Styczeń 2023
          W tym miesiącu koło kulinarne spotkalo się pięciokrotnie. Dokańczaliśmy dekorować pierniki świąteczne, których nie udalo się wykończyć w grudniu. Przygotowaliśmy oryginalne wloskie spaghetti carbonare z sosem jajecznym i boczkiem. Kolejne zajęcia to tradycyjne racuchy drożdżowe z domowej roboty musem jabłkowym, który uczniowie wykonali samodzielnie. Następny poniedziałek to domowa pizza , którą każdy uczestnik samodzielnie komponował- według własnych zachcianek i upodobań. Ostatnie spotkanie w tym miesiącu to kuchnia meksykańska i tortilla z kurczakiem w panierce i warzywami oraz sosem jogurtowym.

Luty 2023

W lutym ze względu na ferie zimowe spotkaliśmy się tylko dwa razy. Przygotowaliśmy meksykańskie burrito z mięsem mielonym, fasolą i pomidorami na pszennej tortilli. Koleje zajęcia poświęciliśmy na zdrowe przekąski- szaszłyki owocowe.

W gruduniu 2022 r. pracownia stała się miejscem wypieku przepięknych pierników bożonarodzeniowych. Oprócz stałej grupy bywalców z klasy 8b i 5c gościliśmy członków koła Erasmus oraz klasę 8 e. Uczniowie rozwijali swoje kulinarne umiejętności a dekorowanie własnoręcznie przygotowanych ciastek dostarczyło wrażeń estetycznych.

Grudniowa lasagne z mięsno- warzywnym sosem była spektakularnym sukcesem grupy kulinarnej. Zgadzamy się z kotem Garfildem ,że to najpyszniejsze danie świata. Oto przepis dla smakoszy na dużą porcję( 4-5 osób):
          1. Sos mięsno- warzywny:
          -duża marchew obrana i starta na tarce o grubych oczkach
          -duża pietruszka też obrana i starta
          -kawałek selera również starty
          -por pokrojony w plasterki
          -500 g. miesa mielonego- wybierzcie takie, które lubicie, my użyliśmy z indyka
          -2 sosy bolońskie( użyliśmy takich z torebki aby skrócić czas gotowania)
          Przygotowanie:
          Mięso mielone podsmażyć na niewielkiej ilości oleju, dodać warzywa i poddusić około 10 minut. Dodać rozrobiony z wodą sos boloński, zagotować aż całość zgęstnieje.
          2. Sos beszamelowy:
          - 3 łyżki masła
          - 3 łyżki mąki pszennej
          - 600 ml mleka
          -sól, pieprz, gałka muszkatolowa
          Przygotowanie:
          Masło roztopić w rondelku, dodać mąkę i zasmażyć ( rozpuśćić w tłuszczu i smażyć około 1 min.). Wolno wlewać zimne mleko i mieszać aby nie powstały grudki. Doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową( około łyżeczki). Zagotować mieszając. Gotować około 1 min.
          Układanie lasagne w naczyniu do zapiekania- powinno mieć wysokie ścianki. My użyliśmy dużej blaszki do pieczenia:
          Odrobinę sosu mięsnego, następnie makaron lasagne surowy, warstwa sosu beszamelowego- należy go dać tyle by przykrył cały makaron. Ponownie mięsny, makaron, beszamel i jeszcze jedna warstwa. Na wierzch posypujemy tartym serem mozarella. Wkładamy do nagrzanego piekarnika (200 stopni C)i pieczemy 35 minut. Smacznego. My się opchaliśmy do bólu brzucha.