Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprawozdanie z warsztatów Inspiring Women.
Sprawozdanie z warsztatów Inspiring Women
Światowy Dzień Zespołu Downa
http://sp1barlinek.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=128
21 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Barlinku obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Wielu nauczycieli oraz uczniowie klas 4-6 solidaryzując się z osobami chorymi przyszło do szkoły w kolorowych skarpetach. W klasach zostały przeprowadzone lekcje dotyczące Zespołu Downa, tolerancji dla inności, choroby, solidarności z chorymi.
Starając się „odczarować” Zespół Downa uczniowie robili papierowe skarpety, czytaliśmy fragmenty książek „Mój młodszy brat” Moniki Krajewskiej i „Żółte kółka. Mam na imię Inna” Elizy Piotrowskiej (przy okazji ogromne podziękowania dla uczennicy Hani Kumor Górskiej, od której otrzymałam w prezencie książkę pani Elizy Piotrowskiej) ale przede wszystkim duuuuuuuuuuuuuuuuużo rozmawialiśmy. Nie obyło się oczywiście bez pamiątkowych zdjęć, a nawet filmu.
Wszystkim uczniom, którzy przygotowali papierowe skarpety oraz tym dzieciakom i nauczycielom, którzy w pięknych kolorowych skarpetach do szkoły przyszli ogromnie dziękuję. Mam nadzieję, że obchody tego święta staną się tradycją naszej szkoły.
Joanna Wachowska
„Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ. Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne wydarzenia mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa.
To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Choroba polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy".
Wyróżnienie dla SP1 w Barlinku
WYRÓŻNIENIE W II WOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE FORM ARTYSTYCZNYCH DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1
W dniach 20-21 marca br. w teatrze Kana odbył się II Wojewódzki Przegląd Form Artystycznych w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych w tym nowych narkotyków „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” organizowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną w Szczecinie, we współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim, Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie oraz Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty.
Ideą przeglądu jest przede wszystkim wskazanie uczniom drogi rozwoju bez nałogów i ryzyka utraty zdrowia lub życia. Zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych a także przeciwdziałanie innym zachowaniom problemowym, które mogą występować u młodych osób.
Konkurs został podzielony na trzy etapy: szkolny, powiatowy i wojewódzki. W konsekwencji etapu powiatowego zostało wyłonionych szesnaście zespołów ocenianych na etapie wojewódzkim. Każdy reprezentował inny powiat. W sumie w przeglądzie wzięło udział 146 uczniów. Zadaniem uczestników było przygotowanie dwudziestominutowego występu w dowolnej formie artystycznej. Sytuacje przedstawione w spektaklach dotyczyły problemów wieku dorastania, braku komunikacji z rodzicami, poszukania autorytetów i radzenia sobie z silnym wpływem grupy rówieśników. Przedstawiono różne formy artystyczne, od tańca poprzez pantomimę, śpiew, performance, aż do spektaklu teatralnego.
Występom towarzyszyła oryginalna muzyka, pokazy multimedialne, dopracowane stroje, choreografia, a także scenografia przygotowana przez uczniów i nauczycieli. Wszystko po to, aby w jak najciekawszy sposób pokazać swój własny punkt widzenia na problem dopalaczy i narkotyków oraz problemów swoich rówieśników.
Spektakle został ocenione przez jury, w składzie którego byli przedstawiciele organizatorów, a także przedstawiciel Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Teatru Kana w Szczecinie i Teatru ‘Krzyk” z Maszewa. Członkowie jury podkreślili, że ocena nie była łatwa. Wszystkie występy miały w sobie cenne treści zarówno pod kątem artystycznym jak i merytorycznym. Tym bardziej cieszy nas, że wśród zwycięzców znalazła się nasza grupa teatralna "Maska", która reprezentowała powiat myśliborski. Aktorzy zostali wyróżnieni za spektakl "Carpe diem".
opiekun koła Monika Goryńska