Barlinek, 20.06 2018 r.
Prezentacja projektu "TYDZIEŃ TEATRU"
w Szkole Podstawowej nr1 im T. Kościuszki
w Barlinku
Rok szkolny 2017/18
Projekt "Tydzień Teatru" wpisany jest w kalendarz naszej szkoły od 2006 r., kiedy to po raz pierwszy został zrealizowany.
Celem tego projektu jest : rozwijanie zainteresowań teatralnych i predyspozycji twórczych, wykorzystywanie inscenizacji wierszy do aktywnej i kreatywnej pracy na zajęciach oraz dostarczanie radosnych przeżyć. Udział w tym przedsięwzięciu uczy decydowania o sobie, daje możliwość dokonywania wyboru : Chcę być aktorem czy widzem?
Bardzo ważnym zadaniem jest również wyrabianie umiejętności współpracy w grupie oraz integrowanie środowiska szkolnego i pozaszkolnego.
Autorki projektu tj. p. Wiesława Wielgus i p. Sławomira Bojanowska po raz kolejny zaprosiły do współpracy wszystkich chętnych uczniów, wychowawców i rodziców.
Projekt był realizowany w roku szkolnym 2017/18, a prezentacja trwała
od 11 do 15 czerwca 2018 roku.
Pierwszego dnia widzowie zapoznali się z harmonogramem przedstawień i regulaminem konkursu plastycznego "Ilustracja do bajki lub baśniowa postać". Następnie klasa III a wraz z wychowawcą Wiesławą Wielgus przedstawiła swoją interpretację wiersza "Lokomotywa" J. Tuwima. Cała klasa wjechała na scenę śpiewając znaną chyba wszystkim piosenkę "Jedzie pociąg". Tam narrator zatrzymał cały skład i z ciekawą intonacją czytał tekst wiersza. Pozostali uczniowie z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem odegrali swoje role. Na scenie czuli się swobodnie, bo to nie pierwszy ich występ, a dodatkowo już od I klasy, na zajęciach, realizowali program "Zabawa w teatr". Oni po prostu autentycznie bawili się na scenie.
Po tej części nastąpiła przerwa, podczas której widzowie zostali zaproszeni do zabawy. Pod kierunkiem pani Katarzyny Stanisławskiej uczyli się kroków i ruchów tanecznych.
W tym czasie, klasa III a zmieniała stroje i rekwizyty do następnego przedstawienia. Tym razem to "Kaczka - dziwaczka" J. Brzechwy miała swoje przysłowiowe "5minut". Całość zakończył taniec "Kaczuchy", przy którym wszyscy doskonale się bawili .
W kolejnym dniu, klasa I a pod opieką Izabeli Osesek przygotowała inscenizację wiersza "Spóźniony słowik" Juliana Tuwima. Uczniowie, mimo iż pierwszy raz wystąpili przed tak szeroką publicznością, nie pokazali po sobie tremy.
Przerwę zagospodarowały klasy III a i III b wraz z wychowawcami. Dzieci zagrały na fletach piosenki : "Wlazł kotek", "Były sobie kurki trzy" oraz " Sto lat", których uczyły się na edukacji muzycznej. Udowodnili, że "ćwiczenie czyni mistrza".
Następnie na scenie pojawili się uczniowie z klasy II a. Wcielenie się w rolę "Grzesia kłamczuchy", czy "Zosi-Samosi" to nie lada odwaga. Nikt z nas nie lubi przecież przyznawać się do swoich przywar. Pani Wioletta Kulczewska wraz ze swoją klasą potwierdziła, że nie warto być kłamczuchem , czy egocentrykiem. Na koniec zaprezentowali jeszcze wiersz pt "Kotek". Wszystkie wiersze są dziełem Juliana Tuwima.
W środę, klasa III d powitała widzów wierszem "Żuraw i czapla" Jana Brzechwy. Wychowawczyni pani Elżbieta Sufleta wraz ze swoimi dziećmi przypomniała, jak ważne, ale i zarazem trudne jest podejmowanie decyzji w życiu codziennym.
Zaraz potem, klasa III b pod kierunkiem wychowawczyni - Sławomiry Bojanowskiej przygotowała inscenizację "Wakacyjne wiersze". Dzieci w wakacyjnych strojach zapraszały wszystkich do miłego, aktywnego i bezpiecznego spędzenia wakacji. Były również porady i bardzo ważne przestrogi dla wczasowiczów.
W tym samym dniu, o godz. 17.00, klasa III a wykonała trzy przedstawienia : "Lokomotywę", "Kaczkę - Dziwaczkę" oraz "Grzyby" zgromadzonym na sali Rodzicom, Dziadkom i Rodzeństwu. To też już tradycja, że Rodzina potrafi znaleźć czas dla swoich pociech.
W czwartek, dla odmiany, pani Anna Brodzińska z klasą IV a wykonała przedstawienie "Kopciuszek". Na scenie pojawiły się kolorowe postacie z dawnych czasów. Połączenie muzyki dawnej i współczesnej wywołało jeszcze większe zainteresowanie.
W piątek zaś, ponownie klasa III a wystąpiła w przedstawieniu "Grzyby" Jana Brzechwy. Muchomory, zaopatrzone w packi na owady, dzielnie walczyły z naprzykrzającymi się królowi Borowikowi muchami. Treść wiersza zmusza nas do zastanowienia się, na kogo można liczyć i na kim można polegać w każdej sytuacji.
W tym samym dniu nastąpiło podsumowanie Tygodnia Teatru i Szkolnego Projektu Czytelniczego. Został też rozstrzygnięty konkurs " Ilustracja do bajki lub baśniowa postać". Uczniowie zostali nagrodzeni w pionach klas : I, II, III.
Organizatorki dziękują Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu.
Wnioski :
Projekt "Tydzień Teatru" :
1.To przedsięwzięcie nie tylko artystyczne, ale i wychowawcze. Proponowane
przedstawienia przekazują różne treści.
2. Łączy elementy poznawcze z dobrą zabawą.
3. Umożliwia dzieciom prezentację zdolności, talentów i umiejętności.
4. Rozwija zainteresowania oraz dostarcza przeżyć.
5. Uczy współpracy w grupie i współodpowiedzialności.
6. Integruje środowisko szkolne, rodzinne i pozaszkolne.
Opracowała : Wiesława Wielgus