REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ W SZKOLE PODSTWOWEJ NR 1
im. Tadeusz Kościuszki
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
§ 1 Postanowienia ogólne:
- Świetlica szkolna zorganizowana jest dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu organizacji dojazdu do szkoły, na czas pracy swoich rodziców/opiekunów prawnych lub innych okoliczności wymagających zapewnienia im opieki w szkole.
- Świetlica realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań wychowawczo-opiekuńczych zawartych w rocznym planie pracy świetlicy, zgodnych z Programem Wychowawczym oraz Programem Profilaktycznym szkoły.
- Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 07.00 – 15.30.
- Korzystanie ze świetlicy jest bezpłatne.
- W świetlicy obowiązują ogólnoszkolne warunki korzystania z telefonów komórkowych (korzystanie tylko w wyjątkowych sytuacjach) i innych urządzeń elektronicznych.
- Każdy wychowanek świetlicy, korzystający z opieki jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu świetlicy.
§ 2 Zadania świetlicy:
- organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej;
- przyzwyczajanie do samodzielnej pracy umysłowej;
- prowadzenie zajęć mających na celu ujawnianie oraz rozwijanie zainteresowań, uzdolnień;
- organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form kultury fizycznej w pomieszczeniach i na powietrzu, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny;
- ujawnianie i rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień, organizowanie zajęć w tym zakresie;
- stwarzanie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnej rozrywki oraz kształtowanie nawyków kultury i życia rodzinnego;
- upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej;
- rozwijanie samodzielnej oraz społecznej samorządności;
- współdziałanie z rodzicami i nauczycielami.
§ 3 Założenia organizacyjne:
Procedura przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej SP1:
- Do świetlicy szkolnej przyjmowani są:
- Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie klas I – VIII, według następujących kryteriów:
- Uczniowie dojeżdżający (gdy istnieje potrzeba objęcia dziecka opieką świetlicy podyktowana planem dowozów uczniów do szkoły autobusem);
- Uczniowie rodziców samotnie wychowujących dzieci pracujących zawodowo lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej;
- Uczniowie klasy I, których rodzice pracują, a dzieci same nie mogą opuszczać świetlicy w celu powrotu do domu;
- Uczniowie obojga rodziców pracujących, którzy sami nie mogą wracać do domu po zakończonych lekcjach i musza oczekiwać na odbiór;
- Uczniowie obojga rodziców pracujących zawodowo.
Przyjęcie dziecka do świetlicy następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/opiekunów („Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy” wraz z zaświadczeniem o zatrudnieniu) składanego każdego roku szkolnego na kolejny rok szkolny. Karta zapisu dziecka musi być właściwie wypełniona. Ze wzglądu na dużą ilość chętnych do zapisu uczniów „karta zapisu” musi zawierać informacje o zatrudnieniu rodziców/prawnych opiekunów. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i nieposiadania pieczątki rodzic wpisuje NIP działalności oraz własnoręczny podpis potwierdzający oświadczenie. Karta powinna zostać złożona w sekretariacie szkoły, gdzie zostanie odnotowana data wpłynięcia dokumentu.
- Zapisy uczniów do świetlicy szkolnej odbywają się w następujących terminach: od 01.03 do 15.05 na kolejny rok szkolny.
- Po terminie składania zgłoszenia rodzice/opiekunowie mogą zapisać dziecko do świetlicy w innym terminie w tylko w uzasadnionym przypadku, po uprzednim uzgodnieniu z dyrektorem, w miarę wolnych miejsc w świetlicy.
- Karty zgłoszenia są dostępne w sekretariacie lub na stronie internetowej szkoły.
- Wnioski rozpatruje Komisja Kwalifikacyjna w składzie:
- dyrektor lub wicedyrektor szkoły,
- nauczyciel świetlicy
Organizacja pracy świetlicy:
- Rodzice mają obowiązek informowania nauczyciela świetlicy o nieobecności dziecka dłużej niż 14 dni lub rezygnacji z uczęszczania do świetlicy poprzez wychowawcę bądź wiadomość wysłaną w dzienniku Librus.
- Uczeń, który uczestniczy w lekcjach, a nie uczęszcza do świetlicy, po 14 dniach może zostać skreślony z listy wychowanków świetlicy, po pisemnym powiadomieniu rodziców.
- W przypadku zmiany ustaleń zawartych w „Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy” rodzic/opiekun zobowiązany jest do jak najszybszego poinformowania o tym wychowawców świetlicy i naniesienia zmian w karcie.
- Wychowawca świetlicy nie zastosuje się do ustnych informacji przekazanych przez dziecko. Każda nowa decyzja rodzica/opiekuna powinna być przekazana w formie pisemnej.
- Uczeń, który został odebrany danego dnia ze świetlicy szkolnej (opuścił teren szkoły) przez osobę uprawnioną, nie może wrócić i ponownie oczekiwać na odbiór. Wyjątkiem są zajęcia pozalekcyjne w ramach Placówki, do której uczęszcza.
- Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do przestrzegania godzin pracy świetlicy i punktualnego odbierania dzieci do godz. 15.30. Odbieranie dziecka po godzinach pracy świetlicy może skutkować:
- upomnieniem dyrektora,
- skreśleniem dziecka z listy uczestników świetlicy,
- w przypadku nieodebrania dziecka i braku możliwości skontaktowania się z rodzicem/opiekunem -zgłoszeniem na policję.
- Dzieci przebywające w świetlicy spożywają obiad w godz.11.30 i 12.35 pod opieką nauczyciela dyżurującego.
- Uczniowie przebywający w świetlicy zobowiązani są do przestrzegania „Regulaminu zachowania w świetlicy”
& 4 Dokumentacja świetlicy
W świetlicy prowadzona jest dokumentacja:
- roczny plan pracy opiekuńczo-wychowawczej;
- dzienniki zajęć;
- karty zapisu dziecka do świetlicy;
- sprawozdania z działalności świetlicy.
& 5 Postanowienia końcowe
- Regulamin świetlicy jest do wglądu w świetlicy szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły.
- Złożenie wniosku o przyjęcie ucznia do świetlicy jest równoznaczne z akceptacją regulaminu świetlicy.
- W sprawach nieunormowanych niniejszym regulaminem decyzję podejmuje dyrektor szkoły.