:)
Sprawozdanie z realizacji Rządowego Projektu „Laboratoria Przyszłości” za rok szkolny 2022/23
Rządowy projekt „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W ramach tego projektu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe, za które kupiła sprzęt, który posłużył do prowadzenia zajęć. Dzieci mogły poprzez zabawę uczyć się programowania robotów, odkrywać świat przez okulary ClassVR oraz drukowanie w drukarce 3D. Rozwijały swoje zainteresowania. Do tej pory w Pracowni Robotycznej odbyły się 93 godziny zajęć. Opiekunami sali były: p. Karolina Tomiałojć i Wiesława Wielgus.
Dzieci poznały budowę i działanie drukarki 3D oraz mogły same nastawiać drukarkę. Wydruki z naszej drukarki np. jaszczurki, podstawki pod telefon, sowy, bałwanki, pajączki, posłużyły jako nagrody do różnych konkursów np. na Mały Konkurs Recytatorski, Środowiskowy Konkurs Ekologiczny, Szkolny Konkurs zbierania nakrętek i baterii, Szkolny Konkurs o Harrym Potterze. Inne, np. wazoniki i choinki, trafiły jako ozdoby do każdej z klas oraz na świąteczny kiermasz, z którego dochód był przekazany na dzieci potrzebujące wsparcia finansowego. Część wydruków np. zajączki, jajka, kurczaczki, łódki, wazoniki, sowy czy jaszczurki były wręczane na pamiątkę odwiedzającym nas gościom.
Uczniowie ze wszystkich klas 0-III poznały roboty mBot2 i nauczyły się ich obsługi i zasad działania, ale przede wszystkim wyśmienicie się bawili. Programowali roboty Photon wykorzystując interfejs Photon Draw, czyli rysowanie ścieżki na ekranie, oraz Photon Badge, który pozwala na tworzenie programu za pomocą instrukcji z symbolami. Niektórzy doszli do poziomu trzeciego, czyli Photon Blocks i definiowali działanie robota poprzez układanie sekwencji bloczków tekstowych. Dzieci, wykorzystując aplikację Photon Al (Wiedza, Trenowanie Al, Eksperyment) uczyły robota rozpoznawać światła na drodze, a następnie przeprowadzały eksperyment, czyli testowały robota w praktyce. Śledząc działania robota, miały okazję poznać efekty swojego treningu. Podczas zajęć uczniowie, za pomocą okularów ClassVR relaksowali się, podziwiając widoki z różnych miejsc świata.
Wciągu tego roku mieliśmy okazję gościć:
- w październiku podczas uroczystego otwarcia Sali Robotycznej Wojewodę Zachodniopomorskiego p. Zbigniewa Boguckiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty p.Jerzego Sołtysiaka, wizytator Kuratorium Oświaty p.Magdalenę Poklasińską, Burmistrza Barlinka p. Dariusza Zielińskiego, Proboszcza tutejszej parafii ks. Roberta Kosa, przedstawicieli Rodziców, Dyrekcję naszej szkoły, przedstawicieli TV Szczecin;
- w marcu na zajęciach pokazowych, nauczycieli i uczniów z Irlandii, Szwecji i Niemiec w ramach Międzynarodowego Projektu „ ERASMUS+”;
- w kwietniu, nauczycieli i uczniów ze Słowacji;
- w maju, przedszkolaków wraz z nauczycielami i opiekunami z Przedszkola Miejskiego nr1;
Podczas tych spotkań, dzieci z różnych klas I-III pod opieką pań, zaprezentowały zakupiony sprzęt i praktycznie pokazały, jak z niego korzystać.
Wnioski do dalszej pracy :
1.Kontynuować zajęcia, bo dzieci bawiąc się, najlepiej i najszybciej przyswajają wiedzę.
2.Uczniowie uczą się współpracy i współodpowiedzialności.
3.Rozwijają swoje zainteresowania.
4. Poznają nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Lista podręczników na rok szkolny 2023/2024
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „MISTRZYNI SZYMBORSKA” W NASZEJ SZKOLE
Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Wisławy Szymborskiej. W związku z tym Szkoła Podstawowa nr1 przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu „ Mistrzyni Szymborska”, który miał na celu popularyzowanie twórczości polskiej noblistki, uwrażliwianie na piękno poezji polskiej, a także rozwijanie i promowanie talentów młodzieży szkolnej.
Nasze działania projektowe rozpoczęliśmy od przygotowania gazetek prezentujących twórczość poetyki a także ciekawostki z jej życia.
Kolejne wydarzenie to gra terenowa. Na korytarzach naszej placówki uczniowie odnajdywali pytania dotyczące życia i twórczości poetki. Odpowiedzi na nie oddawali do swoich polonistek. Pracę ułatwiły im wcześniej przygotowane gazetki . Najlepsi zostali nagrodzeni szóstkami z j. polskiego.
Z okazji Światowego Dnia Poezji " Każdy mógł zostać poetą". Tego dnia tworzyliśmy lepieje, na wzór utworów Szymborskiej, a także wiersze z odzysku wykorzystując teksty poetki. Byli też tacy, którzy pochwalić się mogą własną twórczością. Dzień ten przbliżył nam cudowny świat poezji.
"Wymiennikownia zakładek" to kolejne zadanie zrealizowane w ramach projektu "Mistrzyni Szymborska". Uczniowie klas 6 przygotowali zakładki inspirowane życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej pod czujnym okiem pani Agnieszki Miśko i Anny Stefańskiej. Zakładki wraz z pozdrowieniami zostały wysłane do wybranych szkół, my także otrzymaliśmy je od innych placówek .
Włączyliśmy się także w wymianę pocztówkową . Tworzenie humorystycznych kolaży sprawiło naszym uczniom wiele radości . Z połączenia gazetowych wycinanek i dowcipnych tekstów powstały pocztówki niepowtarzalne, którymi chętnie podzieliliśmy się z innymi szkołami. Nas także obdarowano kilkoma oryginalnymi kartkami.
Zwieńczeniem działań projektowych była doskonała zabawa w nagrywanie krótkich filmików i tiktoków, prezentujących zwykle, codzienne sytuacje ,do których można było dopasować cytaty z utworów poetki.
Dziękuję wszystkim uczniom , którzy z chęcią i ogromnym zaangażowaniem brali udział w projekcie oraz przede wszystkim nauczycielkom: p. Dittcie Fijałkowskiej i Dorocie Dylińskiej, które zaangażowały w realizację zadań .
Koordynator: Monika Goryńska
9
WYKAZ INSTYTUCJI POMOCOWYCH ŚWIADCZĄCYCH WSPARCIE W ZAKRESIE OCHRONY ZDROWIA Z UWZGLĘDNIENIEM WSPARCIA ŚWIADCZONEGO NA TERENIE POWIATU MYŚLIBORSKIEGO
Kolejny projekt w Szkole Podstawowej nr 1 w Barlinku
Pod koniec kwietnia Szkoła Podstawowa nr 1 wzięła udział w pilotażowej edycji programu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego ,,Generacja V 4 ‘’.
Celem projektu jest poznanie aktywnych form spędzania czasu wolnego , uświadomienie uczniom o potrzebie dbania o własne zdrowie oraz integracja grupy międzynarodowej .
Partnerem SP1 jest słowacka szkoła z Koszyc .
W ramach tego projektu gościliśmy w dniach 22 -osobową grupę uczniów i nauczycieli ze Słowacji .
Podczas tego pobytu odbyły się warsztaty zdrowego żywienia i techniki carvingu. Młodzież samodzielnie przygotowała dania obiadowe oraz desery. Odwiedziliśmy również szkółkę leśną w Moczydle , gdzie po dawce teorii ,którą przekazali pracownicy Nadleśnictwa Barlinek wykonywaliśmy prace pielęgnacyjne oraz symbolicznie sadziliśmy sosnę . W auli szkolnej przeprowadzono warsztaty ,, Las w słoiku” . Tutaj uczniowie wykazali się dużą kreatywnością Młodzież została również zapoznana z techniką Nordic Walking . Duża atrakcją był pobyt w Stargardzkim Centrum Nauki „Filary” .
W czerwcu odbędzie się rewizyta polskiej grupy w Koszycach, gdzie pojadą uczniowie naszej szkoły z opiekunami.
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież miała okazję zawrzeć przyjaźnie, poznać tradycje , kulturę oraz język ojczysty krajów współpracujących ze sobą.
Opiekunowie projektu z SP nr 1
8
Program Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości
Nasza szkoła bierze udział w III edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki WfzAWF Aktywni dzisiaj dla zdrowia w przyszłości. Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży oraz przygotowanie programu zajęć aktywizujących. W tym celu utworzone zostały 3 grupy uczniowskie w ramach Sport Klubów.
Więcej informacji na WF z AWF
Nauczyciele wfu
Szkolny Tydzień Profilaktyczny
W dniach od 06 do 10.02.2023 r w naszej szkole odbył się kolejny już Szkolny Tydzień Profilaktyczny, tym razem pod hasłem: „Zdrowie jest w Twojej głowie”.
Na ten czas przygotowaliśmy szereg działań – wszystkie miały na celu wyposażenie naszych uczniów w wiedzę i umiejętności z zakresu profilaktyki.
We wszystkich klasach od III do VII odbyły się zajęcia edukacyjno wychowawcze – dopasowane do wieku i potrzeb naszych uczniów.
Poruszaliśmy tematy z zakresu:
- Metod aktywnego uczenia się;
- Przemocy rówieśniczej i raniącej sile słowa;
- Uzależnień od telefonu;
- Bezpiecznego i zdrowego stylu życia;
- Tolerancji i akceptacji w gronie rówieśniczym;
Klasy ósme z uwagi na egzaminy próbne zostały wyłączone z naszych działań.
Na zakończenie uczniowie i nauczyciele obejrzeli bajkę przygotowana przez Szkolny Teatr MASKA działający pod opieką Pani Moniki Goryńskiej pod tytułem „Czerwony Kapturek szuka księcia na czacie” której morałem były jakże ważne słowa: „uważaj bracie z kim umawiasz się na czacie”.
Odbyły się konkursy plastyczne, a Pani Małgosia Wilk ze swoim kołem dziennikarskim przygotowała przepiękna gazetkę szkolną.
Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w nasze działania.
Pedagodzy szkolni
Katarzyna Maksymiuk
Katarzyna Stanisławska
Katarzyna Wesołowska
9
Rekrutacja do SP1
DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W BARLINKU
OGŁASZA REKRUTACJĘ DO KLAS PIERWSZYCH i OODZIAŁU PRZEDSZKOLNREGO
NA ROK SZKOLNY 2023/2024
WNIOSKI MOŻNA POBRAĆ ZE STRONY INTERNETOWEJ SZKOŁY
LUB W SEKRETARIACIE
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_ODDZIALU____O____-_2023-2024.docx
WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_KLASY____PIERWSZEJ____-_2023-2024.docx
KARTA ZAPISU DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
KARTA_ZAPISU_DZIECKA_DO_SWIETLICY_SZKOLNEJ_NA_ROK_SZKOLNY_2023-24.doc
WYPEŁNIONE WNIOSKI NALEŻY ZŁOŻYĆ W TERMINIE:
od 06 - 24 marca 2023 r.
Kolejne zajęcia w klasach 0 - 3 w ramach programu Laboratoria Przyszłości
W listopadzie kolejni uczniowie zapoznawali się z robotami (mBot2, Photon), okularami Class VR oraz drukarką 3D, które nasza szkoła zakupiła w ramach rządowego projektu „Laboratoria Przyszłości”. Dzieci w grupach wyznaczały trasę robota według poleceń nauczyciela. Kolejnym etapem było ustawienie wszystkich robotów w jednej linii i uruchomienie ich w tym samym czasie. Można było zaobserwować, jak roboty wykonują te same ruchy. Wyglądały tak, jakby tańczyły. Oczywiście, nie zawsze było idealnie, bo dzieci dopiero się uczą , ale przy tym wspaniale się bawią i pytają o następne zajęcia.
W miesiącu grudniu klasy II b i III c pracowały już z robotami na 3 różnych matach. Uczniowie w grupach programowali roboty za pomocą sekwencji symboli tak, aby dotarły one do konkretnego miejsca. Oprócz tego, uczyli robota rozpoznawania danych. Podczas testowania, mogli zobaczyć, jak dany robot zachowuje się na ulicy przed światłami. Sami doszli do wniosku, że im więcej danych ma robot, tym lepiej działa.
W drukarce 3D oglądali, jak powstają wazoniki oraz choinki, które następnie trafiły jako ozdoby do każdej z klas. Część wydrukowanych przedmiotów przekazaliśmy na świąteczny kiermasz.
#Laboratoria Przyszłości
37
Informacja nt. pracy sekretariatu szkoły
UWAGA !!!
Od dnia 11.01.2023 r. do odwołania
SEKRETARIAT
SZKOŁY PODSTAWOWEJ Nr 1
im. Tadeusza Kościuszki w Barlinkuczynny tylko przy ul. Jeziornej 12
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW - akcja sieci sklepów LIDL
W akcji
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW
nasz szkoła otrzymała 9200
Talenciaków z Lidla
Szkoła wymieniła Talenciaki
na nagrody
rozwijające dziecięce talenty!
- Trzy zestawy diatoniczne
- Zestaw uprzęży do ćwiczeń w parach
- Zestaw 12 piłek Skin-Softi
- Automatyczna pompka do piłek
- Wózek na piłki rozmiar L
- Zestaw 10 piłek do siatkówki
- Zestaw do unihokeja (junior) + torba
DZIĘKUJEMY!
Życzenia świąteczne od Dyrekcji Szkoły
Życzenia świąteczne od Rady Rodziców
Z profilaktyką na Ty
09.12. zakończyła się w naszej szkole realizacja rekomendowanego programu profilaktycznego Unplugged. W tym roku możliwość udziału w nim dostała klasa VIII B. Był to cykl czterech trzygodzinnych spotkań z trenerem Panem Zdzisławem Rewaj.Celem programu było zmniejszenie ryzyka używania substancji psychoaktywnych takich jak alkohol, narkotyki i tytoń przez młodzież.Uczniowie klasy VIII B i pedagog szkolny bardzo dziękują Panu Zdzisławowi za bardzo ciekawe zajęcia i cudowną relację z uczniami.
Pedagog szkolny
Katarzyna Maksymiuk
Nasze najpiękniejsze drzewko
Zajęcia korecyjno - kompensacyjne to nie tylko ciężka praca ale i super zabawa.W tym tygodniu wspólnie z uczniami przygotowaliśmy jakże oryginalna choinkę składająca się z 10 elementów. Każdy uczeń przygotował jedną część, zgodnie ze swoją wizją najpiękniejszego drzewka. Oto efekt, prawda że wspaniały?
K. Maksymiuk
Projekt realizowany przez świetlicę szkolną w budynku przy ul. Leśnej
Projekt składa się z 6 modułów – 5 dotyczących barw odpowiadających kolejno Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii z Oceanią oraz jeden wspólny „kolorowy” – odnoszący się do wszystkich kontynentów. Zadaniem uczestników jest wykonanie co najmniej 12 zadań z podanego zestawu.
Koordynatorkami w naszej szkole są p. Monika Jabłońska Dąbrowska i p. Patrycja Lewandowska.
Cele projektu:
- wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą;
- uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
- działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
- rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
- zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.
Międzynarodowy projekt edukacyjny „Z KULTURĄ MI DO TWARZY”
Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 / 2023.
Realizowany jest przez wszystkie nauczycielki 0-III oraz świetlicę, koordynatorem w naszej szkole jest p. Elżbieta Sufleta
Nauczyciele razem ze swoimi klasami wykonują wybrane zadania.
Głównym celem projektu jest wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia; wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.
Cele szczegółowe:
- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno
- rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką
- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym
- wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm
- kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych
- kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku
- zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie
- współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki
Komunikat dotyczący ceny obiadów szkolnych
Dyrektor Szkoły informuje, że od 1 września 2022 roku cena obiadu dla ucznia wynosi 8 złotych, cena obiadu dla pracownika szkoły wynosi 10 złotych.
Udział Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Barlinku w programie „Laboratoria Przyszłości”.
O programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
„Laboratoria Przyszłości” w SP1 w Barlinku.
Dzięki dofinansowaniu z programu „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa nr 1 im Tadeusza Kościuszki w Barlinku zakupiła m.in.:
- Drukarki 3D wraz z akcesoriami,- Skaner 3D,
- Roboty Photon wraz z akcesoriami,
- Zestawy edukacyjne z mikrokontrolerami,
- Stacje lutownicze,
- Aparat fotograficzny,
- Mikro porty z akcesoriami,
- Greenscreen,
- Mikrofon kierunkowy,
- Głośnik przenośny,
- Gogle wirtualnej rzeczywistości,
- Stoły, szafki kuchenne, półki,
- Kuchenki,
- Lodówkę,
- Miksery,
- Akcesoria kuchenne (miski, patelnie, sztućce, obieraczki, dozowniki, wagi kuchenne, blachy do pieczenia itp.)
Dzięki udziałowi w programie w naszej szkole powstanie pracownia gastronomiczna, pracownia robotyczna, sala z goglami VR, oraz sala fotograficzna.
Niedługo więcej informacji, zdjęć oraz filmów. Zachęcamy do odwiedzania strony https://www.gov.pl/web/laboratoria oraz śledzenia strony internetowej szkoły oraz fanpage na Facebooku.
#LaboratoriaPrzyszlosci #LaboratoriaPrzyszłości @LaboratoriaPrzyszlosci