Marsz Pokoju i Przyjaźni
MARSZ POKOJU I PRZYJAŹNI
BARLINEK – PRENZLAU
W dniach 28-29 maja 2015 r. z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej, pięcioro uczniów z naszej szkoły (reprezentanci szkoły w ogólnopolskich zawodach NW) wraz z kolegami i koleżankami z Grundschule Diesterweg z Prenzlau wzięło udział w sztafetowym marszu na dystansie 125 km.
Uroczyste otwarcie marszu odbyło się 28 maja 2015 r. na placu pod największymi kijami nordic walking na świecie. Burmistrz Barlinka Pan Dariusz Zieliński wręczył grupie maszerującej list z pokojowym przesłaniem dla Burmistrza Prenzlau.
Na otwarciu była także Pani Dyrektor Danuta Tomiałojć oraz uczniowie klas starszych, którzy wraz z Panem Burmistrzem
i nauczycielami odprowadzili uczestników marszu do granic miasta.Z tego miejsca rozpoczął się marsz sztafetowy z kijkami NW. Podczas gdy jedna grupa szła z kijami, to pozostali uczestnicy nabierali sił w busie.
Uczestnicy marszu ubrani w błękitne, pokojowe koszulki zwracali na siebie uwagę zarówno wśród kierowców, ale także wśród mieszkańców miast i wsi.
Etap marszu był podzielony na dwa dni. Pierwszego dnia dotarliśmy do Krajnika Górnego, gdzie nocowaliśmy w Polsko-Niemieckim Centrum Kształcenia i Spotkań. Tutaj była okazja do wspólnych rozmów i zabawy.
W I etapie marszu mieliśmy postój w Szkole Podstawowej w Nowogródku Pomorskim , Myśliborzu i Trzcińsku-Zdrój.
Drugi dzień marszu był bardzo ekscytujący. Tego dnia cała grupa przeszła z flagami narodowymi przez most graniczny na Odrze.
Podczas marszu przez Niemcy cały czas byliśmy eskortowani przez dwa radiowozy policyjne.
Bardzo serdecznie przywitano nas w Passow w Grundschule Kornelia Funke. Uczniowie tej szkoły utworzyli szpaler wymachując wstążkami w kolorach barw Polski i Niemiec. Tutaj także czekała na nas Pani Dyrektor Grundschule Diesterweg Pani Carmen Gehrmann, która przeszła z nami symbolicznie krótki odcinek trasy marszu.
Na metę w Prenzlau dotarliśmy o godzinie 16.00. Przed Ratuszem miasta czekał na nas Burmistrz Prenzlau Pan Henrsik Sommer i Królowa Łabędzi. Przywitali nas także uczniowie, którzy byli na Zielonej Szkole w Trójmieście oraz rodzicie dzieci niemieckich.
Przy doniosłej atmosferze reprezentanci grupy maszerującej przekazali Burmistrzowi Prenzlau list z pokojowym przesłaniem oraz pamiątkową błękitną koszulkę. Dzieci wraz z opiekunami otrzymali od Burmistrza pamiątkowe albumy oraz słodycze.
Wkrótce nadszedł czas pożegnania i podziękowania za wspólny marsz polsko-niemiecki.
Uczestnicy marszu wykazali się bardzo dobrą kondycją fizyczną. Dla wszystkich było to ogromne przeżycie. Pokazano, że historii nie zapominamy, ale teraz żyjemy razem we wspólnej Europie i razem budujemy naszą przyszłość, na co dowodem są wspólne zielone szkoły, zawody sportowe i inne spotkania integracyjne.
Marsz był bardzo dobrze zabezpieczony przez służby policyjne zarówno polskie jak i niemieckie oraz służby medyczne (nad zdrowiem uczestników czuwała pielęgniarka Pani Jolanta Suterska)
Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską – Pomeranię (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży).
W historycznym marszu z naszej szkoły uczestniczyli: Weronika Ubych, Wiktoria Maciejewska, Kinga Granowska, Konrad Więczkowski, Dawid Kuk oraz opiekunowie Bożena Rudnicka i Piotr Rosenkiewicz.