce 3D.
Agata Borkowska, Karolina Tomiałojć, Wiesława Wielgus
Apel
Bal Wszystkich Świętych
Ślubowanie Klas Pierwszych w Szkole Podstawowej Nr 1
im. Tadeusza Kościuszki w BarlinkuKażdego roku, pierwszego września witamy nowych Pierwszoklasistów. My wychowawczynie z niepokojem i troską, ale również z wielką radością śledzimy rozwój naszych uczniów. Cieszymy się, kiedy odnoszą najdrobniejsze sukcesy. Uczymy cierpliwości i wytrwałości w pokonywaniu kolejnych stopni wiedzy. Dopingujemy w zdobywaniu nowych umiejętności. Pamiętamy również o tradycjach.
Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest Ślubowanie Klas Pierwszych. Uczniowie po niemal trzech miesiącach nauki poznali szkołę, jej zwyczaje, zdobyli nowe wiadomości i umiejętności. Aby złożyć ślubowanie na sztandar szkoły Pierwszaki muszą wykazać się zdobytą wiedzą. Dzieci pod kierunkiem wychowawczyń pilnie przygotowały się, aby godnie zaprezentować się podczas uroczystości.
W dniu 28 listopada 2022 roku o godz.16.00 do ślubowania przystąpili uczniowie z czterech klas pierwszych:
Klasa Ia - wychowawczyni Dorota Skowron
Klasa Ib –wychowawczyni Karolina Tomiałojć
Klasa Ic - wychowawczyni Małgorzata Obidowska
Klasa Id - wychowawczynie Małgorzata Ligas i Małgorzata Matkowska -Kukiełka
Uroczystość poprowadziły Panie Małgorzata Obidowska i Karolina Tomiałoć.
Pierwszaki z przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po części artystycznej uczniowie z powagą złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pani wicedyrektor Elżbieta Ogarewicz złożyła uczniom gratulacje i wręczyła każdej klasie słodycze. Gratulacje i życzenia również złożyły dzieciom Przedstawicielki Rady Rodziców, ofiarowując także słodkie upominki. Na zakończenie wychowawczynie wręczyły Pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy. Każda klasa upamiętniła ten dzień wspólnym zdjęciem.
Małgorzata Ligas
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Ponownie w naszej szkole przy ul. Leśnej odbył się Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym roku święto to wypadło 4 listopada w piątek. Już od samego rana przy dźwiękach muzyki z „Akademii Pana Kleksa” witaliśmy dzieci przebrane za postacie z filmów dla dzieci i bajek. W role postaci z bajek wcieliły się również wychowawczynie, więc radości było co nie miara. Każda klasa oraz grupy przedszkolne zaproszone zostały na salę gimnastyczną gdzie przygotowane były dla nich przeróżne quizy, zabawy i konkursy. Oczywiście była również niespodzianka dla pań wychowawczyń, które miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę z tematyki bajkowej i zdobyć punkty dla swoich klas. Wszyscy uczniowie nagrodzeni zostali słodkościami dzięki hojności Rady Rodziców, za wsparcie której serdecznie dziękujemy. Zwycięzcy – klasa 1 b, 2 c oraz 3 a - zaproszeni zostali w poniedziałek po nagrodę w postaci waty cukrowej (dziękujemy serdecznie pani Ewelinie Stachurskiej) oraz popcorn. W poniedziałek 7 listopada odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater z bajki”, który był zwieńczeniem obchodów tego święta. Zwycięzcami w konkursie zostali:
1 miejsce – Otylka Zmarzlik 3c
2 miejsce – Ewa Maciaszczyk 2c oraz Lisa Hall 3a
3 miejsce – Ania Karasińska 1b oraz Nela Iluchun 1c
Wyróżnieni:
Julka Radecka 1c
Franek Wiśniewski 1b
Kacper Zwoliński 3c
Gratulujemy !!!
Organizatorzy:
Monika Jabłońska Dąbrowska
Patrycja Lewandowska
SPOTKANIA TEATRALNE
Dnia 03.11.2022 uczniowie klas 6 A i 6 C z opiekunem p. Moniką Goryńską odwiedzili nasz oddział przy ul. Leśnej z przedstawieniem teatralnym „Kapturek szuka księcia na czacie”.
Przedstawienie inaugurowało „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”, który miał się odbyć dnia następnego. Starsi koledzy stanęli na wysokości zadania, zagrali jak prawdziwi aktorzy J
W przedstawieniu dzieci mogły rozpoznać Czerwonego Kapturka, księcia zaczarowanego w żabę, smoka, Śnieżkę, krasnoludki oraz wiele innych bajkowych postaci oraz dowiedzieć się dlaczego nie należy ufać nieznanym osobom.
Dziękujemy serdecznie p. Monice Goryńskiej oraz aktorom za przygotowanie teatralnej uczty.
Organizator
Monika Jabłońska Dąbrowska
SPOTKANIA Z TEATRZYKIEM KAMISHIBAI
W ubiegłym tygodniu (24.10-28.10) na zaproszenie biblioteki na ul. Leśnej gościła w naszej szkole p. Ela Smoczyk ze Stowarzyszenia Plantacja Wyobraźni. Spotkania z teatrzykiem kamishibai odbywały się w ramach akcji „Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych” pod hasłem „Czytanie dla Pokoju”. W tym roku akcją objęte zostały klasy 0 – 3, a pani Ela przeczytała oraz rozmawiała z uczniami o książce Rafała Witka „Gadający ptak Narina” oraz „O gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda”. Ciekawym rozmowom nie było końca. Niektóre z dzieci po raz pierwszy miały kontakt z tą formą książki/teatru, inne już w ubiegłym roku miały przyjemność uczestniczyć w podobnych spotkaniach. Serdecznie dziękujemy p. Eli za czas, inspirujące rozmowy i pasję czytelniczą.
Organizator
Monika Jabłońska Dąbrowska
SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
W miesiącu październiku grupa 0 B oraz klasa 2 B na zaproszenie biblioteki szkolnej i Muzeum Regionalnego w Barlinku p. Moniki Przybylskiej oraz p. Wiesi Skierskiej wybrały się do Galerii Artystycznej Romany Kaszczyc mieszczącej się w Europejskim Centrum Spotkań przy ul. Leśnej. Dzieci mogły zapoznać się z twórczością pani Romany, obejrzeć jej prace – obrazy i rzeźby oraz dowiedzieć się co to właściwie ta galeriaJ i że nie tylko można robić tam zakupy, ale również spotkać się ze sztuką. Dla większości z nich było to pierwsze takie doświadczenie. Dziękujemy serdecznie pani Monice i pani Wiesi za serdeczne przyjęcie.
Organizator
Monika Jabłońska Dąbrowska
MISTRZ GŁOŚNEGO CZYTANIA
W dniu 12.10.2022 r. w naszej szkole odbył się konkurs „Mistrz Głośnego Czytania” organizowany z okazji „Międzynarodowego Dnia Głośnego Czytania”. Skierowany był on do uczniów klas 2 i 3. Wstępne eliminacje odbyły się w klasach, a następnie kandydaci na „Mistrza Czytania” zaprezentowali się podczas konkursu finałowego. Chętnych w tym roku było sporo – 26 osób z klas 2 i 3 prezentowało swoje ulubione książki. Jury, w składzie: p. Wiesia Wielgus, Ewelina Stachurska, Patrycja Lewandowska oraz Monika Jabłońska Dąbrowska miało pełne ręce roboty i po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:
- Zosia Kalicińska 2 c
- Amelka Filipińska 3 d
- Hania Żmuda 2 c
Wyróżnieni:
- Małgosia Pieńkowska 2 b
- Otylka Zmarzlik 3 c
- Karolina Gubertnat 2 c
- Lenka Bartosik 2 b
Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz podziękowania wszystkim uczestnikom za wspaniałe przygotowanie.
Organizator
Monika Jabłońska Dąbrowska
Zdrowo się odżywiamy - sałatka jarzynowa w wykonaniu 3A
Dzień Uśmiechu klasa 3A
3A i 3B odwiedza Muzeum Regionalne w Barlinku
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
15 WRZEŚNIA
W tym roku Dzień Kropki rozpoczęliśmy od zabawy „Znajdź Kropkę”. W całej szkole
w rozmaitych miejscach poukrywane były różnej wielkości i koloru kropki. Niektóre z nich miały szczególne zadania do wykonania. Zabawy było co niemiara. Każda klasa chciała zebrać jak największą ilość kropek, ponieważ dla zwycięzcy przewidziana była nagroda – wata cukrowa dla całej klasy J Zwycięzcami okazała się klasa 2 a, a tuż za podium również ze słodką niespodzianką – klasa 3d i 1 d.Dzieci oraz wychowawcy przyszli ubrani w kropkowe stroje, a następnie rozpoczęły się zajęcia, które miały na celu pomóc dzieciom odkryć ich talenty i odważyć się je zaprezentować. Pomysłowość dzieciaków nie ma granic. Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Leśnej w radosnej atmosferze twórczo eksperymentowały z kolorami i fakturami tworząc bajecznie kolorowe plakaty. W tym roku były to zadania tematyczne – klasy 0 - 1 twórczo przedstawiły swoje spojrzenie na ekologię, klasy 2 – wymyślały Kropko – Stwora, a klasy 3 – przeniosły nas w Kosmos. Po zakończeniu pracy plakaty trafiły do Szkolnej Galerii Artystycznej, aby każdy mógł podziwiać dzieła sztuki powstałe z niepozornej kropki. Sposobów świętowania jest nieskończona ilość, wszystko zależy od pomysłowości.
Bardzo serdeczne podziękowania dla wychowawczyń klas 1-3 za aktywne włączenie się w obchody Dnia Kropki.
Organizatorzy: Monika Jabłońska Dąbrowska
Patrycja Ligenza
ROK SZKOLNY 2021/2022
Sprawozdanie z udziału
w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym„Z detektywem Pozytywką uczymy się logicznego myślenia”
Rok szkolny 2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas drugich i trzecich SP1 w Barlinku wzięli udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z Detektywem Pozytywką uczymy się logicznego myślenia”. Głównym Koordynatorem Projektu była pani Edyta Fiutek ze Szkoły Podstawowej w Dzierżysławiu.
CELE PROJEKTU
Cel główny: - zdobywanie umiejętności logicznego myślenia
Cele szczegółowe:
- uczniowie zdobywają umiejętność rozwiązywania zagadek
- uczniowie zdobywają umiejętność rozwiązywania złożonych zadań z różnych dziedzin
- umiejętność pracy w grupie
- grywalizacja
- atrakcyjne zachęcanie do nauki poprzez zabawę.Zgodnie z założeniem projektu nauczyciele klas drugich i trzecich realizowali (przez cały rok szkolny) jeden raz w miesiącu ”zajęcia logicznego myślenia”. W tym czasie omawiali jeden rozdział z lektury „Detektyw Pozytywka”. Następnie uczniowie wykonywali szereg różnych zadań i rozwiązywali tajemnicze zagadki, dzięki którym uczyli się logicznie myśleć oraz wyciągać trafne wnioski. Każde zajęcia kończyły się ewaluacją czyli rozwiązaniem testów z zadaniami na platformie EduNect. Nauczyciele otrzymali ciekawe scenariusze zajęć wraz z kartami pracy, dzięki którym zajęcia były dla uczniów interesujące i atrakcyjne. Przed rozpoczęciem projektu uczniowie wykonali „test na wejście” (dostępny na platformie EduNect), aby sprawdzić umiejętności logicznego myślenia na początku projektu. Na zakończenie, sprawdzone zostały nabyte umiejętności. Test końcowy odbył się również na platformie EduNect.
Warunkiem ukończenia projektu było również przesłanie sprawozdania z realizacjo projektu wraz ze zdjęciami z każdych przeprowadzonych zajęć i przesłanie na stronę organizatora. Uczniowie oraz nauczyciele otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w realizacji zadań projektowych.
W projekcie udział brały udział klasy: IIa-wych. P. Sylwia Stanisz, II c- wych. P. Elżbieta Sufleta, II d-wych. P. Lucyna Szkwarek, III a- wych. P. Karolina Tomiałojć, III b- wych. P. Dorota Sierotowicz, III c-wych. P. Małgorzata Ligas, III d-wych. P. Małgorzata Obidowska.
Szkolny Koordynator projektu
Lucyna Szkwarek
Wycieczka Świnoujście-Międzyzdroje
08 czerwca 2022 r. uczniowie klas IId i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku pojechali na wycieczkę nad morze.
Pierwszym celem był Fort Gerharda w Świnoujściu, po którym oprowadził nas przewodnik w stroju austriackiego żołnierza. Nie obyło się bez musztry i sprawdzenia odwagi rekrutów – przejścia w ciemności wąskim korytarzem. Zwiedziliśmy muzeum w którym zobaczyliśmy ubrania, naczynia, meble, broń, pociski i umundurowanie żołnierskie. Najbardziej podobał nam się na zakończenie wystrzał armatni oraz zakup pamiątek. Następnie podziwialiśmy widoki z wysokości latarni morskiej. Potem Przejechaliśmy autokarem do Międzyzdrojów. Aleją Gwiazd zeszliśmy na plażę. Spacer po plaży był cudowny, żałowaliśmy oczywiście, że nie mogliśmy się kąpać, ale zabawy w piachu też nam się podobały. Po smacznym obiedzie poszaleliśmy na placu zabaw. O godzinie piętnastej nadeszła pora na zwiedzanie Oceanarium. Podziwialiśmy podwodny świat ryb małych i dużych. Niektóre wyglądały bardzo groźnie. Ostatnim punktem wycieczki był zakup pamiątek. Pogoda nam sprzyjała. Wycieczka była bardzo udana.
Zdjęcia w Galerii
Klasa IId i IIIc
03.06.2022 : Dzień Europejski w klasach 0-3
Tydzień Teatru
W dniach od 23 do 26 maja dzieci z klas 0-III uczestniczyły w projekcie „Tydzień Teatru”.
W poniedziałek chętne klasy wykonywały jedno z zadań : kukiełki lub pacynki, afisz teatralny, mapę myśli wokół hasła „Teatr” lub malowały postać z bajki.
We wtorek czytały dowolną baśń, legendę lub bajkę plenerze lub wykonywały inscenizację dowolnego wiersza.
W środę oglądały inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” w wykonaniu klasy Ic oraz przedstawienie „Zamieszanie w świecie bajek” przygotowane przez klasę Ib.
W czwartek mogły zobaczyć przedstawienie „Ambaras w Bajkowym Lesie” wykonane przez klasę IIIa oraz inscenizację wybranych wierszy Jana Brzechwy (np. „Leń”, „Kłamczucha” itd.) przygotowane przez klasę IId.
Wszystkie prace wykonane pierwszego dnia przyozdobiły ścianę i stanowiły dekorację do przedstawień.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie.
Opracowała : Wiesława Wielgus
Zdjęcia w Galerii
Ślubowanie pierwszych klas odbyło się 19 maja 2022 roku.
Do ślubowania przystąpiły klasy 1a, 1b,1c.
Wychowawcy klas Anna Plenzner, Agata Borkowska i Wioletta Kulczewska przygotowały wraz z dziećmi część artystyczną.
Całej uroczystość towarzyszyła miła i podniosła atmosfera.
Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Wycieczka do gorzowskiej manufaktury cukierniczej klas 2a i 3b
Klasa 1b wraz z paniami Agatą Borkowska i Wiesławą Wielgus przygotowały
apel z okazji świąt majowych dla uczniów 0-3.
Konkurs plastyczny
„Moja mała Ojczyzna- mieszkam w ciekawym miejscu”
W lutym 2022 roku został ogłoszony Gminny Konkurs Plastyczny „Moja mała Ojczyzna- mieszkam w ciekawym miejscu”. Termin nadsyłania prac został wyznaczony na 02 marca 2022. Komisja w składzie: Lucyna Szkwarek, Małgorzata Ligas i Patrycja Ligęza spośród wielu prac postanowiła nagrodzić;
W kategorii
- klasy pierwsze
I miejsce – Blanka Pietrzak Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce – Aniela Filiks Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce – Małgorzata Pieńkowska Szkoła Podstawowa nr 1
- klasy drugie
I miejsce – Dominika Jaworska Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce – Rozalia Buczek Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce – Nadia Przybyłek Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce – Agata Bartosz Szkoła Podstawowa nr 1
- klasy trzecie
I miejsce - Aleksandra Podulka Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce – Filip Jaźwiński Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce – Anna Suszek Szkoła Podstawowa nr 1
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki rzeczowe.
Organizatorki
Małgorzata Ligas i Lucyna Szkwarek
Dni Ekologii w klasach 0-III
W dniach 20-22 kwietnia 2022 roku odbyły się w SP1 na Leśnej Dni Ekologii.
W środę 20.04.2022 r. uczniowie klas 0-III tworzyli zabawki z surowców wtórnych. Do tego celu wykorzystano plastikowe butelki, folie, kartony, papiery, kapsle i wiele innych materiałów. Wszyscy wykazali się wielkim zaangażowaniem oraz inwencją twórczą podczas wykonywania tego zadania. Tego dnia powstało wiele oryginalnych i pomysłowych zabawek. Dzięki takim działaniom uczniowie uzmysłowili sobie, jak wielką ilość odpadów produkują ludzie w gospodarstwach domowych i co można zrobić, by je powtórnie wykorzystać. W ten sposób wzrosła ich świadomość ekologiczna.
W czwartek 21.04.2022 r. szkoła wypełniła się smakowitymi zapachami, ponieważ uczniowie przygotowywali w klasach desery mleczno-owocowe, kanapki oraz surówki. Należało zwrócić uwagę na dobór odpowiednich, wartościowych produktów oraz umiejętność estetycznego podania. Najwięcej przyjemności sprawiła wszystkim wspólna degustacja wykonanych pyszności. Była to również okazja do rozmów o higienie i bezpieczeństwie podczas przygotowywania posiłków.
W piątek 22.04.2022 roku o godz. 11.40 odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny dla klas trzecich. Do konkursu zaproszone zostały po dwie osoby z każdej trzeciej klasy ze Szkoły Podstawowej Nr w Barlinku. Udział wzięło ośmioro uczniów z klas: 3a,3b,3c,3d. Konkurs poprowadziła Małgorzata Ligas. Zadania przygotowały panie: L. Szkwarek, M. Ligas.
W ramach zajęć szkolnych uczniowie wyruszyli na wycieczki do parku, nad jezioro i do lasu, celem poszerzenia wiedzy na temat tych ekosystemów.
We wtorek 26.04. 2022 roku odbył się apel podsumowujący działania w ramach Dni Ekologii. Na ręce gospodarzy klas zostały wręczone dyplomy za aktywny udział w wykonywaniu zadań oraz zostały przedstawione wyniki Konkursu Ekologicznego dla klas trzecich.
I miejsce otrzymał: Kamil Lużeńczyk z klasy III b
II miejsce zajął: Mateusz Landziński z klasy III a
III miejsce zajęła: Antoni Górak z klasy III c
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczniowie klasy II d pod kierunkiem p. Lucyny Szkwarek przedstawili inscenizację pt. „Sznurek Jurka” oraz zaśpiewali piosenkę ekologiczną. Następnie uczniowie klasy III c pod kierunkiem p. Małgorzaty Ligas zaprezentowali scenkę pt. „Ocean śmieci”
Krótkie przedstawienia miały na celu w obrazowy sposób uzmysłowić dzieciom, w jaki sposób dochodzi do powstawania śmietnisk.
W ramach działań ekologicznych przez cały rok szkolny trwa zbiórka nakrętek oraz baterii.
Na podkreślenie zasługuje wielkie zaangażowanie uczniów oraz wszystkich wychowawców w realizację zadań projektu przygotowanego przez panie: Małgorzatę Ligas oraz Lucynę Szkwarek.
Organizatorki:
Lucyna Szkwarek
Małgorzata Ligas
zdjęcia w Galerii -----> TUTAJ
KONKURS EKOLOGICZNY DLA KLAS TRZECICH
W dniu 22 kwietnia 2022 roku o godz.11.40 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Barlinku odbył się Konkurs Ekologiczny dla klas trzecich. Do konkursu zaproszone zostały po dwie osoby z każdej trzeciej klasy ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Barlinku. Udział wzięło ośmioro uczniów z klas: 3a,3b,3c,3d. Konkurs poprowadziła Małgorzata Ligas. Zadania przygotowały panie: L. Szkwarek, M. Ligas.
Pierwszym zadaniem był test, składający się z dwudziestu pytań, z trzech odpowiedzi należało wybrać i zaznaczyć prawidłową. W etapie drugim uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, w której trzeba było wykazać się znajomością nazw ssaków i ptaków leśnych. Za każdy poprawnie dobrany podpis uczestnik otrzymywał 1 punkt. Ostatnie zadanie to runda pięciu pytań. Każdy z uczestników odpowiadał na wylosowane przez siebie pytanie. Suma uzyskanych punktów we wszystkich trzech zadaniach pozwoliła na wyłonienie zwycięzcy.
Po zliczeniu wszystkich punktów laureatem Konkursu Ekologicznego, czyli
I miejsce otrzymał: Kamil Lużeńczyk z klasy III b
II miejsce zajął: Mateusz Landziński z klasy III a
III miejsce zajęła: Antoni Górak z klasy III c
Laureatom wręczono nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wykonała p. Lucyna Szkwarek oraz drobne upominki.
Organizatorki: L. Szkwarek, M. Ligas
Mały Konkurs Recytatorski
Dwa dni (22-23 kwietnia 2022) trwały eliminacje wojewódzkie Małego Konkursu Recytatorskiego. Organizatorem konkursu był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Jury w składzie: Iwona Kowalska-Zych (Teatr Współczesny w Szczecinie), Ewa Sobczak (Teatr Współczesny w Szczecinie), Karolina Sabat (Teatr Kana w Szczecinie), Agata Ilnicka (aktorka, animatorka teatralna) oceniało występujących w trzech kategoriach : klasy I-III, IV-VI, VII-VIII.
Naszą szkołę po eliminacjach szkolnych, środowiskowych i powiatowych
reprezentowała uczennica klasy III c Kaja Kulpa piękną recytacją zdobyła wyróżnienie.
Małgorzata Ligas
WITAMY WIOSNĘ
w Szkole Podstawowej nr 1 w Barlinku
Dnia 21 marca 2022 r., w poniedziałek, witaliśmy Wiosnę w SP nr1, na ul. Leśnej. Uczniowie przyszli ubrani w wiosenne kolory, a o godz.10.45 na dziedzińcu szkoły uroczyście spalili Marzannę i piosenką powitali Wiosnę.
Wcześniej klasy zerowe i pierwsze przygotowały gaiki wiosenne, czyli przystroiły gałązki kolorowymi bibułkami. Klasy drugie wykonały plakaty o tematyce wiosennej, a uczniowie z klas trzecich przygotowali Marzannę – z papieru i bibuły.Dodatkowo we wszystkich klasach i na korytarzach pojawiły się piękne wiosenne dekoracje.
Tego dnia wiele klas wraz z wychowawczyniami wybrało się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Inni uczniowie wykonywali wiosenne karty pracy – krzyżówki, rebusy, zagadki, czy kodowanie.
Wszystkie wykonane wcześniej prace zostały wyeksponowane w poszczególnych klasach i udostępnione do obejrzenia pozostałym uczniom. Pamiątkowe zdjęcia zostały umieszczone na stronie szkoły i w naszej kronice.
Wiesława Wielgus
zdjęcia TUTAJ
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
W dniu 21.03.2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
Pani Katarzyna Stanisławska, nasz pedagog szkolny, przeprowadziła krótką pogadankę dotyczącą tej choroby. Na znak akceptacji, tolerancji i zrozumienia każdy mógł przyjść do szkoły w dwóch kolorowych skarpetkach. Dodatkowo, na znak solidarności z osobami chorymi , dzieci ozdobiły klasy samodzielnie wykonanymi na zajęciach, kolorowymi papierowymi skarpetkami. Uczestniczyły również w konkursie : „Co można zrobić ze skarpety?” .
Chętne klasy zasadziły bratki i przekazały je Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek”.
więcej zdjęć TUTAJ
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach od 2 do 4 marca odbywały się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Przebiegały one zgodnie z podanym wcześniej harmonogramem.
W pierwszym dniu rekolekcji dzieci uczestniczyły we Mszy Świętej w kościele NSNMP w Barlinku. Po powrocie do szkoły lekcje odbywały się zgodnie z planem lekcji.
W czwartek nauki rekolekcyjne odbywały się na sali gimnastycznej, a prowadziły je panie katechetki : Anna Birut i Marzena Łodygowska. Spotkanie przebiegało pod hasłem : „Dzielimy się wiarą jak chlebem”.
Piątkowy temat rekolekcji brzmiał : „Zaproszeni na ucztę Jezusa”. Uczniowie wysłuchali wiadomości dotyczących Ostatniej Wieczerzy.
Mały Konkurs Recytatorski – eliminacje szkolne
Uczniowie zakwalifikowani do etapu środowiskowego:
- Jakub Łyczko - kl. I b
- Amelia Filipińska – kl. II d
- Maja Kulpa – kl. III c
MAŁY KONKURS RECYTATORSKI – etap środowiskowy
Jury Małego Konkursu Recytatorskiego w etapie środowiskowym w pionie klas I-III wytypowało do etapu powiatowego dwie uczennice z naszej szkoły :
1.Amelię Filipińską z klasy II d
2. Kaję Kulpę z klasy III c.
Będą one reprezentowały SP nr 1 w Myśliborzu.
Do etapu wojewódzkiego naszej szkoły zakwalifikowała się Kaja Kulpa z klasy III c.
Wiesława Wielgus
zdjęcia w galerii -----> TUTAJ i TUTAJ
8 III - Dzień Kobiet
Ten dzień obchodzą wszystkie kobiety- i te duże, i te małe. Dziewczynki z klas 0 - III otrzymały różne prezenciki od swoich kolegów. Były też życzenia, słodkości i piosenki.
Uczniowie nie zapomnieli też o swoich wychowawczyniach, które otrzymały od nich kwiaty.
Projekt NATURALNIE BAŁTYCKIE
W styczniu 2022r. uczniowie klasy III a oraz III c wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. ,,Naturalnie Bałtyckie”. Głównym celem programu była promocja polskiego rybołówstwa oraz edukacja na temat Bałtyku, ryb w nim żyjących, a także zasad zdrowego odżywiania się.
Za pośrednictwem platformy e-learningowej uczniowie uczestniczyli w trzech lekcjach:
- O czym szumi morze, czyli o tym skąd się wzięło Morze Bałtyckie.
- Poznaj mieszkańców Bałtyku.
- Zdrów jak ryba, czyli ile dobrego jest w rybach.Podczas zajęć uczniom towarzyszyli bohaterowie- przewodnicy i mieszkańcy morza, którzy zaprosili dzieci na przygodę, wycieczkę w głąb Bałtyku. Była to muszelka, syrena i Posejdon. Uczniowie uzyskali wiele informacji, zostali zapoznani m. in. z historią powstania morza, różnymi krajobrazami nadmorskimi i krajami nadbałtyckimi, dowiedzieli się skąd się wziął w Bałtyku bursztyn, czym jest skala Beauforta, czym jest największy skarb Bałtyku, jak zbudowana jest ryba, poznali cechy charakterystyczne najważniejszych gatunków ryb bałtyckich ich wartości odżywcze i wiele innych ciekawostek.
Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Pracowały indywidualnie i grupowo. Ewaluacją zajęć było wypełnienie testu sprawdzającego wiedzę i udział w konkursie plastycznym na temat mieszkańców Morza Bałtyckiego. Uczniowie sporządzili dwie piękne prace używając różnych technik plastycznych. Relacje z prowadzonych działań zostały uwiecznione na zdjęciach. Uczestnicy projektu otrzymają dyplomy uczestnictwa oraz barwnie ilustrowane albumy Skarbu Bałtyku, które jeszcze bardziej uzupełnią ich wiedzę.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W dniu 25 listopada 2021r. w naszej szkole przy ul. Leśnej na zaproszenie biblioteki szkolnej gościliśmy Kłapouchego, Królika oraz oczywiście jubilata, który w tym dniu obchodził urodziny, czyli Misia. Dzieci uczestniczyły w krótkim przedstawieniu oraz odśpiewały uroczyste „Sto lat” . Miś miał dla wszystkich również małą, słodką niespodziankę.
Święto Pluszowego Misia ma swoje początki w 1902 roku kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Miś Pluszowy nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy. 200 lat Pluszowy Misiu!!!
WYJAZD DO TEATRU W GORZOWIE WLKP.
06 grudnia 2021 roku uczniowie klas: 2D,3A i 3C wyjechali do teatru w Gorzowie Wlkp. na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Sztuka wywarła na dzieciach ogromne wrażenie. Nagrodzili aktorów oklaskami na stojąco. Po gromkich brawach, na scenie, ku radości dzieci pojawili się Mikołaje. Wszyscy widzowie otrzymali drobne upominki. Ten dzień na długo zostanie w naszej pamięci.
Małgorzata Ligas
Klasa 2A z wizytą w gorzowskim teatrze na Opowieści Wigilijnej
Kalendarze adwentowe 2021 wykonane przez uczniów klas 2a i 3b przy pomocy rodziców
SPOTKANIA Z TEATRZYKIEM KAMISHIBAI
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Mimo swoich dalekowschodnich źródeł teatr Kamishibai jest obecnie coraz popularniejszy w wielu krajach Europy Zachodniej, a w listopadzie zawitał również do Szkoły Podstawowej na ul. Leśnej za sprawą pani Eli Smoczyk z Plantacji Wyobraźnia, która przyjęła zaproszenie biblioteki.
Z tej okazji prawie wszystkie klasy 1 – 3 miały przyjemność wysłuchania opowiadań przyniesionych przez panią Elę oraz zapoznania się z tą ciekawą dalekowschodnią formą opowieści. W ramach spotkań zapoznaliśmy się z 3 opowieściami: baśnią z wyspy Jawa „Mahameru i olbrzym z wyspy wulkanów”, „Królowa Puszczy – opowieść o Simonie Kossak” oraz „Podspodek – filozoficzna opowiastka dla dzieci i dorosłych”.
Dzieci bardzo żywo reagowały na czytane opowieści, a po wysłuchaniu z zaangażowaniem włączały się do rozmowy. Dzięki magicznej sile teatrzyku kamishibai spotkanie z tą formą czytelnictwa na pewno pozostanie w młodych czytelnikach na długo. Miejmy nadzieję, że jeszcze nie raz uda nam się zaprosić panią Elę do wspólnego odkrywania pięknego świata kamishibai.
Organizator
Monika Jabłońska Dąbrowska
zdjęcia w Galerii ----> TUTAJ
2a odwiedza cmentarz
KONKURS PLASTYCZNY
„MÓJ ULUBIONY BOHATER Z BAJKI”Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który przypadał w październiku ogłoszony został konkurs plastyczny dla klas I-III „Mój ulubiony bohater z bajki”. Prace na konkurs można było składać do początku listopada. Odzew wśród dzieci był bardzo duży, każdy chciał się pochwalić i przedstawić nam swoją ulubioną postać bajkową. Obrady komisji były burzliwe, w końcu jednak udało się wyłonić zwycięzców:
I miejsce – Dominika Pawlak 2a, Wiktoria Skowron 3d
II miejsce – Liliana Iglewska 2a, Aleksandra Podulka 3a
III miejsce – Kaja Kulpa 3c, Antonina Paszek 1b
Wyróżnieni:
Natalia Pyrih 2c, Marcel Lubaś 1a,Sara Orzech 1b, Antek Nowak 0b
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Organizatorzy
Monika Jabłońska Dąbrowska i Patrycja Ligenza
Szkolny Konkurs Plastyczny,, Mamo, tato, nie pal! "
W październiku 2021 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny pt.,, Mamo, tato, nie pal". Konkurs organizowany jest każdego roku w ramach programu antytytoniowego,, Nie pal przy mnie proszę ". Głównym celem konkursu jest zniechęcenie osób dorosłych do palenia papierosów. Uczniowie klas 0-III, którzy wzięli udział w konkursie, przedstawili własne spostrzeżenia na temat palenia używając różnych technik plastycznych. Komisja w składzie: Ewelina Stachurska i Patrycja Ligenza, spośród 60 prac wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Sara Urban klasa 2 d
II miejsce- Wiktoria Skowron klasa 3 d
III miejsce - Antonina Ptaszek klasa I b
Wyróżnienia :
Aleksandra Podulka klasa 3a
Wiktoria Buczek klasa 3 a
Anna Suszek klasa 3 c
Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym!
Zachowaj Trzeźwy Umysł!
W ramach tegorocznej kampanii,, Zachowaj Trzeźwy Umysł" uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na temat,, Szczęśliwa chwila, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie". W konkursie zostały wyróżnione trzy prace uczniów naszej szkoły: Jakub Kądziołka z klasy 3 d, Dominika Pawlak z klasy 2 a, oraz Kaja Kulpa z klasy 3 d. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!
SZKOŁA DO HYMNU!
10 listopada, dokładnie o godzinie 11.11, wzięliśmy udział w akcji "Szkoła do Hymnu!"
zdjęcia w Galerii ----> TUTAJ
FILM
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Postaci
z Bajek ustanowiony w rocznicę urodzin jednego z najbardziej znanych i znamienitych twórców bajek i filmów animowanych Walta Disneya.Któż z nas z rozrzewnieniem nie wspomina swoich ulubionych bohaterów bajkowych z dzieciństwa?
W związku z tym tego dnia uczniowie oraz nauczyciele z ul. Leśnej przybyli do szkoły przebrani w stroje swoich wymarzonych postaci. Powitała ich muzyka z filmu „Akademia Pana Kleksa” oraz plakaty, którymi były ozdobione były ściany szkoły. Na korytarzach zaroiło się od roześmianych uczniów, którzy przyglądali się wszystkiemu z zaciekawieniem. Do każdej klasy zawitała z wizytą Królowa Śniegu oraz Królewna Śnieżka z zagadkami
i quizami bajkowymi sprawdzającymi wiedzę dzieci. W świetlicy szkolnej odbyła się dyskoteka do znanych melodii z filmów Disneya.Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i uczestnictwo w zabawie całej społeczności uczniów i nauczycieli oraz rodzicom za pięknie przygotowane stroje.
Organizatorzy
Monika Jabłońska Dąbrowska
Patrycja Ligenza
Zdjęcia dostępne w galerii ----> TUTAJ
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
„BAJKI, BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA”W dniach 28 i 29 października 2021 gościliśmy starszych kolegów z klas V a, V c oraz VII d wraz z paniami Moniką Goryńską i Dorotą Dylińską, którzy specjalnie z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych odwiedzili nas z przedstawieniami baśni z całego świata.
Mieliśmy przyjemność obejrzeć baśń hiszpańską „Biały wilk i pasterka”, baśń chińską „Trzy włosy słońca” oraz baśń rumuńską „Władczyni leśnego królestwa”. Młodzi aktorzy z dużym zaangażowaniem podeszli do roli, każdy z nich był pomysłowo przebrany do wystąpienia. Publiczność z zaciekawieniem śledziła baśnie świata i poczynania starszych kolegów.
Organizator
Monika Jabłońska Dąbrowska
zdjęcia w Galerii ----> TUTAJ
„MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”
29 września 2021 w naszej szkole przy ul. Leśnej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbył się konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”. Udział w nim wzięli uczniowie z klas II – III wyłonieni do etapu szkolnego w klasach. Każdy uczestnik miał przygotować swój ulubiony tekst.
Do konkursu przystąpiło 15 osób: Vera Hall 2a, Agata Bartosz 2c, Bartosz Cieślak 2c, Amelia Filipińska 2d, Sara Urban 2d, Mateusz Landziński 3a, Aleksandra Podulka 3a, Antoni Kosowski 3b, Jakub Nowokuński 3 b, Nina Słomka 3b, Nina Ogarewicz 3c, Hanna Piechocka 3c, Anna Suszek 3c, Laura Łubiarz 3d oraz Amelia Łyczko 3d.Jury w składzie Agata Kuligowska, Katarzyna Tomczak, Patrycja Ligenza i Monika Jabłońska Dąbrowska oceniało dykcję, płynność czytania, interpretację oraz dobór tekstu. Uczniowie przygotowali różnorodne teksty – prozę, poezję, literaturę popularno – naukową, tym samym dzieląc się ze wszystkimi obecnymi swoimi pasjami czytelniczymi.
Laureatami konkursu zostali:
- I miejsce – Amelia Filipińska 2d
- II miejsce- Hanna Piechocka 3c
- III miejsce - Nina Ogarewicz 3c
Wyróżnieni:
- Antoni Kosowski 3 b
- Amelia Łyczko 3d
- Nina Słomka 3b
Każdy wie, że praca w grupie przynosi wiele korzyści, sprawia wszystkim radość o ile zadanie jest ciekawe do zrealizowania. Można podzielić się obowiązkami, pomagać sobie nawzajem dążąc do wspólnego celu, uczyć się nowych rzeczy, pośmiać się, czasem powygłupiać.
23 września uczniowie klasy III a mieli za zadanie stworzyć budynki z materiałów nadających się do recyklingu. Po pogadance na temat segregacji odpadów, wysłuchaniu ciekawostek i obejrzeniu fotografii dotyczących ochrony środowiska, uczniowie zabrali się do pracy. Pomysłów było co nie miara! Dzieci wykazały się twórczością i bogatą wyobraźnią. Z przyniesionych butelek plastikowych, kartonów, gazet, pudełek i puszek powstało całe miasto! Dzieci wykonały m. in. szpital, szkołę, elektrownię, wieżowiec z windą dla pracowników, domy, bloki, kwiaciarnię, auta, autobus, łódki, helikopter ratowniczy, zamek z ruchomym mostem, budkę telefoniczną, latarnię morską. A oto efekty pracy zapisane na zdjęciach.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
14 września 2021
Dlaczego obchodzimy Dzień Kropki ?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka w niej zawarta stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia. Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Tak też wydarzyło się i w naszej szkole. W tym dniu dzieci oraz wychowawcy przyszli ubrani w kropkowe stroje, a następnie po zapoznaniu się ze znaczeniem tego święta rozpoczęły się zajęcia, które miały na celu pomóc dzieciom odkryć ich talenty i odważyć się je zaprezentować. Pomysłowość dzieciaków nie ma granic. Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Leśnej w radosnej atmosferze twórczo eksperymentowały z kolorami i fakturami tworząc bajecznie kolorowe plakaty przedstawiające kropkę. Po zakończeniu pracy plakaty trafiły do Szkolnej Galerii Artystycznej, aby każdy mógł podziwiać dzieła sztuki powstałe z niepozornej kropki. Sposobów świętowania jest nieskończona ilość, wszystko zależy od pomysłowości.
Bardzo serdeczne podziękowania dla wychowawczyń klas 1-3 za aktywne włączenie się w obchody Dnia Kropki.
Organizatorzy: Monika Jabłońska Dąbrowska
Patrycja Ligenza
Dzień Sportu na Orliku 2021
10 września uczniowie naszej szkoły wzięły udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu "Dni Sportu na Orliku"
Więcej o całej akcji tutaj ----> barlinek24.pl
Fotoreportaże z wydarzenia dostępne tutaj -----> TVP 3 Szczecin
Kronika Obraz Dnia od czasu 21:40
Dzień Sportu dla klas trzecich
10 września br. na długo pozostanie w pamięci uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Leśnej.
A stało się to za sprawą ich udziału w sportowych zmaganiach, w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia pn. „Dzień Sportu na Orliku 2021”.Impreza ta realizowana przez Fundację Orły Sportu w okresie od 09 do 19 września br. (tegoroczna edycja to piątą), finansowana jest ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach wspierania projektów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży. Do Barlinka – w całej Polsce odbywa się na 100 „orlikach” spośród ponad 2600 istniejących – trafiła za sprawą animatora sportu boiska przy ul. Leśnej, Marka Kurzawskiego.
Tego dnia dopisała nade wszystko pogoda, a niektórzy nawet twierdzili, że przesadziła. Dopisała też frekwencja małych sportowców (ponad 80 osób), dopisała również liczna obecność rodziców, dziadków i rodzeństwa, którzy aktywnie włączali się do tej sportowej zabawy. Ale prawdziwą wisienką na torcie tego orlikowego pikniku było uczestnictwo w nim znakomitej polskiej lekkoatletki, specjalistki od biegów średnich, olimpijki z Rio de Janeiro, Sofii Ennaoui.
Podczas uroczystego otwarcia wszystkich obecnych przywitał burmistrz Barlinka, Dariusz Zieliński, a SP nr 1 reprezentowała wicedyrektor Elżbieta Ogarewicz. Ogólnopolski charakter imprezy podkreślił „Mazurek Dąbrowskiego”, po czym zgromadzeni na obiekcie przeżyli namiastkę ceremoniału olimpijskiego. Na maszt wciągnięto flagę olimpijską przy dźwiękach hymnu olimpijskiego oraz zapalono znicz ogniem, który - otrzymany od Sofii Ennaoui – dostarczyła do miejsca wzniecenia „boginka” z Puszczy Barlineckiej. A kiedy Znakomita lekkoatletka wypowiedziała oficjalną, uroczystą formułkę otwarcia zawodów, do nieba wzbiła się chmara kilkudziesięciu gołębi.
Takiej okazji nie można było zmarnować, toteż sportowa mistrzyni opowiedziała wszystkim obecnym o początkach swojej kariery, aż po dzień dzisiejszy. Potem dzieci zadawały sympatycznej biegaczce pytania, na które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. A że przed startem na olimpiadzie trzeba przeprowadzić rozgrzewkę, ćwiczenia i przebieżka z olimpijką były dla dzieci wielką frajdą.
Zawody rozpoczęły się konkurencjami stacyjnymi. Drużyny dowodzone przez opiekunki (Karolinę Tomiałojć, Dorotę Sierotowicz i Agatę Kuligowską, Małgorzatę Ligas oraz Małgorzatę Obidowską) pchały bulą, rzucały i strzelały do bramki, skakały w dal i przez skakankę drużynową oraz rzucały do kosza. Na koniec tego bloku konkurencji (nazwanego przez organizatorów olimpijskim) ścigano się w sztafecie dookoła boiska. Biegały wszystkie dzieci, a kiedy były braki w zespole, luki uzupełniały obecne na murawie mamy. Wyścigowi temu towarzyszył niesamowity doping młodych sportowców, których wspomagali rodzice i dziadkowie.
Drugą część olimpiady stanowiły konkurencje sprawnościowo-wyścigowe. Tutaj najwięcej zabawy i emocji towarzyszyło biegom w workach i na „kangurkach”. Sportowe potyczki zakończyły się piłkarskim meczem międzypokoleniowym, gdzie młodzi chłopcy wyzwali na pojedynek tatusiów i dziadków. Każdy młody sportowiec startujący w olimpiadzie na ul. Leśnej został uhonorowany upominkami w postaci sportowych gadżetów, które wręczała wszystkim Sofia Ennaoui. Z własnej inicjatywy postarała się też o podarki od PKN „ORLEN”, a czerwone czapeczki i woreczki dopełniły bogatą pulę nagród. Uczniowie (rodzice i dziadkowie również) robili sobie pamiątkowe zdjęcia z biegaczką oraz brali – na czym tylko się dało – od niej autografy.
Olimpijski piknik na „Orliku” przy ul. Leśnej zakończył się pizzowym posiłkiem, na którym nie brakowało przepysznych ciast i własnych wypieków przygotowanych przez rodziców. Miłym akcentem tej imprezy była też wizyta redakcji sportowej szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej. Jeszcze tego samego dnia w piątek, na kanale TVP Szczecin można było zobaczyć krótkie relacje z barlineckiej olimpiady (w „Obrazie dnia” i w „Kronice -”), z „Dnia Sportu na Orliku 2021”.
Trzeba mieć nadzieję, że projekt ten zapisze się na stałe w kalendarzu imprez obiektu sportowego przy ul. Leśnej. Będzie również za każdym razem motywował dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu.
Na podstawie relacji Animatorów Sportu umieszczonych na stronie Barlinek 24 i w imieniu koleżanek- wychowawczyń klas trzecich
Małgorzata Ligas
zdjęcia ze zmagań sportowych w Galerii ----> TUTAJ
ROK SZKOLNY 2020/2021
Grillowanie klas 1a i 2b
Dzień Pustej Klasy - klasa 1A
Wyjazd do kina Helios klasy 1a i 2b
01.06.2021
W budynku szkoły przy ulicy Leśnej odbył się Dzień Europejski połączony z Dniem Dziecka.
więcej zdjęć w Galerii ----> TUTAJ
27.05.2021
Klasy 1a i 2b odwiedziły Ogród Dendrologiczny w Przelewicach
więcej zdjęć w Galerii ----> TUTAJ
Dzień mamy w klasie 1A
FILM z życzeniami video-1622017528.mp4
Dni Świadomości Autyzmu
W dniach 28 i 29 kwietnia 2021r. w SP nr 1 klasy 0- III wraz z nauczycielami przyszły na zajęcia ubrane na niebiesko, wyrażając w ten sposób solidarność z osobami chorymi na autyzm.
Przeprowadzono pogadanki, prezentacje na temat osób dotkniętych tą chorobą. Największą ciekawością cieszyła się książka do komunikacji alternatywnej PECS. Dzieci układały i odczytywały polecenia zakodowane na obrazkach. Zadawały dużo pytań dotyczących autyzmu, możliwości wspólnej zabawy i jak najszybszego kontaktu z kolegami i koleżankami z ,,Bratka”.
Dni Świadomości Autyzmu przygotowały: Katarzyna Stanisławska, Katarzyna Maksymiuk, Karolina Tomiałojć.
Zdjęcia w Galerii ----> TUTAJ
W ramach przygotowań do świąt majowych klasa 1A przygotowała prace plastyczne przedstawiające sybole narodowe.
W dniu 19.03.2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy dzień kolorowej skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
Na znak solidarności z osobami chorymi uczniowie klas 0-III wspólnie z nauczycielami, pracownikami obsługi i administracji przyszli do szkoły w dwóch kolorowych skarpetkach. Pedagodzy szkolni przeprowadzili zajęcia edukacyjno – wychowawcze dotyczące istoty choroby, akceptacji i tolerancji.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek” pod hasłem :”Co można zrobić ze skarpety. Dodatkowo klasy zostały ozdobione kolorowymi skarpetkami i zasadziły bratki z pozdrowieniami dla „Bratka”
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie, a obchody przygotowały K. Stanisławska, K Maksymiuk i K. Tomiałojć.
Zdjęcia z akcji w GALERII
Uczniowie klasy 1A uczyli się udzielania pierwszej pomocy.
W ramach zajęć ćwiczyli sposób przeprowadzania resyscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO)
oraz sposób układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej.
Wiedzę przekazywała im wychowawczyni Sylwia Stanisz.
Wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego
„Moja mała Ojczyzna- mieszkam w ciekawym miejscu”
W styczniu 2021 roku został ogłoszony Gminny Konkurs Plastyczny „Moja mała Ojczyzna- mieszkam w ciekawym miejscu”. Termin nadsyłania prac został wyznaczony na 02 marca 2021r. Wpłynęły 93 prace. Komisja w składzie: Patrycja Ligenza i Agata Kuligowska, po wnikliwej analizie prac, spośród wielu, postanowiła nagrodzić i wyróżnić;
W kategorii
- klasy pierwsze
I miejsce –Dominik Przewoźny Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce – Sara Urban Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce – Dominika Pawlak Szkoła Podstawowa nr 1
Wyróżnienie – Lisa Hall Szkoła Podstawowa Mostkowo
- klasy drugie
I miejsce – Nina Ogarewicz Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce – Alicja Papuga Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce – Amelia Szyld Szkoła Podstawowa nr 4
Wyróżnienie – Wojciech Waszak Szkoła Podstawowa nr 4
- klasy trzecie
I miejsce - Lena Lachowicz Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce – Lena Dmitruszewska Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce – Nikola Łykus Szkoła Podstawowa nr 1
Wyróżnienie – Magdalena Karasińska Szkoła Podstawowa nr 1
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki rzeczowe.
Organizatorki
Małgorzata Ligas i Lucyna Szkwarek
AKCJA "DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ"
Uczniowie klasy I A wraz ze swoimi rodzicami wykonali karmniki, które zostały umieszczone na parapetach budynku przy ulicy Leśnej.
Dnia 23.10.2020 r w Szkole Podstawowej nr1 ul. Leśna odbył się Szkolny Dzień Uśmiechu.
W Obchodach wzięły udział klasy O -3. Każda klasa przygotowała plakaty z hasłem oraz radosne buźki na patykach. Dodatkowo uczniowie ubrali się w tym dniu w określone wcześniej kolory. W każdej klasie wykonano pamiątkowe zdjecie. Wszystkim towarzyszyły radosne nastroje i usmiechy na twarzy.Zdjęcia w galerii ---> TUTAJ
Życzenia od klasy IIA
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy II a składają serdeczne życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły!
P.S. Dzisiaj utworzyliśmy ,,Gazetkę Przyjazną" o naszych nauczycielach i pracownikach szkoły przy ul. Leśnej! Zachęcamy do obejrzenia :)
Zdjęcia w Galerii ----> TUTAJ
Dzień Chłopca
30 września obchodzimy „Dzień Chłopca”. W tym roku szkolnym ten dzień przypadł w środę. W każdej klasie 0-III i świetlicy szkolnej na chłopców czekały niespodzianki w postaci drobnych upominków i słodkości. Dziewczynki złożyły kolegom życzenia, śpiewały piosenki i zaprosiły do wspólnej zabawy. Dzień upłynął w miłej, wesołej atmosferze.
Małgorzata Ligas
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU EDUKACYJNEGO „AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA”
W ROKU SZKOLNYM 2019/2020
„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest edukacja uczniów klas pierwszych w zakresie bezpieczeństwa, uczenie dzieci bezpiecznych zachowań na drodze, w domu, w szkole, w czasie zabawy i w czasie odpoczynku. Celem akcji jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze, a tym samym uczy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych. W bieżącym roku szkolnym, 2019/2020, nasza szkoła przystąpiła do tej akcji. Wzięły w niej udział wszyscy uczniowie klas pierwszych. Od października dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, realizowanych w oparciu o starannie opracowane pod względem merytorycznym i metodycznym materiały edukacyjne. Kubuś Puchatek „uczył” dzieci jak bezpiecznie zachowywać się w szkole i w klasie, zgodnie z prawem poruszać się po drodze, jak przechodzić przez jezdnię, jeździć na rowerze oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie ferii zimowych i wakacji. „przypomniał” o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze. „Poruszył” także zagadnienia dotyczące rozsądnego korzystania z Internetu oraz nie zapraszania nieznajomych do domu, podczas nieobecności rodziców.
Po zakończonych zajęciach wszyscy uczestnicy programu przystąpili do rozwiązania Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Po rozwiązaniu testu pierwszoklasiści zdobyli Dyplom Klubu Bezpiecznego Puchatka, a szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający udział Szkoły w XI edycji programu edukacyjnego „Akademii Bezpiecznego Puchatka”
Wychowawcy klas pierwszych:
Małgorzata Obidowska, Wioletta Kulczewska,
Małgorzata Ligas, Karolina Tomiałojć
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Stypendiada Wczesnoszkolna
dla klas pierwszych, drugich i trzecichw roku szkolnym 2019/2020
W całym konkursie wzięło udział ponad 100 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Uczniowie musieli wykazać się znajomością przeczytanych książek, zasadami ortografii, umiejętnościami matematycznymi oraz zdolnościami plastycznymi.
O to wyniki:
W konkursie plastycznym „Plastuś”
klasy pierwsze:
III miejsce- laureat- Aleksandra Podulla- klasa I A - pocztówka
Wyróżnienie – Kaja Kulpa klasa klasa I C - pocztówka
Hanna Górczewska klasa I C- pocztówka
Hanna Górczewska Klasa I C - okładka
klasy drugie:
Konkurs plastyczny:
Wyróżnienie - Magdalena Karasińska klasa II C - pocztówka
Eliza Stawicka klasa II A – pocztówka
klasy trzecie:
Konkurs ortograficzny:
Wyróżnienie - Maja Koroluk klasa IIIA
Konkurs plastyczny:
Wyróżnienie - Lena Jakubów klasa III D - pocztówka
Uczniowie wyróżnieni otrzymali dyplomy i medale „Orła Edukacyjnego”, uczennica za III miejsce otrzymała książkę, natomiast pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie. Nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do konkursu otrzymali podziękowanie za wybitne osiągnięcia w konkursie.
Nad całością, jako Szkolny Koordynator Stypendiady czuwała Wioletta Kulczewska oraz Anna Plenzner.
Gminny Konkurs Plastyczny
„Moja mała Ojczyzna- mieszkam w ciekawym miejscu”
W grudniu 2019 roku został ogłoszony Gminny Konkurs Plastyczny „Moja mała Ojczyzna- mieszkam w ciekawym miejscu”. Termin nadsyłania prac został wyznaczony na dzień 07 lutego 2020 roku. Wpłynęło 40 prac plastycznych. Prace podzielono na trzy kategorie wiekowe. Komisja w składzie: Wiesława Wielgus, Lucyna Szkwarek i Małgorzata Ligas postanowiła nagrodzić prace następujących uczniów ;
W kategorii
- klasy pierwsze
I miejsce – Kaja Kulpa klasa Ic Szkoła Podstawowa nr 1 w Barlinku
II miejsce – Wiktoria Buczek klasa Ia Szkoła Podstawowa nr 1w Barlinku
III miejsce – Szymon Topolnick klasa Ic Szkoła Podstawowa nr 1w Barlinku
- klasy drugie
I miejsce – Eliza Stawicka klasa IIa Szkoła Podstawowa nr 1w Barlinku
II miejsce – Stanisław Gadzała klasa II SzkołaPodstawowa Mostkowo
III miejsce – Helena Paszek klasa IIa Szkoła Podstawowa nr 1 w Barlinku
- klasy trzecie
I miejsce - Amelia Nowakowska klasa IIIa Szkoła Podstawowa nr 1w Barlinku
II miejsce - Michał Burtniak klasa III Szkoła Podstawowa Mostkowo
III miejsce – Mikołaj Połtyn klasa III d Szkoła Podstawowa nr 1 w Barlinku
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.
Organizatorki
Małgorzata Ligas i Lucyna Szkwarek
Wigilia w szkole !
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wszystkie klasy I-III zorganizowały Wigilię klasową. W tym uroczystym dniu wszyscy przyszli do szkoły w odświętnych strojach. Przy dźwiękach kolęd łamali się opłatkiem i nawzajem składali sobie życzenia. Zniknęły waśnie i spory. Po złożeniu życzeń usiedli do stołu. Na przystrojonych świątecznymi dekoracjami stolikach znalazło się mnóstwo przeróżnych słodyczy oraz świątecznych potraw zakupionych przez rodziców. Wszyscy wyczuwali podniosłą atmosferę zbliżających się Świąt.
Wioletta Kuczewska
Ogólnopolski Konkurs Stypendiada
W roku szkolnym 2019/2020 nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Stypendiada dla klas 1, 2 i 3”. Konkurs odbywał się w naszej szkole od 2 grudnia do 12grudnia. Konkurs podzielony był na klasy.
Klasy pierwsze brały udział w konkursie plastycznym „Plastuś” , gdzie mieli za zadanie wykonać pracę (według własnej koncepcji) o dowolnym formacie i kształcie na temat, który dowolnie sobie wybrali:
1. pocztówka znad morza lub z gór,
2. okładka do mojej ulubionej książki,
3. laurka dla mamy,
4. krawat dla taty.
Klasy drugie miały się zmagać w następujących konkursach z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej i plastycznej.
Zakres tematyczny poszczególnych konkursów dla uczniów klas 2:
1. Konkurs czytelniczy „Abecadło” – w konkursie musieli wykazać się znajomością treści następujących utworów literackich: ● 1. Hans Christian Andersen „Calineczka” ● 2. Bracia Grimm „Królewna Śnieżka”
2. Konkurs ortograficzny „Ortografek” – sprawdza znajomość następujących reguł ortograficznych: ● u – ó, ż– rz, h – ch
3. Konkurs matematyczny „Plusik”: ● zabawy dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 50
4. Konkurs plastyczny „Plastuś” – drugoklasiści mieli za zadanie wykonać /według własnej koncepcji/ techniką dowolną, o dowolnym kształcie i formacie /nie większym jednak niż A4/ pracę plastyczną na temat: ● 1. pocztówka znad morza lub z gór ● 2. okładka do mojej ulubionej książki ● 3. laurka dla mamy ● 4. krawat dla taty
Klasy trzecie musieli zmagać się również z zakresu edukacji: polonistycznej, mate, matematycznej i plastycznej.
1. Konkurs czytelniczy „Abecadło” – w konkursie musieli wykazać się znajomością treści następujących utworów literackich: ● 1. Hans Christian Andersen „Królowa śniegu” ● 2. „Brzydkie kaczątko”
2. Konkurs ortograficzny „Ortografek” – sprawdza znajomość następujących reguł ortograficznych: ● u – ó, ż– rz, h – ch
3. Konkurs matematyczny „Plusik”: ● zabawy dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 100
4. Konkurs plastyczny „Plastuś” – trzecioklasiści mieli za zadanie wykonać /według własnej koncepcji/ techniką dowolną, o dowolnym kształcie i formacie /nie większym jednak niż A4/ pracę plastyczną na temat: ● 1. pocztówka znad morza lub z gór ● 2. okładka do mojej ulubionej książki ● 3. laurka dla mamy ● 4. krawat dla taty
Prace zostały wysłane w specjalnych kopertach i teraz trzeba czekać na wyniki, które zostaną ogłoszone 28 lutego 2020 roku.
Koordynatorami tego konkursu były p.Anna Plenzner i p.Wioletta Kulkczewska.
Wioletta Kulczewska
WIZYTA MIKOŁAJA
Dzień 6 grudnia jest wyjątkowym dniem dla wszystkich, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Już od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
Jest to dzień wypełniony uśmiechem radością i życzliwością, dzień, w którym świętujemy imieniny ulubionego przez wszystkich Świętego Mikołaja.
W naszej szkole jak co roku organizujemy obchody tego pięknego dnia, czyli wizyta najważniejszego w tym dniu Gościa – Świętego Mikołaja. Mikołaj przygotował dla uczniów niespodziankę - słodkie upominki i drobne prezenty. Dzieci były bardzo szczęśliwe i rozpromienione.
Należy nadmienić, że słodkie paczki dla wszystkich uczniów przygotowali Rodzice - oczywiście w porozumieniu ze świętym Mikołajem .
Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, … A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!
Wioletta Kulczewska
Zdjęcia w galerii
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH W ROKU SZKOLNYM 209/2020
Każdego roku, pierwszego września witamy nowych pierwszoklasistów. My wychowawczynie z niepokojem i troską, ale również z wielką radością śledzimy naszych uczniów. Cieszymy się, kiedy odnoszą sukcesy i te wielkie i te najdrobniejsze. Uczymy cierpliwości i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Pamiętamy również o tradycjach. Taką tradycją, od wielu lat w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki jest Ślubowanie Klas Pierwszych. Uczniowie po trzech miesiącach nauki poznali szkołę, jej zwyczaje, zdobyli już nowe wiadomości i umiejętności. Przed złożeniem ślubowania Pierwszaki musieli wykazać się zdobytą wiedzą.
W dniu 3 grudnia 2019 roku do ślubowania przystąpili uczniowie z czterech klas:
Klasa I a – wychowawczyni Karolina Tomiałojć
Klasa I b – wychowawczyni Wioletta Kulczewska
Klasa I c – wychowawczyni Małgorzata Ligas
Klasa I d- wychowawczyni Małgorzata Obidowska
Dzieci przedstawiły przygotowany pod kierunkiem pań program artystyczny jako turniej wiedzy, który składał się z trzech części: turniej wiedzy” o Polsce”, „o Bezpieczeństwie”, „ o Uczniach”. Pierwszaki z przejęciem i z wielką tremą zdawali test o wiedzy. Były wiersze, piosenki, zagadki. Po części artystycznej uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, którego treść odczytała pani Małgorzata Obidowska. Po ślubowaniu delegacje klas złożyli w kronice szkolnej swoje podpisy w postaci odcisku palca. Na koniec pan wicedyrektor Mariusz Sieniawski złożył gratulacje uczniom oraz rodzicom. Podziękował wychowawczyniom za przygotowanie uroczystości. Na zakończenie panie wręczyły Pierwszakom pamiątkowe dyplomy. Były robione pamiątkowe zdjęcia. Rodzice przygotowali uczniom niespodzianki w postaci słodyczy i małych upominków. Podziękowania dla p. Wiesławy Wielgus, która wykonała dekorację.
Wioletta Kulczewska
Zdjęcia z uroczystości w Galerii
Wycieczka do Szczecina
Centrum Edukacyjne ROBOT FAN
Dnia 20.11.2019r klasy 2a i 3 b uczestniczyły w wycieczce do Szczecina do Centrum Edukacyjnego Robot Fan. Podczas warsztatów prowadzonych pod okiem wyspecjalizowanych trenerów dzieci mogły wziąć udział w interesujących zajęciach z programowania. Uczniowie mogli sami stworzyć i zaprogramować swojego robota, wykorzystując do tego znane wszystkim dzieciom klocki LEGO ponadto mogli spróbować swoich sił na magicznym dywanie, który rozwija dużą motorykę oraz wykorzystuje różnorodność ćwiczeń ruchowych.
Zajęcia w centrum Robot Fan pozwoliły na kreatywną zabawę, a przy okazji wykorzystanie swojej wiedzy i umiejętności matematyczno-logicznych, manualnych oraz wyobraźni.
Agata Borkowska
Zdjęcia w galerii
Święto Niepodległości
Dnia 08.11.2019 r w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas III Szkoły Podstawowej nr 1. W akademii wzięły udział klasy 0-III. Było to widowisko artystyczno- historyczne, które pozwoliło przybliżyć uczniom klas najmłodszych powagę i znaczenie odzyskania przez Polaków niepodległości i powstania Państwa Polskiego. Wszyscy uczniowie ubrani w odświętne stroje odśpiewali hymn narodowy a następnie mogli wysłuchać wierszy, wspomnień i pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów 3 klas. W tym dniu każdy uczeń miał przypięty do piersi wykonany przez siebie kotylion.
Dzieci z dużym zainteresowanie przysłuchiwały się informacjom im przekazywanym, a każda pieśń wprawiała ich w uroczysty i podniosły nastrój.
Agata Borkowska
Zdjęcia w galerii
Teatr i muzyka
Klasa III E – integracyjna w ramach realizacji 3 letniego programu autorskiego pod hasłem: TEATR I MUZYKA – UCZĄ, BAWIĄ ,INTEGRUJĄ” przygotowała kolejne przedstawienie teatralne p.t.:,, Kopciuszek”.
Sztukę wystawiono m.in. podczas corocznego Szkolnego Tygodnia Teatru w roku szkolnym 2016/17, dla uczniów NDOREW ,,Bratek” oraz dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Barlinku. Dekoracje i rekwizyty wykonali uczniowie wraz z nauczycielkami a o kostiumy zadbali rodzice młodych aktorów.
Zapraszamy do czarownego świata baśni.
wychowawca klasy - Marzena Rychlińska
pedagog specjalny - Anna Sumicka
Całe przedstawienie do obejrzenia w zakładce NASZE FILMY
PAMIĘTAMY I ODWIEDZAMY
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
W ostatnim tygodniu października 2019 r. klasy młodsze pod opieką swoich wychowawczyń, wybrały się na cmentarz, by odwiedzić Mogiłę Żołnierzy poległych w obronie Barlinka.
Na miejscu dzieci zapoznały się z pamiątkową tablicą i odczytały wyryte na płycie nazwiska pochowanych tam żołnierzy. Następnie zapaliły znicze i minutą ciszy uczciły pamięć tych, którzy zginęli za Ojczyznę.
Warto od najmłodszych lat przypominać dawne dzieje, aby wszyscy znali historię naszego miasta.
Opracowała : W. Wielgus
Zdjęcia w galerii :)
Z cyklu :
SPOTKANIA Z MUZYKĄ
Dnia 21 października 2019 r. uczniowie z klas 0-III po raz kolejny uczestniczyli w muzycznych zajęciach, tym razem pod hasłem "Dyrygent i skrzypce".
Pod opieką muzyków z Filharmonii Gorzowskiej dzieci wyruszyły w muzyczną podróż. Spotkały zawodowego dyrygenta i przekonały się, na czym polega jego rola w orkiestrze. Miały również okazję dotknąć skrzypiec i zobaczyć, jak są one zbudowane. Poznały także najnowsze technologie stosowane w muzyce: syntezatory, które zmieniały głos, poszczególne dźwięki i ich barwę a także "oczyszczały" muzykę z fałszywych tonów.
Wszyscy z chęcią wykonywali ćwiczenia rytmiczne i wspólnie śpiewali piosenki.
Opracowała : Wiesława Wielgus
Zdjęcia w galerii :)
Dzień Uśmiechu
Dnia 15 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyły się obchody związane ze Światowym Dniem Uśmiechu, w których uczestniczyły klasy 0-III.
Każda z klas pod okiem wychowawcy przygotowała plakat z hasłem związanym z Dniem Uśmiechu. Uczniowie wykonali również uśmiechnięte buźki, które mogli wręczyć pracownikom szkoły, napotkanym podczas spaceru przechodniom oraz swojej rodzinie.
W klasach I-III mogli wziąć również udział w konkursie indywidualnym, w ramach którego stworzyli wiersze promujące uśmiech. Najciekawsze wiersze i ich twórcy zostali nagrodzeni dyplomami.
W tym dniu w Szkole Podstawowej panowała radosna atmosfera, którą uczniowie i nauczyciele podzielili się z mieszkańcami Barlinka. Wszystkie chętne klasy stworzyły pochód, w trakcie którego zaprezentowały przygotowane wcześniej plakaty i wykrzykiwały wesołe hasła.
Radość i uśmiech towarzyszyły dzieciom i dorosłym przez kilka kolejnych dni.
Opracowała : Wiesława Wielgus
Zdjęcia w galerii :)
Dzień Nauczyciela
W tym roku Święto Komisji Edukacji Narodowej odbywało się w Szkole Podstawowej nr 1 nieco wcześniej niż zwykle, czyli 11 października 2019 r. Wynikało to z faktu, że właściwy dzień obchodów - 14 października - był dniem wolnym od zajęć szkolnych.
Tego dnia uczniowie klas I-III rozpoczęli przygotowania. W ramach zajęć z plastyki i edukacji artystycznej wykonali laurki różnymi technikami: wycinali, malowali i rysowali kartki z życzeniami dla swoich wychowawców oraz pracowników całej szkoły.
Wielu uczniów obdarowało nauczycieli kwiatami, a wychowawcy wręczyli dzieciom drobne słodycze.
Opracowała: Wiesława Wielgus
Bezpieczeństwo – „Gadki z psem”
23 września 2019r. w sali szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z policjantką oraz pracownicą OPS. Na podstawie scenek z filmu pt. „Gadki z psem” uczniowie poznali sposób zachowania w przypadku spotkania z nieznajomymi osobami oraz właściwego reagowania w przypadku różnych zagrożeń, tych w sieci również. Policjantka pani Lucyna Kosyl przypomniała wszystkim dzieciom zasady przechodzenia przez jezdnię, właściwego zachowania się uczniów w drodze do i ze szkoły. W trakcie spotkania przypomniała również o ważnych numerach alarmowych 999,998,997 oraz 112. Oczywiście poruszyła również temat zachowania uczniów w szkole podczas zajęć i przerw szkolnych. Dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do pokolorowania. Warto pamiętać o bezpieczeństwie.
Małgorzata Ligas
SPARTAKIADA NA BOISKU ORLIK
23.09.2019r.
W dniu 23 września na Boisku Orlik przy ul. Leśnej odbyła się spartakiada, w której uczestniczyli barlineccy Seniorzy oraz reprezentacje uczniów ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek”, SP nr 1 i SP nr 4 w Barlinku.
Impreza rozpoczęła się od wprowadzenia Flagi Olimpijskiej. Następnie zawodnicy wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego i Hymnu Olimpijskiego, a pan Kazimierz Borowski dokonał zapalenia znicza. Wszyscy zgromadzeni na boisku utworzyli wielki napis SENIORZY.
Po przywitaniu przez burmistrza pana Dariusza Zielińskiego nastąpiło oficjalne otwarcie Spartakiady przez panią Marię Mitek, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wreszcie przyszedł czas na wspólną zabawę. Dzieci miały możliwość poznać zasady gry w klasy, kapsle, poskakać w gumę i na skakance. Dużo radości sprawiła im zabawa w toczenie felgi patykiem. Oprócz zabaw z czasów dzieciństwa seniorów były również konkurencje zręcznościowe i współczesne gry plenerowe oraz tor przeszkód stworzony z opon i równoważni.
Impreza zakończyła się ceremonią wręczenia medali i dyplomów za udział w spartakiadzie. Otrzymali je także przedstawiciele SP nr 1 przy ul. Leśnej-uczniowie klasy III d- wych. Lucyna Szkwarek) i II b -wych. Wiesława Wielgus.
Organizatorem spartakiady i animatorem projektu „Seniorzy na Orliki” w Barlinku jest pan Marek Kurzawski.
Lucyna Szkwarek
PAMIĘĆ O BOHATERACH WRZEŚNIA 1939 ROKU
20 września 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Leśnej 10 odbyła się patriotyczna uroczystość poświęcona bohaterom września 1939 roku walczących z hitlerowskim najeźdźcą. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Związku Dzieci Wojny, SP nr 1 i Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych. Obecni byli też zaproszeni goście: Dariusz Zieliński – burmistrz Barlinka, Andrzej Potyra- starosta, p. U. Madejska – prezes zachodniopomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów, porucznik Edward Mazur-kombatant z Lipian oraz nauczyciele i uczniowie SP nr 1 w Barlinku
W trakcie uroczystości uczniowie klas ósmych- pod opieką p. A. Miśko i p. M. Goryńskiej – zaprezentowali montaż słowno- muzyczny o tematyce wojennej. Natomiast młodsi koledzy odśpiewali piosenkę patriotyczną.
Po części artystycznej złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Leonowi Tombakowi- przedwojennemu policjantowi, zamordowanemu w Katyniu.
Na zakończenie imprezy przekazano na ręce dyr. Szkoły D. Tomiałojć książkę: „Dzieci Wojny- historie prawdziwe- ocalić od zapomnienia.”
Lucyna Szkwarek
Zdjęcia z uroczystości w Galerii
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
2019/2020
Wybiła już godzina.
Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem...02 września 2019 r. o godzinie 10.00 odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. W tym roku miała ona szczególnie wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy uczniowie klas młodszych rozpoczęli naukę w budynku przy ulicy Leśnej 10.
Prowadząca uroczystość pani Lucyna Szkwarek przywitała Dyrekcję Szkoły oraz zaproszonych gości: pana Dariusza Zielińskiego- burmistrza miasta, księdza dziekana proboszcza parafii NSNMP -Bronisława Lose, przewodniczącego Rady rodziców pana Janusza Płaczka, radnego Piotra Stanisławskiego a także nauczycieli, rodziców i uczniów.
Burmistrz pan Dariusz Zieliński życzył wszystkim uczniom powodzenia i sukcesów w nauce, natomiast pani Dyrektor Danuta Tomiałojć podziękowała tym rodzicom, którzy podczas wakacji pomagali w przeprowadzce do nowego budynku i malowali sale lekcyjne. Wraz z podziękowaniami trafiły do nich szklane serduszka i aniołki, jako symbol serc otwartych na potrzeby naszej szkoły.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było pasowanie dzieci klas zerowych oraz pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły, którego dokonała pani Dyrektor.
W tym roku szkolnym mamy dwa oddziały klas zerowych:
-oddział 0A-wych.- Sylwia Stanisz
-oddział 0B-wych. Katarzyna Tomczak
oraz cztery klasy pierwsze:
I A-wych. Karolina Tomiałojć
I B-wych. Wioletta Kulczewska
I C-wych. Małgorzata Ligas
I D -wych. Małgorzata Obidowska
Po zakończeniu uroczystości nauczyciele i uczniowie wraz z rodzicami udali się do swoich klas.
Wszyscy mamy nadzieję, że pierwszy rok szkolny w nowej szkole będzie udany, pełen niezapomnianych chwil.
Lucyna Szkwarek
zdjęcia w Galerii