Z życia Szkolnego Klubu Wolontariusza
"Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz"
(autor nieznany)
ROK SZKOLNY 2024/2025
ROK SZKOLNY 2022/2023
Z wizytą w „Bratku”
Po okresie pandemii wolontariusze mogą wreszcie wznowić współpracę ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Dzieciom „Bratek”. Wolontariusze naszej szkoły zawsze towarzyszyli dzieciom z „Bratka”. Byli pomocni przy organizacji wielu imprez i uroczystości, brali udział w zajęciach. Sytuacja pandemii zmieniła formy współpracy. Teraz wszystko wraca do normy i można wrócić do tradycji sprzed tego okresu.
19 grudnia byliśmy z wizytą u dzieci z „Bratka”. Grupa wolontariuszy zaśpiewała kolędy, zatańczyła świąteczny taniec i zachęciła wszystkich do wspólnego tańca. Złożyliśmy świąteczne życzenia, przekazaliśmy też drobne upominki. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze. Wolontariusze są zainteresowani współpracą na szerszą skalę.
Poniżej kilka zdjęć, reszta zdjęć w GALERII
Opiekun SKW
Wioletta Michalczyk - Goryńska
ROK SZKOLNY 2021/2022
Kiermasz Bożonarodzeniowy
W dniu11 grudnia odbył się kiermasz świąteczny. Wokół kościoła Niepokalanego Serca NMP otwartych było wiele stoisk, na których nie zabrakło słodyczy, ciast, świątecznych potraw i wszelkiego rodzaju rękodzieła. Pośród aromatu pierników, imbiru, cynamonu, ciast oraz kawy, wśród stoisk handlowych czekała na mieszkańców naszego miasta moc świątecznych inspiracji. W tym niezwykłym dniu nie zabrakło też inicjatywy i aktywnego uczestnictwa społeczności SP 1.
Nasza szkoła dzięki zaangażowaniu wielu nauczycieli, rodziców i wolontariuszy zaoferowała szeroki asortyment produktów. Stoisko przez nas przygotowane obfitowało w ciasta, pierniki, świąteczne dekoracje i mydełka. Od początku cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony został na cele SKW naszej szkoły. Uczniowie z młodszych klas ustroili choinkę, a koło teatralne przygotowało wzruszające jasełka. Nie brakło też pięknego kolędowania w wykonaniu Antka Płaczka.
Jarmark był ciekawą i atrakcyjną imprezą, a każdy znalazł coś dla siebie: ucztę dla ciała, ucztę dla ducha, a nawet świąteczne prezenty!
Paka dla zwierzaka
4 października przypadają imieniny św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i tego dnia obchodzony jest światowy dzień ochrony zwierząt. Od 4 do 11 października trwa tydzień zwierząt, a cały miesiąc październik został ustanowiony miesiącem dobroci dla zwierząt, to dobry czas do refleksji nad naszym stosunkiem do zwierząt, a także okazja do pomocy tym najbardziej potrzebującym.
APELUJEMY!
Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód.
Pamiętajmy: „ratując jedno zwierzę nie zmienia się całego świata, ale zmienia się cały świat tego jednego zwierzęcia”.
W działaniach wolontariatu nie mogło zabraknąć akcji, celem której było wsparcie zwierząt. Nasi uczniowie przynosili do szkoły karmę, zabawki dla czworonogów, koce i inne przydatne akcesoria. Rozpoczęliśmy również zbiórkę dobrowolnych kwot na kolejną budę dla psa w schronisku. 15 listopada nastąpiło przekazanie zebranych darów dla organizacji OTOZ Animals w Barlinku. Darczyńcom dziękujemy w imieniu czworonogów.
Opiekun SKW
Wioletta Michalczyk - Goryńska
Kwiaty dla Kościoła
Nasi wolontariusze są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Tym razem wsparliśmy inicjatywę proboszcza kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku - ks. Roberta Kosa. Zaproponował obsadzenie cebulkami kwiatów terenu wokół kościoła. Wierni dostarczyli niemalże 1000 cebulek, które w poniedziałek 11 października zostały posadzone przez uczniów SKW naszej szkoły.
Praca nie była ciężka, dostarczyła dużo dobrej zabawy. Uczniowie potraktowali to zadanie jako okazję do spotkania, integracji i przy okazji mają poczucie, że zrobili coś dobrego dla mieszkańców Barlinka, a teraz wszyscy czekamy na efekt. Wiosną będzie pięknie.
Opracowała: Wioletta Michalczyk - Goryńska
XXI DZIEŃ PAPIESKI 2021 „NIE LĘKAJCIE SIĘ!”
W niedzielę 10 października 2021 r. przypadł XXI Dzień Papieski organizowany przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego przyświecało hasło “Nie lękajcie się!” – słowa te św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego wierni łączą się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiają się w nauczanie św. Jana Pawła II.
Polacy gromadzą się wtedy na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Tydzień wcześniej we wszystkich parafiach odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski, przygotowujący do tego wydarzenia. Dzień Papieski w każdym roku ma swoje hasło, wskazujące na istotny obszar papieskiego nauczania. Hasło to stanowi osnowę wszystkich wydarzeń modlitewnych, liturgicznych i artystycznych. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszą konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne, między innymi koncert galowy Dnia Papieskiego w Warszawie transmitowany przez TVP 1 i TVP Polonia.
Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.
Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego dnia publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie udział bierze blisko 100 tysięcy wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji.Do takiej zbiórki włączyli się również nasi wolontariusze. Znając ideę Dnia Papieskiego, zachęcali naszych mieszkańców do darowizny na rzecz ubogich, zdolnych ludzi. W ten sposób upamiętniliśmy Wielkiego Polaka – papieża Świętego Jana Pawła II.
Opracowała: Wioletta Michalczyk - Goryńska
Szkolny Klub Wolontariusza naszej szkoły włącza się do projektu „Zbieram to w szkole”. Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do uczestnictwa w akcji misyjnej. Szczegóły projektu na stronie https://www.zbieramtowszkole.pl/
Ideę "Zbieram to w szkole" najlepiej opisuje motto: zbieraj - pomagaj - odbieraj nagrody.
I. Zachęcamy szkoły i przedszkola, aby włączyły się w cały system różnego rodzaju zbiórek surowców wtórnych i nieprzydatnych rzeczy, które nazywamy "pomocą bez pieniędzy". Razem z nami można zbierać: telefony komórkowe, baterie, stare srebro, znaczki pocztowe, zegarki tarczowe, puszki aluminiowe, klocki LEGO, "Dobre monety".
II. Dzięki tym zbiórkom dokonuje się dwojaka pomoc:
1) Edukujemy ekologicznie dzieci i młodzież. Pomagamy środowisku naturalnemu, wspieramy recykling, aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska śmieci.
2) Darowizny od firm recyklingowych przekazujemy jako pomoc rozwojową do najbiedniejszych krajów w Afryce i Azji. Dzięki "dobroczynnemu recyklingowi" wybudowaliśmy dom dla ofiar tajfunu na Filipinach, trzy studnie w Czadzie, fundujemy stypendia szkolne dzieciom na Filipinach oraz wspieramy Dom Dziecka w Boliwii.III. Projekt działa na zasadzie programu partnerskiego. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na nagrody: książki, filmy, torby ekologiczne, dewocjonalia. Nagrody, które rozdajemy dzięki życzliwości naszych sponsorów, mają motywować do jeszcze większej troski o środowisko naturalne i potrzebujących.
Filmiki misyjne:
Świąteczne spotkanie
Okres przedświąteczny to porządki, krzątanina, zakupy. Dla Wolontariuszy to czas odwiedzin wszystkich tych, którym na co dzień poświęcają swój wolny czas i cząstkę siebie.
W poniedziałek 9. grudnia uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wybrali się do Zakładu Opiekuńczo – Pielęgnacyjnego w Barlinku. Wizyta poprzedzona była przygotowaniami teoretycznymi na temat placówki i pacjentów dotkniętych chorobą. Omówione zostały zasady funkcjonowania zakładu. Ponadto zwróciłyśmy uwagę na problem starości. Przekonywałyśmy o tym, jak rozmowy, słuchanie, drobne gesty potrafią wywołać uśmiech na twarzach chorych osób. Zachęcałyśmy do dalszej współpracy i namawiałyśmy do zaangażowania się w sprawy pacjentów nowych Wolontariuszy.
Po tym wstępie uczniowie udali na oddział, gdzie zaśpiewali kolędy i wręczyli świąteczne upominki pacjentom i pracownikom. Wielokrotnie z ust schorowanych ludzi usłyszeli słowa „kochane dzieci”. Nie obyło się bez wzruszeń, łez i refleksji.
Część z niezaangażowanych do tej pory uczniów zadeklarowała swoją pomoc i ten fakt jest niezwykle optymistyczny. Nasi Wolontariusze mają bardzo dobre serce i ogromną wrażliwość, która sprawia, że ludzie chorzy, często samotni odzyskują wiarę w drugiego człowieka. Nasi Wolontariusze zostali zaproszeni na Wigilię, gdzie mają uświetnić spotkanie śpiewaniem kolęd.
Uczniowie z naszej szkoły biorą też czynny udział w pracach wolontariackich na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek”. Wolontariusze chętnie pomagają w organizacji wszelkich imprez. Tym razem to z naszej inicjatywy 9. grudnia udaliśmy się z wizytą, żeby podziękować za dotychczasową współpracę i złożyć świąteczne życzenia.
Dzieci z „Bratka” wysłuchały kolęd w wykonaniu uczniów klasy 8c, następnie wszyscy uczniowie z SKW zaangażowali uczestników Mikołajek do wspólnej zabawy integracyjnej przy dźwiękach zimowych i świątecznych piosenek.
Na koniec obdarowaliśmy pracowników placówki przy ul. Sienkiewicza i ich podopiecznych drobnymi upominkami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły. Spotkanie Mikołajkowe upłynęło w niezwykle miłej atmosferze. Towarzyszył nam świąteczny nastrój, uśmiech dzieci i radość Wolontariuszy. Takie chwile przekonują nas, że warto pomagać. Dziękujemy za pomoc pani Monice Jabłońskiej i wszystkim zaangażowanym uczniom.
Wioletta Michalczyk-Goryńska
Ewa Musolf
Zdjęcia ze spotkania w galerii
„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
Jan Paweł II
W 2017r. wysłano do nas oczekiwanego przez grupę wolontariatu ślicznego chłopczyka do adopcji Daimonda Letapardai, obecnie przedszkolaka w Kipsing. Przyprowadziła go do misji mama z nadzieją, że znajdzie się Sponsor i od 2018 roku dziecko będzie mogło chodzić do Przedszkola w Kipsing. Dzięki Naszej dobroci jest to możliwe. To my prowadzimy adopcję na odległość i wspieramy finansowo Daimonda po to, by mógł chodzić do przedszkola, a obecnie do szkoły.
Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek już blisko 35 lat głoszą Dobrą Nowinę
i pełnią posługę miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących w Kenii. Niemal od początku prowadzą dzieło adopcji dziecka. Inicjatywa ta zrodziła się w sercach sióstr misjonarek dostrzegających wielką potrzebę wsparcia edukacji dzieci, których rodziców nie stać jest na ich kształcenie. Ze smutkiem patrzyły, jak marnują się Boże talenty. Dlatego zainicjowały projekt adopcji. Jego celem jest stworzenie możliwości kształcenia dzieci i młodzieży, a tym samym przyczynienie się do ogólnego rozwoju kraju.Każde dziecko w przedszkolu, szkole podstawowej i średniej musi mieć właściwy mundurek, obuwie, przybory szkolne, a także pokryć koszt jednego posiłku (wielokrotnie jedynego w ciągu dnia). Roczny koszt nauki w przedszkolu i szkole podstawowej wynosi 100$. Nauka w szkole podstawowej trwa 8 lat. W 4-letniej szkole średniej koszt wzrasta do ok. 750$. Szkoły średnie bowiem są tylko z internatem, należy opłacić mieszkanie
i całodzienne wyżywienie. Rok szkolny zaczyna się w styczniu, zatem dobrze jest, aby ofiary na naukę dziecka przekazywać w miesiącach poprzedzających początek roku szkolnego (wpłaty mogą być także dokonywane w ratach).W lutym 2017 r. 14 katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z Ks. dr Pawłem Płaczkiem, dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego udało się z wizytą do Kenii. Mieli możliwość odwiedzić kilka placówek misyjnych, prowadzonych przez Zgromadzenie. Ogromne wrażenie wywarła na nich misja w Kipsing, gdzie felicjanki posługują zaledwie od roku, w bardzo ubogim, pustynnym terenie. Znajduje się tu szkoła podstawowa z internatem oraz powstaje przedszkole. W szkole, poza ławkami i tablicami, nie ma praktycznie żadnego wyposażenia. Brak podręczników (jeden musi wystarczyć dla kilku uczniów…), przyborów szkolnych, sprzętu… Wielokrotnie się zdarza, że dziecko uczy się z przerwami, nie wraca do szkoły po wakacjach, ponieważ rodzice nie są w stanie pokryć kosztów np. w II semestrze danego roku. Dzięki ofiarności życzliwych, dobrych ludzi wiele kenijskich dzieci udało się wykształcić.
Papież Franciszek napisał: „Radosnego dawcę miłuje Bóg” (2 Kor 9, 7). Osobista pomoc materialna jest znakiem ofiarowania samego siebie najpierw Bogu, a następnie braciom.
W ten sposób dar materialny może stać się sposobem ewangelizacji świata budowanego na miłości. A św. Jan Paweł II w „Redemptoris missio”: „Liczne są materialne i ekonomiczne potrzeby misji: chodzi nie tylko o założenie Kościoła z najkonieczniejszymi strukturami, jak kaplice, szkoły dla katechistów i seminarzystów, mieszkania, ale także o utrzymanie dzieł charytatywnych, wychowawczych i popierających rozwój człowieka, co stanowi bardzo szerokie pole działania, zwłaszcza w krajach ubogich. Kościół misyjny oddaje to, co otrzymuje; rozdaje ubogim to, co jego bogatsi członkowie oddają mu wielkodusznie do dyspozycji. Pragnę tu podziękować tym wszystkim, którzy z poświęceniem składają dary na dzieło misyjne: ich wyrzeczenia i współuczestnictwo są niezbędne, by budować Kościół i świadczyć o miłości”.Wpłata kwoty 1zł od każdego z nas zapewni naszemu adoptowanemu Daimondowi roczny pobyt w przedszkolu. Prosimy o dobrowolne wpłaty (wyższe lub niższe) do wychowawców klas do 20 grudnia.
Zebrane pieniądze przyjmują i wszelkich informacji udzielają opiekunowie SKW –
Wioletta Michalczyk-Goryńska oraz Ewa MusolfNastępna wpłata za rok !
23. 10. 2019 r. Taka miła informacja dziś pojawiła się na FB J
A oto buda, do zakupu której się przyczyniliśmy :)
Wizyta w schronisku dla zwierząt w Gorzowie
Dnia 17 października 45-osobowa grupa młodzieży ze Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Barlinku wybrała się z „wizytą” do schroniska dla zwierząt „Azorki” w Gorzowie. Obecnie schronisko działa pod patronatem Stowarzyszenia Pomocy Zwierząt „Azyl”. Wycieczka była poprzedzona akcją zbierania karmy, koców i zabawek dla piesków, która przyniosła całkiem pokaźny zapas tych artykułów. Tak zaopatrzeni pojechaliśmy do schroniska. Nie był to pierwszy taki wyjazd, gdyż SKW prowadzi stałą współpracę ze schroniskiem i co najmniej raz w roku wspiera je w opiece nad czworonogami. Niektórzy z wolontariuszy byli tam już kilkakrotnie. Za każdym razem wita nas tam głośne ujadanie uradowanych, (taką mamy nadzieję J), naszym widokiem psiaków. Podopieczni schroniska to głównie duże psy, których imiona, wiek, historie i charaktery można poznać, czytając tabliczki zawieszone na boksach, co też z ciekawością czyniliśmy. Większość zwierząt wywołała w nas duże emocje, niektóre nas wzruszyły, inne zachwyciły, były też takie, które budziły obawę. Jak się dowiedzieliśmy od pracownika schroniska przychodzi tam wielu wolontariuszy, którzy pomagają w opiece nad psiakami i wyprowadzają je na spacer. Taka opieka nad pieskiem w schronisku to wspaniała alternatywa dla osób, które kochają zwierzęta, ale z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na kupno własnego pupila. Możliwa jest także wirtualna adopcja polegająca na wsparciu finansowym i systematycznym odwiedzaniu swojego podopiecznego. Nam udało się zebrać środki na budę dla psiaka. Niebawem będzie gotowa, również tabliczka mówiąca o darczyńcach, czyli o naszych wolontariuszach.
Nasi uczniowie spędzili w schronisku ponad dwie godziny, tym razem mogli wyprowadzić psy na spacer. To zajęcie sprawiło wolontariuszom niezwykłą radość i wywołało wzruszenie, a pieski nie ukrywały swojego zadowolenia.
Druga część wycieczki to krótkie zakupy w jednej z galerii handlowych i szybki posiłek. Do domu wracaliśmy zadowoleni z dobrze wypełnionej misji J. Pewnie w niejednej głowie snuły się marzenia o własnym psie lub kocie. Akcję na pewno jeszcze niejednokrotnie powtórzymy i zachęcamy wszystkich do podobnych działań.
Organizatorki: Ewa Musolf, Wioletta Michalczyk-Goryńska, Agnieszka Miśko, Monika Jabłońska
Zdjęcia z wyjazdu w galerii :)
„Dodaj do znajomego-nie hejtuj”
W dniu 12 września 2019r. na placu przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Barlinku odbył się festyn edukacyjny pt. „Dodaj do znajomego- nie hejtuj” skierowany do uczniów klas V i VI ze szkół podstawowych z terenu gminy Barlinek.
Koordynatorami festynu, w którym wzięło udział blisko 500 uczniów były: Katarzyna Kiełbasa- Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Barlinku oraz Eliza Stefaniuk- Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Wśród organizatorów znaleźli się: Zespół Interdyscyplinarny Przeciwdziałania Przemocy w Barlinku, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ośrodek Pomocy Społecznej w Barlinku, Komisariat Policji w Barlinku, przy współpracy OSiW w Barlinku, BOK Panorama, Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Barlinku, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Kina Szkoła. Kampania miała na celu uświadomić młodzieży problem, jakim jest hejt w sieci. Zamieszczanie negatywnych komentarzy dotyczących innych osób jest przejawem agresji bez ściśle określonego powodu. W hejtowaniu chodzi wyłącznie o wyładowanie negatywnych emocji i agresji, a obiektem, na który skierowana jest fala nienawiści, jest zazwyczaj inna osoba. Hejtowanie stało się modne. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że aż 40% młodzieży w wieku 14-17 lat spotkało się w Internecie z obraźliwymi komentarzami, a ich ofiarą padło 21,5% nastolatków. Obraźliwe komentarze destrukcyjnie wpływają na samoocenę hejtowanej osoby i mogą prowadzić nawet do tak drastycznych kroków jak samobójstwo.
Nasi wolontariusze zachęcali do obejrzenia pokazów, pomagali w organizacji zawodów i zabaw, byli obecni przy przygotowanych stanowiskach.
Na festynie skierowano apel do wszystkich uczniów zapisz numer telefonu zaufania 116111 podziel się nim ze znajomym, kolegą, przyjacielem. Kiedy widzisz, że ktoś ma problemy, nie wiesz jak mu pomów a nie chcesz zostawić go bez pomocy- dodaj znajomego do swojej grupy, dbaj o tego znajomego i nigdy nie rań drugiej osoby swoim słowem.
Opiekunowie SKW:
Wioletta Michalczyk-Goryńska, Ewa Musolf